Sağlık

Obezite: Rapor, dünyanın yarısının 2035 yılına kadar fazla kilolu olacağını tahmin ediyor

Obezite: Rapor, dünyanın yarısının 2035 yılına kadar fazla kilolu olacağını tahmin ediyor

Pinterest’te paylaş
Uzmanlar, küresel obezite kriziyle mücadelenin insanlara sağlıklı beslenmelerini ve daha fazla egzersiz yapmalarını söylemekten daha fazlasını gerektireceğini söylüyor. EMS FORSTER YAPIMLARI/Getty Images
  • Yeni bir rapor, 2035 yılına kadar dünyanın yarısının aşırı kilolu veya obez olacağını öngörüyor.
  • Raporun yazarları, bu artışın sağlık sistemlerini zorlayabileceğini ve 4 trilyon dolarlık ekonomik hasara neden olabileceğini söylüyor.
  • Sebepler arasında gıda güvensizliği ve iklim değişikliği olduğunu söylüyorlar.
  • Uzmanlar, topluluklarımızın gıda, ulaşım ve barınma gibi sorunlarla başa çıkmak için nasıl tasarlandığına bakmamız gerektiğini söylüyor..

Yeni bir rapora göre, dünya nüfusunun yarısından fazlasının önümüzdeki 12 yıl içinde aşırı kilolu veya obez olacağı tahmin ediliyor.

Dünya Obezite Atlası 2023 raporu, artışın 2035 yılına kadar 1,5 milyar yetişkin ve yaklaşık 400 milyon obezite hastası çocuk için geçerli olacağını söyledi.

Dünya Obezite Federasyonu modellemesi ayrıca çocukluk obezite oranlarının dramatik bir şekilde artacağını, erkeklerde ikiye katlanarak 208 milyona ve kızlarda %125 artarak 175 milyona çıkacağını öngördü.

Dünya Obezite Federasyonu Başkanı Louise Baur bir basın açıklamasında, “Dünyanın dört bir yanındaki hükümetler ve politika yapıcılar, sağlık, sosyal ve ekonomik maliyetlerin genç nesle aktarılmasını önlemek için ellerinden gelen her şeyi yapmalıdır” dedi. “Bu, obeziteye katkıda bulunan sistemleri ve altta yatan faktörleri acilen ele almamız ve gençleri çözümlere aktif olarak dahil etmemiz anlamına geliyor. Şimdi birlikte hareket edersek, gelecekte milyarlarca insana yardım etme şansımız olur.”

Obezitenin fiziksel ve mali yükü

Raporun eğilim çizgisi ayrıca küresel obezitenin sağlık ve ekonomik sonuçlarının potansiyel olarak çok büyük olduğunu gösteriyor.

Atlas, bu artan oranları tedavi etmemenin ve önlememenin ekonomik etkisinin 2030’larda toplam 4,32 trilyon doları bulabileceğini tahmin ediyor.

“İnsanlığın durumu hakkında tahminlerde bulunurken hepimiz biraz dikkatli olmalıyız, ancak şu anda dünya nüfusunun yaklaşık üçte biri obez veya aşırı kilolu ve bazı çok pahalı reçeteli ilaçlar dışında hiçbir şey bu eğilimi değiştiriyor gibi görünmüyor” Dr. Kaliforniya’daki Providence Saint John Sağlık Merkezi’nde birinci basamak hekimi olan David Cutler, Healthline’a söyledi. Obezite, kalp hastalığı, inme, diyabet ve belirli kanser türleri dahil olmak üzere bir dizi sağlık sorunuyla bağlantılıdır. Obezite oranları artmaya devam ederse, bu sağlık koşullarında artışa yol açarak daha yüksek sağlık maliyetlerine ve bireyler için daha düşük yaşam kalitesine yol açabilir.”

OKU  Bu yaygın ilaçlar depresyon riskinizi artırabilir

Bununla bağlantılı olarak bir yeni çalışma yayınlanan Amerikan Tabipler Birliği Dergisi 20 ila 44 yaş arası genç yetişkinler arasında hem obezite hem de diyabetin 2009’dan 2020’ye arttığını ve görünüşe göre Amerika Birleşik Devletleri’ndeki artış eğilimini doğruladığını buldu.

Bu genç yetişkinler arasındaki obezite oranları 2009’da %32’den 2020’de yaklaşık %41’e yükselirken, aynı dönemde diyabet oranları %3’ten %4’e yükseldi.

Cutler, “2035 yılına kadar dünya nüfusunun yüzde 50’si obez olursa, bunun bireyler ve toplum için geniş kapsamlı sonuçları olacaktır” dedi. “Bu büyüyen halk sağlığı krizini ele almak için önleyici tedbirlere ve halk sağlığı müdahalelerine acil ihtiyaç olduğunun altını çiziyor. Birden çok stratejiyi içeren kapsamlı bir yaklaşım, muhtemelen mevcut obezite eğilimlerini değiştirmenin en etkili yoludur.”

Düşük gelirli bölgelerde obezite

Aşırı kilo ve obezite oranlarındaki en dikkate değer artışlardan bazıları, sağlık sistemleri ek önleme ve tedavi çabalarını barındırmaya en az hazır olan düşük ve orta gelirli ülkelerde meydana gelecektir.

Bu yeni bir trend değil ancak devam ettiğini ve çocukları etkilediğini görmek çok endişe verici” dedi. Connecticut’taki Yale Medicine’de Yale Metabolik Sağlık ve Kilo Verme Programı direktörü Wajahat Mehal, Healthline’a söyledi.

Mehal, kaliteli, besleyici gıda almanın daha sağlıklı bir yaşam sürmek için çok önemli olduğunu, ancak genellikle pahalı veya kaynak bulmanın zor olduğunu söyledi.

Mehal, “Beslenme ile ilgili temel sorun, bizi çok tok ve tatmin olmuş hissettirmeden hızlı bir tatmin sağlamak için tasarlanmış yüksek kalorili işlenmiş gıdaların hazır bulunabilmesidir” diye açıkladı. “Yemek ortamı çok sağlıksız. Japonya ve Vietnam gibi geleneksel diyetlerini başarıyla sürdüren ülkeler, obezite oranlarının daha yavaş arttığını gördü.”

obezite nedenleri

Kilo problemlerinin ve obezite oranlarının artmasına neden olan faktörler karmaşıktır ve çözümleri daha da karmaşıktır.

Raporun yazarları da dahil olmak üzere uzmanlar, insanlara daha sağlıklı beslenmelerini ve daha fazla egzersiz yapmalarını söylemenin o kadar kolay olmadığını söylüyor.

Dünya Obezite Federasyonu başkanı Johanna Ralston bir basın açıklamasında, “Açık olmak gerekirse, obezitenin ekonomik etkisi, hastalıkla yaşayanların suçu değil” dedi. “Mutlu ve sağlıklı yaşamlar sürmek için hepimizin ihtiyaç duyduğu çevre, sağlık, gıda ve destek sistemlerini sağlamada en üst düzeydeki başarısızlıkların sonucudur.”

OKU  Bebek Sağlığı: Çalışma, bebeklerin ister doğal yolla ister sezaryenle doğun, temel mikropları aldıklarını söylüyor

Genetik ve çevremizdeki “yağ üreten kirleticilerin” artışı dahil olmak üzere diyet dışındaki çeşitli faktörler de bu artışı tetikliyor olabilir.

Raporda, “Kimyasal kirleticilerin, kilo alımını ve obeziteyi teşvik eden endokrin bozucu özelliklere sahip olduğu bulundu” denildi. “Toplu olarak endokrin bozucular olarak bilinen bu kimyasal kirleticiler, gıda ambalajlarında, kozmetiklerde, sokak tozlarında ve ev mobilyalarında tespit edildi.”

İklim değişikliği bile bir rol oynuyor.

Rapor, “İklim değişikliği gıda güvensizliğini artırıyor” diyor. “Aşırı gıda güvensizliği yetersiz beslenmeye yol açarken, hafif veya orta derecede gıda güvensizliği obezite ile ilişkilidir.”

Obezite için ne yapılmalı?

Uzun vadeli değişiklikler yapabileceğimiz yerlerden biri, topluluklarımızı nasıl şekillendirdiğimizdir.

Baton Rouge’daki kar amacı gütmeyen Planlama Mükemmelliği Merkezi’nin başkan yardımcısı PhD Jessica Kemp, “Genel olarak, sağlığın sosyal belirleyicilerinin neredeyse tamamı bir şekilde planlama tarafından şekillendirilen yapılı çevre ile ilişkilidir” dedi. Louisiana ve kuruluşun Sağlıklı Toplum Planlaması ve Tasarımı girişiminin lideri.

Dr. Kemp’ten Healthline’a.

“Yatırımdan yoksun, yetersiz hizmet alan mahallelerde kaldırım olsa bile çocuklarının alışverişe gitmesine izin vermeyen ve güvenli hissetmedikleri için çocuklarının dışarıda oynamasına izin vermeyen birçok insanla konuşuyoruz” diye ekledi. . “Dışarı çıkıp oynamalarına bile izin verilmeyen çocuklarınız var ve bunlar çoğu zaman hayatlarında zaten başka dezavantajlar yaşayan çocuklar. Birikiyor.”

Buna karşı koymak için, topluluklarımızı daha sağlıklı yaşamlar için inşa etme konusunda ciddi sorular sormalıyız.

“Gıda güvensizliğinden de etkilenen obez insanlar görüyorsunuz. Kemp, nerede yaşadıklarına ve o yiyeceğe erişme yeteneklerine bağlı, ki bu planlamanın her şeyiyle ilgisi var, “dedi Kemp. “Şunu sormalıyız: Ulaşım sistemlerimizi nasıl tasarlıyoruz? Topluluğun farklı konut tiplerine olan ihtiyacını nasıl karşılarız? Araba merkezli olmak yerine toplu taşıma araçlarının hizmet verdiği genişleyen veya yürünebilir topluluklar, bölgeler ve şehirler oluşturmak için arazi kullanım kararlarını nasıl alırız? Tüm bu planlama kararları ve ardından yerel düzeyde ‘kaynaklar nasıl tahsis edilecek?’”

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir