Sağlık

Opioid olmayan ilaçların bu karışımı, sırt ağrısını hafifletmeye yardımcı olabilir, çalışma bulguları

Opioid olmayan ilaçların bu karışımı, sırt ağrısını hafifletmeye yardımcı olabilir, çalışma bulguları

Pinterest’te paylaş
Nes/Getty Images
  • Yeni araştırmalar, steroid olmayan antienflamatuar ilaçlar (NSAID’ler), asetaminofen ve kas gevşeticilerin bir kombinasyonunun, belirli bel ağrısı türlerine karşı en iyi ilk savunma hattı olduğunu göstermektedir.
  • Sistematik derleme, 18’e düşürülmeden önce 12.484 çalışma ile başladı.
  • Uzmanlar, bel ağrısını tedavi etmek için bu yöntemin, çok çeşitli olası tedavilerin önemli bir parçası olduğunu söylüyor.

Bel ağrısı, insanları rahatlama arayışı için ameliyat veya opioid kullanımı gibi hızlı ve bazen invaziv önlemler almaya sevk edebilen yaygın bir durumdur.

Şimdi, yeni araştırmalar, birçok hastada sırt ağrısını etkili bir şekilde tedavi edebilen ideal bir opioid olmayan ilaç karışımı olabileceğini bulmuştur.

Yeni meta-analiz bu hafta içinde yayınlandı Ortopedi Araştırmaları Dergisi 3.478 hastadan alınan verileri içeren 18 çalışmanın verilerini inceledi.

Çalışmanın bulduğu şey

Araştırmacılar, nonsteroidal antiinflamatuar ilaçlar (NSAID’ler), asetaminofen ve kas gevşeticilerin (miyorelaksanlar) bir kombinasyonunun, spesifik olmayan bel ağrısının tedavisinde etkili olduğunu bulmuşlardır.

  • Kombinasyon halindeki üç tedavi, tek başına veya bir plasebo kullanıldığında diğerlerinden daha iyi çalıştı.
  • Araştırmacılar, artmaya devam eden sırt ağrısı için etkili tedaviler konusunda daha fazla araştırma yapılması gerektiğini öne sürüyorlar.
  • Tek başına parasetamolün ağrıyı gidermede etkisiz olduğu kabul edildi

doktor Kas-iskelet tıbbı ve ağrı danışmanlığına odaklanan Gaylord Specialty Healthcare’de fizik tedavi uzmanı ve tıbbi direktör olan Jerrold Kaplan, bu araştırmanın klinisyenler için hastalarla ağrı tedavisi hakkında konuşurken iyi bir araç olduğunu söyledi.

“Bu tür bilgiler, hastalarıyla tartışabilmeleri ve literatürün sırt ağrısını tedavi etmek için opioid olmayan seçeneklerin kullanımını desteklediğine dair güvence verebilmeleri için kritik öneme sahiptir. Ve bence bu, reçete edilen opioid sayısını azaltmada bize çok yardımcı olacak. [not] opioid krizini daha da kötüleştiriyor.”

OKU  Kronik ağrıyı tedavi etmek için esrar kullanan kişilerde atriyal fibrilasyon riski artabilir

Araştırma, bir genel bakış olarak, herhangi bir özel ilaç tanımlamasa da, reçete edilebilecek bazı yaygın kas gevşetici örnekleri arasında baklofen ve tizanidin yer alır. Yaygın NSAID’ler ibuprofen ve naproksendir. Parasetamol genellikle Tylenol markası altında satılmaktadır.

Daha geniş tedavi yolları

Çalışmanın odak noktası, belirli bir kaynağa kadar izlenebilen sırt ağrısı değil, spesifik olmayan bel ağrısı üzerinedir. Araştırmacılar, NSAID’leri bu diğer ilaçlarla birlikte kullanmanın ağrıyı bir hafta içinde azalttığını bulmuşlardır.

Konuşulan uzmanlar sağlık hattı Bu OTC ve opioid olmayan ilaçlara ek olarak, sırt ağrısı olan kişilere yardımcı olabilecek non-invaziv seçenekler olduğunu söyledi. Bu seçenekler, çalışmada da tartışılan ısı, akupunktur ve masaj kullanımını içerir.

doktor California-Irvine Üniversitesi’nde eski bir klinik yardımcı doçenti ve Sağlıklı Beyin Kliniği’nde şu anda baş tıp görevlisi olan Dung Trinh, sırt ağrısının yalnızca bir tane daha bariz travmadan değil, çeşitli kaynaklardan gelebileceğini kabul etmenin önemli olduğunu söylüyor.

Trinh, “Bel ağrısının sadece yaşlılık teşhisi olması gerekmez.” Dedi. “Bel ağrısı, diyet, duruş dahil olmak üzere yaşam tarzı birikiminin birleşimidir, bilirsiniz, hayatınız boyunca yaptığınız ve sırtınıza fazladan yük getirebilecek ne tür işler yaptınız.”

Sıradaki ne?

Çalışma, bir sonraki araştırma adımı olarak tekrarlayan bel ağrısını tedavi etmek için farklı ilaçların etkinliğine işaret ederken, uzmanlar bel ağrısı için tedavi seçeneklerinin genişletilmesinin anahtar olduğunu söylüyor.

doktor Eski bir birinci basamak hekimi olan Gerry Stanley, ağrı yönetimini desteklemek için dijital teknolojiyi kullanmaya odaklanan ve merkezi Nevada’da bulunan Harvard MedTech’in baş tıbbi görevlisidir. Bu araştırmanın bel ağrısı için opioid olmayan değerli tedaviler için iyi bir destek olduğunu söylüyor.

“Bu ilaçların iyi bir şekilde yerleşmiş olduğunu biliyoruz,” diyor Stanley, “bunlar güvenli bir birinci basamak ilaçtır, çok yönetilebilir ve fark edilir bir yan etki profiline sahiptir, bu nedenle yaralanmaların, özellikle de bel ağrısının tedavisinde harika bir giriş noktasıdır.” yaralanmalar.” Ağrı. Sorun şu ki, her tekler ve çiftler vurduğumuzda bir sayı vuruşu yapmazsak, sonra ne yaparız? Bu hastayı tekrar bir bütün haline getirmek veya bu hastayı normal hissettiği yere geri döndürmek için bu iğneyi nasıl hareket ettireceğiz?

OKU  Çalışma, 25 antidepresandan birinin kronik ağrı tedavisine yardımcı olabileceğini gösteriyor

Kaplan’ın durumunda, bu ilaçların uzun bir süre boyunca kombinasyon halinde nasıl çalıştığına dair daha fazla araştırma görmek istiyor.

“Bir genel sonuca katılıyorum [of the study], ancak tedavi süresine bakmanın ve bu nedenle kılavuzlara biraz daha yakından bakmanın da önemli olduğunu düşünüyorum. NSAID’ler iyi ilaçlardır, ancak uzun süreli kullanımlarının potansiyel yan etkileri de olabilir.”

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.