Sağlık

Neden kışın yüksek tansiyon, kalp krizi ve inme riski daha yüksektir?

Neden kışın yüksek tansiyon, kalp krizi ve inme riski daha yüksektir?

Pinterest’te paylaş
Soğuk hava, kalp sağlığı risklerini önemli ölçüde etkileyebilir. Yeni Resimler / Getty Images Olarak
  • Araştırmalar ve uzmanlar, soğuk havanın kalbi yorduğuna dikkat çekiyor.
  • Yüksek tansiyon ve hatta kalp krizi riskini artırabilir.
  • Sıcak havalarda kardiyovasküler hastalık riski daha yüksek olan kişilerin, sıcaklık düştüğünde yüksek tansiyon veya kalp yetmezliği yaşama olasılığı daha yüksektir.
  • Soğuk algınlığına bağlı kalp problemleri riskini azaltmak mümkündür.

Kışın moralinizin bozulabileceğini duymuşsunuzdur. Her yıl yaklaşık aynı zamanlarda ortaya çıkan majör bir depresif bozukluk (MDB) olan mevsimsel afektif bozukluk (SAD), ABD’de 0,5 ila 2,4 kişiyi etkiler.

Bu zamanlarda birisi kalbi kırılmış gibi hissedebilir.

Peki ya fiziksel kalp sağlığı?

“Soğuk hava kalp krizi, kötüleşen kalp yetmezliği veya yüksek tansiyon riskini artırabilir” diyor Dr. Bethany Doran, MPH, kurul onaylı bir kardiyolog ve Enabled Healthcare’in kurucusu.

Küçük bir 2023 dahil olmak üzere birçok çalışma öğrenmek 34 sağlıklı katılımcıdan biri, soğuk stresinin kişinin kan basıncında artışı tetikleyebileceğini ve bir dizi ek kalp sağlığı riski oluşturabileceğini buldu.

Soğuk neden kalp için sağlık riskini artırır?

“Soğuk hava vücuda, özellikle de kalbe ekstra yük bindirebilir” diyor Dr. John A. Osborne, Doktora Amerikan kalp derneği gönüllü.

Stres tepkisi fizyolojiktir. küçük 2023’te öğrenmekaraştırmacılar, kan basıncındaki artışın esas olarak toplam periferik dirençteki (vücudun damar sistemi tarafından kanı dolaştırmak için kullanılan kuvvet) bir değişiklikten kaynaklandığını buldular.

Araştırmacılar, bu değişikliğin esas olarak yüz soğutma uygulandığında cilt kan akışını ve sıcaklığını azaltan kutanöz vazokonstriksiyondan kaynaklandığını öne sürdüler.

“Soğuğa maruz kalmaya tepki olarak kan damarlarınız ısı kaybını önlemek için daralır ve bu da kalbe ekstra baskı uygular” diyor Dr. Holly Andersen, NewYork-Presbyterian ve Weill Cornell Medicine’de kardiyolog.

Fiziksel aktivite, yüksek tansiyon ve diğer kardiyovasküler problemler riskinizi azaltabilse de, ani bir artış da kalbinizi zorlayabilir.

“Hastaların ayrıca alıştıklarından daha yorucu faaliyetlerde bulunma olasılığı daha yüksektir. [in the winter]’ diyor Doran. “Normalde hareketsiz olan biri gibi [may] kar küremeye başlayın. Ağır aktivite nedeniyle kalbini normalden daha fazla zorlayan kişilerde anjina ve kalp yetmezliği semptomları kötüleşebilir.”

OKU  Harvard Diyeti, daha uzun yaşama şansınızı %20 artırabilir

Tüm bu stresin bir sonucu olarak kan basıncınız yükselebilir.

“…[puts] kalbe ek baskı yapar ve göğüs ağrısına ve anjinaya ya da yapması gereken iş için kalbe yetersiz kan akışı nedeniyle göğüs ağrısına neden olabilir” diyor Osborne. “Aşırı durumlarda, bu, özellikle arterleri tıkalı hastalarda kalp krizine bile yol açabilir.”

Önceden kardiyovasküler hastalığı olan kişiler, soğukta yüksek tansiyon veya diğer kalp problemleri açısından daha büyük risk altındadır.

Osborne, “Bu riskler, kalbi besleyen atardamarlarda zaten bir dereceye kadar tıkanıklık bulunan kişilerde birleşiyor” diyor. “Kalbin iş yükü arttıkça, kalp kası yeterince kan alamayabilir, bu da göğüs ağrısına veya anginaya neden olabilir. Bu süreç devam ederse kalp kası bile zarar görebilir.”

İnme riski de bir endişe kaynağıdır.

2018’de yapılan bir araştırma, bir kan pıhtısı beyne giden kan akışını azalttığında veya bloke ettiğinde ortaya çıkan iskemik inme riskinin, atriyal fibrilasyonu (düzensiz kalp atışı) olan hastalarda kışın en yüksek olduğunu öne sürdü.

2016 yılında yapılan bir araştırma, daha düşük ortalama sıcaklıklar ile inme sonrası hastaneye yatışlar arasında bir bağlantı olduğunu gösterdi.

Brezilya’nın Sao Paolo kentinde felçten kaynaklanan 56.000 ölümle ilgili 2019 tarihli büyük bir araştırma, sıcaklıklar düştükçe felç riskinin arttığını öne sürdü.

Soğuk havalarda kalp sağlığı risklerinizi nasıl azaltacağınız aşağıda açıklanmıştır

Yüksek tansiyona veya yüksek kalp krizi riskine sahip olmak, tüm kış boyunca içeride kış uykusuna yatmanız gerektiği anlamına gelmez. Kalp krizi, inme veya soğuktan kaynaklanan yüksek tansiyon korkusu (önceden kalp rahatsızlığınız olmasa bile) sizi içeride tutmamalıdır.

Osborne, “Uygun önlemler ve planlama yapıldığı sürece çoğu insan dışarı çıkabilir” diyor.

Andersen, aşağıdaki basit önlemlerden bazılarını almanızı önerir.

Isınmak

Özellikle sıcaklık düşük olduğunda, soğuğa gitmektense – kelime oyunu yapmak istemeden – kar küremek veya tüketim vergisi dahil olmak üzere biraz fiziksel aktivite isteyeceksiniz.

Andersen, “Germe ve hafif aktivite ile ısın” diyor.

Paketlemek

Andersen, “Giysileri rüzgar geçirmez ve su geçirmez bir dış kabuğun altına yerleştirmek vücut ısısının korunmasına yardımcı olur” diyor. “Şapka tak, kafandan çok fazla ısı kaybedilebilir.”

OKU  Yüksek tansiyon, bazı insanlarda nevrotik davranışa katkıda bulunabilir

Ayrıca ağzınızı ve burnunuzu kapatan bir eşarp takmanızı önerir.

ara ver

Roma bir günde inşa edilmedi. Bir saat içinde kazılmazsan sorun değil.

Andersen, “Kaslarınıza, özellikle kalp kaslarınıza gevşeme şansı vermek için kürek çekerken sık sık ara vermelisiniz” diyor.

arkadaş edinmek

Bir arkadaşınızın, özellikle de altta yatan bir kalp rahatsızlığı olmayan 50 yaşın altındaki birinin size bir iyilik borcu varsa, onu aramak için bir kar yağışı doğru zaman olabilir.

“Sen de düşünebilirsin [shoveling] iş yükünü hafifletmek ve acil bir durumda yalnız olmadığınızdan emin olmak için bir arkadaşınızla,” diyor Andersen.

Soğukta güvenli bir şekilde nasıl antrenman yapılır?

bu Amerikan kalp derneği her hafta en az 150 dakika orta yoğunlukta veya 75 dakika yüksek yoğunluklu fiziksel aktivite yapılmasını önerir.

Dışarı çıkmayı planlamıyor olsanız bile, soğuk aylarda bu yönergeleri takip etmek tamamen mümkündür.

Doran, “Mümkünse kalbinizi nazikçe çalıştırın” diyor. “Yoga [or] Yol koşulları uygun olduğunda yerel bir spor salonunda yüzün, [will help].”

Yollar araç kullanmak için güvenli değilse veya birkaç aylığına bir spor salonu üyeliğinden vazgeçmek istemiyorsanız evinizin rahatlığında harekete geçin.

Ancak, bir turla aynı fiyata (ücretsiz) blok içinde hareket edebilirsiniz.

Andersen, “Size harika bir antrenman sağlayacak pek çok video var” diyor. “Aktif kalmak için sadece müzik çalabilir ve dans edebilirsiniz. Zıplama, ağız kavgası, merdiven çıkma ve hamle gibi egzersizler, dışarıda aktif olamayacak kadar soğuk olduğunda iç mekanlarda kalp sağlığını geliştirebilir.

Ancak, karda mahsur kalsanız veya bir kutup patlamasından kaçıyor olsanız bile, 24 saat içinde aniden Netflix maraton yarışçısından burpee makinesine geçmekten kaçının.

Osborne, “Düzenli egzersiz yapmıyorsanız, yavaş başlayın ve küçük adımlar atın” diyor.

Kendinizi aşırı zorlamak, dahili olarak bile, kalp problemi riskinizi artırabilir.

Andersen, “50 yaşın üzerindeyseniz, fazla kiloluysanız veya kalp krizi geçirdiyseniz, kar küremeden veya bir egzersiz programına başlamadan önce bir doktora danışmalısınız” diyor.

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

İlgili yazılar
Sağlık

Kalp yetmezliği riskiyle ilişkili göğüs ağrısı ve erektil disfonksiyon için ilaç almak

Sağlık

Başta alkol olmak üzere madde kullanımına bağlı kalp kaynaklı ölümler artıyor

Sağlık

Günün erken saatlerinde yemek yemek kalp hastalığı riskini azaltabilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir