Sağlık

Osteoporoz: Kuru erik kemik kütlesini korumaya ve iltihapla savaşmaya yardımcı olabilir

Osteoporoz: Kuru erik kemik kütlesini korumaya ve iltihapla savaşmaya yardımcı olabilir

  • 50 yaş ve üstü 10 milyon Amerikalı osteoporoza sahiptir, ancak kadınların osteoporoz geliştirme olasılığı dört kat daha fazladır.
  • Yeni bir çalışma, erik tüketen menopoz sonrası kadınların osteoporoz ile ilişkili kemik kaybı riskinin daha düşük olduğunu gösteriyor.
  • Erikler, kemik sağlığı ile ilişkili birçok besin içerir, ancak eriklerin kemik kaybını nasıl azalttığını anlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.
  • Uzmanlar, osteoporozu tedavi etmek için erik tüketimine güvenmeme konusunda uyarıyorlar.

Buna göre Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC)50 yaş ve üzerindeki kadınların yaklaşık %20’si femur, boyun veya lomber omurgada osteoporoz ile yaşamaktadır.

Bununla birlikte, Pennsylvania Eyalet Üniversitesi’nden yapılan iki yeni araştırma, günlük erik tüketiminin menopoz sonrası kadınlarda kemik kaybını önlemeye yardımcı olabileceğini buldu.

Aynı 235 postmenopozal kadından alınan verilere dayanan her iki çalışmanın sonuçları, Atlanta, Georgia’daki Kuzey Amerika Menopoz Derneği’nin (NAMS) yıllık toplantısında bir poster oturumunda sunuldu.

Araştırma California Prune Board tarafından finanse edildi.

Osteoporoz herkesi etkileyebilir, ancak kadınlar en çok risk altındadır

araştırmacılar Ulusal Sağlık Enstitüleri (NIH) 50 yaş üstü yaklaşık 10 milyon Amerikalı yetişkinin osteoporoza sahip olduğunu varsayarsak, kadınların osteoporoz geliştirme olasılığı erkeklerden dört kat daha fazladır.

Bu kemik kaybının nedeni kısmen yaşlanma, kısmen de kemik oluşumunu baskılayan inflamasyonun artmasına katkıda bulunan azalan östrojen seviyeleridir. İSİMLER.

Kemik kaybı ile ilişkili iltihaplanma

İki yeni çalışmadan ilki, anti-inflamatuar maddeler salgılayan inflamatuar mediatörler olarak adlandırılan hücreler ile kemik yoğunluğu ve gücü dahil olmak üzere çeşitli kemik sağlığı ölçümleri arasındaki ilişkiyi inceledi.

Profesör ve baş araştırmacı olan Connie Rogers, Ph.D., “Sonuçlarımız, inflamatuar belirteçlerin postmenopozal kadınlarda kemik sağlığı ile negatif ilişkili olduğunu gösteriyor, bu da inflamasyonun postmenopozal kemik kaybının önemli bir aracısı olabileceğini ve beslenme tedavileri için potansiyel bir hedef olabileceğini düşündürüyor.” Georgia Üniversitesi Beslenme Bilimleri Bölümü’nden yapılan açıklamada,

Erik yiyen kadınlar vs yemeyen kadınlar

diğer öğrenmek Erik yemenin kemik kaybını önlemede ne gibi yararları olabileceğini görmek için dört grubu karşılaştırdı.

Hiç erik yemeyen bir kontrol grubu, günde 5 ila 6 erik yiyen bir grup, günde 10 ila 12 kuru erik yiyen bir grup ve 5 ila 6 veya 10 ila 10 arası erik yiyen kadınlardan oluşan bir bileşik grup vardı. günde 12 erik yiyin.

OKU  Başkan Joe Biden'ın fiziksel muayenesi, birkaç küçük sorun dışında sağlığının iyi olduğunu gösteriyor

FACSM’den PhD, Mary Jane De Souza, Healthline’a verdiği demeçte, “Son araştırmamız, erikler ve faydalı kemik sağlığı arasındaki ilişkiyi araştırmak için 200’den fazla postmenopozal kadından oluşan bir kohortu içeren en büyük çalışmayı temsil ediyor” dedi.

“Budama etkisi”

De Souza, “Daha önceki daha küçük çalışmalar aracılığıyla, araştırmacılar, eriklerin kemik sağlığında önemli bir rol oynadığını gösteren sözde pozitif ‘erik etkisi’ni bildirdiler” dedi.

Bu daha büyük randomize kontrollü çalışmanın (RCT), eriklerin kemiği korumak ve kas kütlesini korumak için “umut verici, farmakolojik olmayan bir diyet müdahalesi” olduğunu öne süren önceki daha küçük çalışmaların sonuçlarını doğrulamak ve çoğaltmak için yapıldığını açıkladı. .

Erik kemik kaybını önler

De Souza’nın sonuçları ayrıca, bir araya getirilen kadın grubunun ölçülebilir kemik faydaları yaşadığını gösterdi.

“Her ne kadar kemik sağlığı ile pozitif korelasyonlar gösteren önceki çalışmalarda verilen mevcut sonuçlardan tam olarak şaşırmasak da” dedi.

“Bu çalışma, bu konuda bugüne kadar yapılmış en büyük randomize kontrollü çalışmadır, bu nedenle böylesine büyük bir örneklem büyüklüğü ile bu tür bir sonucu görmekten çok memnunuz.”

Eriklerin iltihap önleyici etkisi vardır

De Souza, eriklerin kemikler için önemli olan birçok vitamin ve mineral içerdiğini, ancak eriklerin kemik sağlığı üzerinde yararlı bir etki yaptığının “tamamen net olmadığını” söyledi.

De Souza, “Erik kemikler için iyidir” dedi. “Ayrıca eriklerin iltihap önleyici etkileri olduğunu da biliyoruz ve bu etkiyi özellikle inceledik ve yakında bu sonuçları rapor edeceğiz.”

“Kemik sağlığıyla ilgili bu tür araştırmalara devam etmek ve aynı zamanda eriklerin kemik sağlığı üzerindeki etkisine ilişkin araştırmaları genişletmek istiyoruz. bağırsak-kemik ekseni ve bu bağlantı hakkında hangi araştırmaların ortaya çıkarabileceği,” diye ekledi De Souza.

Diyet, hastalıkları iyileştirmede “önemli” bir rol oynayabilir

New York’taki Northwell Health’in bir parçası olan Queens’teki Long Island Yahudi Orman Tepeleri’nde kayıtlı bir diyetisyen olan RDN’den Emily Feivor, Healthline’a, gıdanın aşağıdakiler de dahil olmak üzere birçok kronik hastalık için hastalığın tersine çevrilmesinin “önemli bir parçası” olabileceğini söyledi:

  • obezite
  • diyabet
  • kalp hastalığı
OKU  Cinsiyeti doğrulayan hormon tedavisine başlayan çocukların sadece %2'si bırakıyor

Feivor, “Tıbbi beslenme tedavisi, bu önlenebilir hastalıkların çoğunda beslenme durumunu iyileştirmek için her gün kullanılmaktadır.” Dedi.

Prediyabetik veya diyabetik kişiler, HbA1C’yi düşürmek için ilave şekerleri sınırlamaya ve daha karmaşık karbonhidratlar ve lif tüketmeye teşvik edilir. [blood sugar levels]. Kalp hastalığı teşhisi konanların doymuş yağları izlemeleri, doymamış yağları ve lifi artırarak kolesterolü düşürmeleri tavsiye ediliyor.”

Erikler K vitamini ve potasyum sağlar

Feivor, eriklerin sağlıklı kemikleri korumak için gerekli besinleri sağladığını söyleyerek çalışma bulgularını yineledi.

Feivor, “Sadece dört erikte, kemiklerin oluşumuna yardımcı olacak proteinler oluşturan K vitamini için günlük ihtiyacımızın %23’ünü ve ayrıca kemiklerimizden kalsiyum kaybını önlemeye yardımcı olan günlük potasyum ihtiyacımızın %6’sını alıyoruz.” Dedi. .

“Bu besinleri ne kadar güçlü bir şekilde paketledikleri göz önüne alındığında, kemik kaybı teşhisi konanlar için faydalı olabilirler.”

dengeli beslenmenin bir parçası

Feivor’a göre, bir porsiyon kuru erik ayrıca her iki lif türünü de sağlar: çözünür ve çözünmez.

“Her porsiyon kuru erik üç gram sağladığından, bu kolesterol seviyelerini düzenlemeye yardımcı olur ve yiyecekleri sindirim sistemimizde hareket ettirmeye yardımcı olur” dedi.

Feivor, eriklerin harika bir lif kaynağı olmasının yanı sıra ilave şeker içermediğini, mükemmel bir mineral kaynağı olduğunu ve “dengeli bir diyette sağlıklı bir seçim olabileceğini” vurguladı.

Ancak Feivor, “güçlü kanıtlar”, beslenme yapılarına dayalı olarak erik yemenin faydalarını desteklerken, onları kemik hastalığı için tek tedavi kaynağı olarak önermeyeceği konusunda uyardı.

nihai sonuç

Yeni araştırmalar, eriklerin günlük diyetlerine dahil edilmesinin, postmenopozal kadınlarda osteoporoz ile ilişkili kemik kaybını önlemeye yardımcı olabileceğini gösteriyor.

Uzmanlar, eriklerin kemik sağlığı ile ilgili birçok besin içerdiğini söylüyor, ancak araştırmacıların gözlemlediği etkilere neden sahip oldukları hala belirsiz.

Ayrıca kemik rahatsızlıklarının tedavisi için sadece erik tüketimine güvenmenin iyi bir fikir olmadığını söylüyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir