Oyun Haberleri

Önde gelen Call of Duty e-spor oyuncuları, yayıncının oyunun e-spor sahnesinde yasa dışı bir tekele sahip olduğunu iddia ederek Activision’a 680 milyon dolarlık tazminat davası açtı

Call of Duty

Call of Duty liginin üyeleri, şirketin profesyonel espor ligleri üzerinde yasa dışı bir tekele sahip olduğunu iddia ederek ligin sahibi Activision Blizzard’a karşı 680 milyon dolar tazminat talep eden federal bir dava açtı.

İlk olarak Bloomberg Law tarafından bildirilen dava, Call of Duty espor takımı Optic’in lideri Hector “H3CZ” Rodriguez ve Call of Duty’nin en iyi espor oyuncularından biri olan Seth “Scump” Abner tarafından açıldı. Perşembe günü Los Angeles Federal mahkemesinde ikili, 2019’dan önce Call of Duty e-spor devresinde Activision’ın yanı sıra GameStop ve Major League Gaming de dahil olmak üzere birden fazla kuruluşun ev sahipliği yaptığı ligleri ve turnuvaları içerdiğini öne sürdü. Ancak 2019’da Activision, Call of Duty espor sahnesini kontrol etmek için mevcut Call of Duty espor takımları ve oyuncularının işbirliği olmadan “uyumlu ve amaçlı eylemler” gerçekleştirdi.

Davanın niteliğini açıklayan davada şöyle deniyor: “Bu dava, Activision’ın profesyonel Call of Duty ligleri ve turnuvaları üzerindeki hukuka aykırı %100 tekelinden ve bunlarla ilgili ticareti hukuka aykırı olarak kısıtlayan anlaşmalardan kaynaklanmaktadır. Çok sayıda rekabete aykırı eyleminin bir sonucu olarak, Activision artık bu kazançlı ve bir zamanlar canlı olan pazar üzerinde %100 yasa dışı bir tekele sahip.” Activision’ın “bu yasa dışı tekel gücünü, olası rakiplerin pazara girmesini engellemek ve aynı zamanda piyasanın diğer katılımcılarını zorba finansal şartları kabul etmeye zorlamak için kullandığını” da ekliyor.

Dava, Activision Blizzard’ın Call of Duty League takımlarının ve oyuncularının lig dışındaki etkinliklere katılmasını engellemek için kullandığı iddia edilen ciddi kısıtlamaların ayrıntılarıyla devam ediyor. Davaya göre Activision Blizzard, CDL’de yarışmak için takımlardan yüksek ücretler talep etti ve 12 takım, kişi başına 27,5 milyon dolarlık bir fatura aldı. Üstelik Call of Duty League’de yarışan takımların diğer turnuvalara katılmalarının veya onları desteklemelerinin engellendiği ve lig yapıları dışında Call of Duty oynamaktan kâr elde edemedikleri iddia edildi.

Bir örnek vererek Rodriguez, Call of Duty League’de rekabet etmek için “mali açıdan yıkıcı” bir ortaklığa zorlandığını iddia ediyor; bu, Bloomberg Hukuk’un raporuna göre şirketinde %92,5’lik bir mülkiyet payı talep eden milyarder yatırımcılarla ortaklık yapmasını da içeriyor.

Davaya cevaben bir Activision sözcüsü, Rodriguez ve Abner’ın “Bu asılsız davadan kaçınmak için Activision’ın kendilerine on milyonlarca dolar ödemesini talep ettiğini ve talepleri karşılanmayınca dava açtıklarını” belirten bir açıklama yaptı. Sözcü, Activision’ın “hiçbir gerçeği veya kanuni dayanağı olmayan bu iddialara karşı güçlü bir şekilde savunacağını” da sözlerine ekledi.

OKU  Bu sürükleyici lo-fi simülasyon oyununda bir bataklık şeytanı olun, kaosa neden olun, bir şeyler çalın

Daha çok oyun haberleri yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.