Oyun Haberleri

İmkansız derecede büyük üreme organlarına sahip bir farenin yapay zeka tarafından oluşturulan görüntüsü, ‘dck’ başlığıyla birlikte hakemli bir makaleye dönüştü

A rat looks at the viewer.

Normalde, “JAK/STAT sinyal yolu ile ilişkili olarak spermatogoniyal kök hücrelerin hücresel fonksiyonları” başlıklı bilimsel bir makale, en iyi ihtimalle büyük bir okuyucu kitlesi toplamayacaktır. Bununla birlikte, söz konusu makale açıkça AI tarafından oluşturulmuş bazı görüntülerle donatıldığında, bunlardan biri açıkçası şaşırtıcı derecede büyük cinsel organlara sahip bir fareyi içeriyor, bu da işe yarayacak millet.

Makale, Çin’deki üç araştırmacı tarafından, Xi’am Hongui hastanesinden Dingjun Hao ile ilgili yazar olarak yazılmıştır ve Frontiers in Cell and Developmental Biology dergisinde (Ars Technica aracılığıyla) çevrimiçi olarak yayınlanmıştır. Bununla birlikte, makale yayınlandıktan sonra daha yakından inceleyenler, penisi ve testisleri o kadar büyük olan bir fare resmi keşfettiklerinde hayrete düştüler; farenin kendisi bile şaşkınlıkla bakıyormuş gibi görünüyor.

Talihsiz kemirgen kesinlikle herkesin dikkatini, hayal gücünü ve küçümsemesini yakalamışken heyecan, onu açıklanamaz bir şekilde sözde hakemli bir çalışmaya dönüştüren yapay zeka görüntülerinin tek bariz işareti olmaktan çok uzaktı. Sıçan penisinin kendisi “dilimlenmiş” olarak etiketlenmiş, yazım denetimim ve hızlı bir çevrimiçi sözlük yönlendirmesi bunun bir kelime olmadığını doğrularken, başka bir resim yararlı bir şekilde ‘dck’ olarak etiketlenmiş, ancak neyse ki öyle bir özelliği yok gibi görünüyor.

Yapay zekanın yanlış etiketlemesine neden olan diğer sorunlar arasında “kök hücreler” ifadesinin yanlış yazılması ve farelerin arka kısmına işaret eden “Testtomcels” etiketli bir etiket yer alıyor; bunun gerçek bir bilimsel terim olmadığından emin olmak için tekrar arama yapmak zorunda kaldım. Öte yandan, bu makaleyi inceleyen bir meslektaş değilim, bu yüzden sanırım paçavradan kurtuldum. Belki de olanlar biraz daha dikkatli kontrol etmeliydi.

Haydi, şimdi size resmi göstereceğiz. Daha hassas bir yapıya sahip olanlar aşağıdaki tweet’ten kaçınmak isteyebilir.

Daha fazla gör

Aslında seni uyarmıştık. Rahatsız edici makale, sosyal medyada hızla, hiçbir insanın bunu bir kenara atamayacağı kadar açıkça yapay zeka tarafından oluşturulduğu şeklinde eleştirildi. belki Bu kadar bariz bir şekilde grotesk bir şey çizin, ama kesinlikle akademik bir çalışmada değil.

OKU  Brazen Blaze, insanları uzaya fırlatabileceğiniz bir VR Smash Bros.'tur

Buradaki asıl endişe, bu kadar bariz bir şekilde yanlış olan ve kabul edelim ki uygunsuz olan bir şeyin, birçok kişinin uzun süredir kutsal saydığı hakem değerlendirme sürecinden nasıl geçebileceğidir. Bunun, akademik çalışmaların aynı alanda uzmanlardan oluşan bir ekip tarafından kontrol edildiği ve incelendiği, daha sonra çalışmanın yüksek kalitede olduğunu ellerinden gelen en iyi şekilde doğrulayacak ve yayın için onaylayacakları süreç olması gerekiyor.

Bir sonraki makineniz

Oyun bilgisayarı grup çekimi

(Resim kredisi: Gelecek)

En iyi oyun bilgisayarı: En iyi önceden oluşturulmuş makineler.
En iyi oyun dizüstü bilgisayarı: Mobil oyunlar için harika cihazlar.

Eğer gerçekten büyük bir sorunu olan bir fare gibi bariz bir şey, akranlarının gözünden not edilmeden geçebiliyorsa, o zaman yapay zeka tarafından üretilen daha az bariz bir görüntünün, süreci tamamlayıp akademik eserlere girme potansiyeli öyle görünüyor ki çok daha muhtemeldir.

Yapay zeka görüntü oluşturmanın artık ana akım bir faaliyet olduğu ve birçok kişinin şu anda mevcut olan araçlarla denemeler yaptığı göz önüne alındığında, daha incelikli bir yapay zeka görüntüsünün, bu sözde sıkı kontrolleri geçmesi halinde onu diğer bilimsel çalışmalara da dahil edebileceği mantıklı görünüyor. Bu da, akademik süreci geçebilecek ve potansiyel olarak alıntı yapılabilecek, referans alınabilecek ve statükonun bir parçası haline gelebilecek verilerin geçerliliği konusunda bir sürü solucan kutusunun açılmasına neden oluyor.

Şimdilik, zavallı şaşkın AI faresine gülebiliriz. Ancak bunun bilimsel camia açısından potansiyel sonuçları ve önemli bilimsel çalışmalar arasında hatalı yapay zeka görüntülerinin çoğalma olasılığı, kesinlikle ciddi düşüncelerdir.


Daha çok oyun haberleri yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

İlgili yazılar
Oyun Haberleri

Palworld oyuncuları, aynı arkadaşları sınırsızca monte etmelerine ve parçalara ayırmalarına olanak tanıyan ustaca bir hata buldu

Oyun Haberleri

Larian Studios, DICE Ödülleri'ndeki sahne zamanını, sektördeki acımasız iklime karşı sesini yükseltmek için "Hissedarlarımız yok ama onları da düşünmüyoruz" dedi

Oyun Haberleri

Arrowhead'in CEO'suna göre Helldivers 2'nin yol haritası 'şu anda yapmak istediklerimizle karşılaştırıldığında çok güncel değil' çünkü oyunun stratosferik lansmanı stüdyoya yeni fikirler ve hırs getiriyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir