Oyun Haberleri

Bilim adamları siberpunk robotik insan güçlendirmelerine yaklaşıyor

Bilim adamları siberpunk robotik insan güçlendirmelerine yaklaşıyor

Pop kültürünün, video oyunlarının ve kendi hayal gücümün bana öğrettiği bir şey varsa, o da vücudunuzu robotlarla büyütmenin çok hasta olacağıdır. Deus Ex benzeri oyunlar (yeni sekmede açılır)– doğru modlarla bugün hala harika – daha hızlı koşmak, daha iyi görmek veya sağlığı yenilemek istiyorsam, güçlendirmelerin kesinlikle gidilecek yol olduğuna dair bana güvence verdi. Çoğu zaman kendilerine karşı pek nazik olmayan bir vücuda sahip biri olarak, cyborg devrimi için buradayım ve düşündüğümüzden daha yakın olabilir.

Gardiyan (yeni sekmede açılır) Geçenlerde Cambridge Üniversitesi’ndeki MRC biliş ve beyin biriminde bilişsel nörobilim ile çalışan araştırmacılarla robotik parçaların insan vücuduna entegrasyonu hakkında konuştuk. Bu artışların entegrasyonunun yalnızca insan üretkenliğine son derece yardımcı olamayacağına, aynı zamanda ufukta olabileceğine inanıyorlar.

Cambridge Üniversitesi ile çalışan bir tasarımcı olan Dani Clode’un birkaç yıl öncesine ait çalışmayı duymuş olabilirsiniz. (yeni sekmede açılır)3D baskılı küçük resim oluşturdu (yeni sekmede açılır). Bu, teknolojinin inanılmaz bir testiydi, çünkü ekstra başparmak neredeyse her kullanıcının eline takılabilirdi. Bilekteki motorları ve ayaklardaki sensörleri çılgınca sezgisel olarak kullanır.

Testler, deneklerin %98’inin, denedikten sonraki bir dakika içinde nesneleri hareket ettirmek için baş parmağını etkili bir şekilde kullanabildiğini bildirdi. Clode ayrıca bu güzel Vine Arm gibi harika sanatçı protezleri üzerinde çalışıyor. (yeni sekmede açılır) alternatif uzuv projesinde yer aldı (yeni sekmede açılır) farklı bir şeyin peşinde olanlar için. Tüm bunlar, gelecekteki kavrayıcı kuyruğum için bana büyük bir iyimserlik veriyor.

Bir sonraki yükseltmeniz

(İmaj kredisi: Gelecek)

Oyun için en iyi CPU (yeni sekmede açılır): Intel ve AMD’den en iyi yongalar
En iyi oyun anakartı (yeni sekmede açılır): Doğru tahtalar
En iyi grafik kartı (yeni sekmede açılır): Mükemmel piksel iticiniz sizi bekliyor
Oyun için en iyi SSD (yeni sekmede açılır): Oyuna diğerlerinden önce girin

OKU  Baby Steps, Bennett Foddy'den Skyrim'de QWOP-ing gibi görünen bir 'gerçek yürüme simülatörü'

Şimdi, Cambridge Üniversitesi’ndeki MRC biliş ve beyin biriminde bilişsel sinirbilim profesörü olan Tamar Makin, yaklaşımı fazladan bir parmaktan daha fazlası için genişletmek istiyor.

“Mutfakta yemek pişirirken sebzeleri doğrarken çorbayı karıştırabilmek için fazladan bir kol istiyorsanız, fazladan bir robot kolu takma ve bağımsız olarak kontrol etme seçeneğiniz olabilir” dedi.

Fikir, mevcut yetenekleri ve durumları ne olursa olsun insanlara eskisinden daha fazla işlevsellik kazandırmaktır. “Eğer bir uzuvunuz eksikse, o uzvunuzu yerine koymaya çalışmak yerine, onunla daha fazlasını yapabilmeniz için sağlam elinizi neden büyütmüyoruz?” Makin açıkladı, ancak bu tek kullanım durumundan çok uzak.

“Bir cerrahla konuştuk. [who] Clode, omuz ameliyatı yaparken asistanının kamerasını tutmasındansa kamerasını tutmasıyla gerçekten ilgilendi” dedi. “Kamerayı tutarken iki eliyle kullandığı araçların tam kontrolünü elinde tutmak ve aynı zamanda onu manipüle edebilmek istiyordu.”

En büyük endişelerden biri, mevcut herhangi bir yararlılığın vücuttan düşürülmesiyle ilgilidir. Clode’un şaşırtıcı ekstra başparmağı harika bir örnek olsa da, daha fazla test edilmesi gereken soruları da gündeme getiriyor. Bu ayak hareketlerini bir başparmağı iletmek için yeniden kullanırken, bu süreçte vücudun doğal ayak yeteneklerinin hiçbirini almadığımızdan emin olmalıyız.

“Ayak parmaklarınızı fazladan bir parmak haline getirmeye başlamanızın sinir sisteminize ne yapacağını görmek için şu anda pek çok araştırma yapıyoruz. [does] ayak parmaklarınızı ayak parmağı olarak kullanma yeteneğinizi etkiler mi? Makin dedi.

Bu yeni entegrasyonlar aynı zamanda 3D baskılı başparmak gibi monte edilebilir, giyilebilir bir vücut parçasından daha fazlası olmayı hedefliyor. Bunun yerine, Tamar Makin de dahil olmak üzere araştırmacılar, daha doğal bir his olacağını umarak, gerçek robotik parçaları vücuda uygulamak istiyorlar. “Kontrol edebileceğimiz bir şey istiyoruz [very] tam olarak ne istediğimizi ifade etmemize gerek kalmadan,” dedi.

OKU  Eski bir GTA geliştiricisi, deneyimleri hakkında talihsiz bir blog açtı ve Rockstar bunu hiç beğenmedi: 'Belki on ya da yirmi yıl sonra tekrar deneyeceğim'

Kulağa eğlenceli gelen tüm haberlerde her zamanki gibi, bu teknolojinin gerçekten ne zaman hazır olacağına ve kitlelerin kullanımına sunulacağına dair bir işaret yok. Siberpunk hayallerimi gerçekten yaşayabilmem için çok uzun bir yol olacak, ama umarım tüm bu çalışmalar, yüksek güçlü bir Sandevistan’a bağlanmaktan biraz daha güvenli olduğu anlamına gelir. (yeni sekmede açılır) ve sonuçlarına katlanmak (yeni sekmede açılır).

Daha çok oyun haberleri yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.