Sağlık

Atriyal Fibrilasyon (AFib) İskemik felçten kurtulan 5 kişiden 1’inde bulundu

Atriyal Fibrilasyon (AFib) İskemik felçten kurtulan 5 kişiden 1'inde bulundu

Pinterest’te paylaş
Uzmanlar, iskemik inmeden kurtulan kişilerin kalplerinin düzenli olarak izlenmesi gerektiğini söylüyor. Luis Alvarez/Getty Images
  • Araştırmacılar, bir tür iskemik felçten kurtulan 5 kişiden 1’inde atriyal fibrilasyon (AFib) gelişeceğini bildiriyor.
  • AFib’in inme geçirenlerde sıklıkla tespit edilmediğini ve daha kapsamlı tıbbi takibe ihtiyaç duyulduğunu söylüyorlar.
  • Uzmanlar, atriyal fibrilasyonun başlamasının kişinin başka bir felç geçirme riskini de artırabileceğini söylüyor..

Arterlerde plak birikmesi nedeniyle iskemik felç geçiren beş kişiden biri düzensiz kalp ritmine sahiptir.

O açıklamanın bir parçasıydı yeni araştırma Amerikan İnme Derneği’nde bu hafta sunuldu Uluslararası İnme Konferansı.

Araştırmacılar, hakemli bir dergide henüz yayınlanmamış olan çalışmalarında, iskemik inmeden sağ kurtulanların %20’sinin inmelerinden üç yıl sonra kardiyak izleme sırasında atriyal fibrilasyon (AFib) geliştirdiğini bildirdiler.

“Atriyal fibrilasyon oranının üç yıl boyunca artmaya devam ettiğini bulduk. Bu nedenle, sadece ilk vuruşla ilişkili kısa süreli bir olay ve kendi kendine çözümlenme değildir. Bu hastalarda fibrilasyon sık görülür. Rutin izleme stratejilerine güvenmek yeterli olmadığı gibi hastayı 30 günlük sürekli izlemeye tabi tutmak da yeterli değildir. Atriyal fibrilasyon ilk 30 gün içinde ekarte edilse bile çoğu vaka atlanıyor çünkü atakların yüzde 80’inden fazlasının inmeden 30 gün sonrasına kadar fark edilmediğini bulduk” dedi. Çalışmanın baş yazarı ve Boston’daki Harvard Tıp Okulu’nda nöroloji profesörü olan Lee Schwamm, bir basın toplantısında şunları söyledi: basın bülteni.

İskemik inme ve atriyal fibrilasyon hakkında bilmeniz gerekenler

Beyne kan sağlayan bir damar tıkandığında veya bloke olduğunda iskemik inme meydana gelir.

Bunun ana nedeni, arterlerde yağ birikintileri oluştuğunda aterosklerozdur.

Tipik olarak, aterosklerozun neden olduğu iskemik felçten kurtulanlar hastaneden ayrıldıktan sonra sürekli kardiyak izleme almazlar.

Ancak Schwamm, fark edilmeyen düzensiz kalp ritimlerinin tekrarlayan felçlerde bir faktör olabileceğini söylüyor.

“Önceden felç geçiren insanların neden başka bir felç geçirdiklerine dair hâlâ anlamadığımız çok şey var. Bununla birlikte, bu çalışma, tekrarlayan inme hastalarının yüzde 25’inden bazıları için olası bir neden – beklenmedik atriyal fibrilasyon – hakkında önemli bilgiler sağlıyor” dedi.

OKU  Mantar Enfeksiyonu: Candida Auris Vakaları Neden Yükseliyor?

“Bu hastalar, yüksek tansiyon ve yüksek kolesterol ve kan basıncı gibi bilinen vasküler risk faktörleri nedeniyle tekrarlayan felç riski altındadır. Açıklığa kavuşturmamız gereken şey, atriyal fibrilasyonun hangi ek riskleri taşıdığı ve antikoagülan kullanımının, özellikle atriyal fibrilasyonla yaygın olarak ilişkilendirilen şiddetli ve sakat bırakan inme türlerinde bu riski azaltıp azaltamayacağıdır” diye ekledi.

Altı dakikalık atriyal fibrilasyon bile önemli olabilir arttırmak felç riski.

“Atriyal fibrilasyon sırasında, kan sol atriyumda (üst odacık) toplanabilir ve bu da kan pıhtılarına yol açabilir. Bu kan pıhtıları kırılabilir ve bu da felce yol açabilir” dedi. Nikhil Warrier, kardiyak elektrofizyolog ve Kaliforniya’daki Orange Coast Tıp Merkezi’ndeki MemorialCare Kalp ve Vasküler Enstitüsü’nde elektrofizyoloji tıbbi direktörü.

Healthline’a verdiği demeçte, “Bu artan riske katkıda bulunabilecek, altta yatan bir aritmik sorunu teşhis etmek için yapabileceğimiz her şey çok önemlidir” dedi.

Atriyal fibrilasyon ve inme çalışmasından ayrıntılar

Bu hafta sunulan sonuçlar, İnme AF’sinde Randomize Klinik Çalışma.

Çalışma, bir izleme cihazları üreticisi olan Medtronic tarafından finanse edildi.

Araştırma, kalp yerine bir atardamardaki pıhtının neden olduğu iskemik inme geçiren 492 kişiyi içeriyordu. Çalışma katılımcıları bilinen bir atriyal fibrilasyon öyküsüne sahip değildi ve eşit olarak iki gruba ayrıldı.

Bir grup, kalplerinin ritmini üç yıl boyunca 7/24 kaydeden bir takılabilir kalp monitörü aldı.

Diğer grup, üç yıl boyunca altı ayda bir standart tıbbi tedavi ve takip aldı. Bu, sürekli kardiyak izlemeyi içermiyordu.

Araştırmacılar, üç yıllık bir süre boyunca sürekli kalp monitörünün katılımcıların %20’sinden fazlasında atriyal fibrilasyon saptadığını bildirdi.

Buna karşılık, standart bakım ve takip alan grupta, hastaların %3’ünden azında AFib saptandı. Araştırmacılar, bunun 24 saatlik kalp monitörü ile tespit oranının 10 kat arttığını gösterdiğini söyledi.

OKU  Bu diyabet ilaçlarında kansere neden olan bir kimyasal bulundu: Merck bunu düzeltebileceklerini söylüyor

AFib bölümlerinin çoğu 30 gün sonra meydana geldi.

“Çalışma, 30 günlük kardiyak izlemenin paroksismal atriyal fibrilasyonu saptamak için yeterli olmadığını gösteriyor. Yüzde 80’den fazlasının olduğunu buldular [AFib] Vakalar 30 gün sonra tespit edildi. Tipik olarak, hastalar başlangıçta sigorta gereklilikleri nedeniyle 30 günlük harici kalp monitörüne sahiptir. Hiçbir şey algılamadığında 30 günlük olay izlemeyi tamamladıktan sonra implante edilebilir kalp monitörünü daha iyi kullanmamız gerekiyor [AFib]dedi Dr. Kansas Sağlık Sistemi Üniversitesi Gelişmiş Kapsamlı İnme Merkezi’nin yöneticisi ve nörolog Colleen Lechtenberg, Healthline’a söyledi.

Atriyal fibrilasyonun etkileri, semptomları

Atriyal fibrilasyon baş dönmesi, çarpıntı, göğüs ağrısı ve nefes darlığı gibi semptomlara neden olabilir.

Bununla birlikte, birçok insan hiçbir semptom yaşamaz.

Atriyal fibrilasyonu önlemek her zaman mümkün olmasa da, sağlıklı bir kalbi korumak mümkündür. yaşam tarzı önemli. Buna düzenli egzersiz, sağlıklı kilo ve sağlıklı beslenme dahildir.

İncelenen kişilerin %80’inden fazlasında atriyal fibrilasyon semptomu yoktu, ancak sürekli izleme ile atriyal fibrilasyon hala tespit edildi.

“İnsanların aritmiler nedeniyle felç geçirmelerinin ana nedenlerinden biri, felç geçirdiklerini bilmememizdir. Bu yüzden onları bu riski azaltmak için kan sulandırıcı veya tedavilere koymuyoruz” dedi. Bir kardiyak elektrofizyolog ve California’daki Providence Saint John Sağlık Merkezi’nde kardiyak elektrofizyoloji ve kalp pilleri direktörü olan Shephal Doshi, Healthline’a verdiği demeçte.

“Bence bu monitörleri yerleştirmek, ateroskleroz için bu risk faktörlerine sahip bu hastaların aynı zamanda atriyal fibrilasyon ve bu aritmiler için yüksek risk altında olduklarının daha fazla farkında olmamız gerektiğini açıkça ortaya koyuyor. Bu nedenle, onları tedavi edebilmek için bu uzun vadeli monitörleri kullanmayı düşünmemiz gerekebilir” diye ekledi.

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir