Sağlık

Çalışma, 25 antidepresandan birinin kronik ağrı tedavisine yardımcı olabileceğini gösteriyor

Çalışma, 25 antidepresandan birinin kronik ağrı tedavisine yardımcı olabileceğini gösteriyor

Pinterest’te paylaş
Milos Dimic/Getty Images
  • Yeni yayınlanan araştırmalar, incelenen 25 antidepresan ilaçtan yalnızca birinin kronik ağrı tedavisinde umut vaat ettiğini gösteriyor.
  • Uygulayıcılar, özellikle anksiyete ve depresyon gibi akıl hastalıkları olan kişileri içeren daha fazla araştırma yapmak istediklerini söylediler..

Cochrane Sistematik İncelemeler Veritabanından yapılan yeni araştırma, bir antidepresan ilaç olan duloksetinin kronik ağrıyı tedavi etme potansiyeline sahip olabileceğini bulmuştur.

İnceleme, 28.664 kişiyi ve 25 farklı antidepresanı içeren 176 çalışmayı inceledi.

Bunlardan sadece duloksetinin kronik ağrı üzerinde kayda değer bir etkisinin olduğu bulundu.

Opioidsiz ağrı yönetimi potansiyeli

Araştırmacıların en sık gördüğü kronik ağrı durumları fibromiyalji, nöropatik ağrı ve kas-iskelet ağrısıydı.

İncelenen 25 antidepresandan yalnızca bir tür seçici norepinefrin geri alım inhibitörü (SNRI) olan duloksetin ağrıyı azaltmada etkiliydi.

Araştırmacılar, 1000 kişilik bir örneklem büyüklüğü ile 435 kişinin veya yaklaşık %43’ünün ağrılarının yarı yarıya azaldığını buldu. Karşılaştırıldığında, araştırmacılar, insanların yalnızca 287’sinin veya %28,7’sinin plasebo aldıkları takdirde aynı ağrı kesiciyi deneyimleyeceğini buldu.

Araştırmacılar, duloksetinin etkilerini “orta” olarak tanımlıyorlar ve ayrıca standart 60 miligramdan daha yüksek bir doz almanın, çalışma katılımcılarında etkilerin ne kadar güçlü olduğu üzerinde hiçbir etkisinin olmadığını bulmuşlardır.

İncelenen çalışmaların ortalama süresi yaklaşık on haftaydı, bu nedenle araştırmacılar, duloksetinin veya düzenli olarak reçete edilen başka bir antidepresanın uzun süreli ağrı kesici sağlayıp sağlayamayacağını belirleyemediler.

Çalışma potansiyel olarak aşırı reçete yazmayı azaltmaya yardımcı olabilir

doktor Christine Gibson (MD), araştırmanın, özellikle insanların ağrılarını opioid kullanmadan hafifletme söz konusu olduğunda yardımcı olma potansiyeline sahip olduğunu söylüyor.

Gibson, kronik ağrısı olan kişilere genellikle onaylanmayan ilaçlar reçete edildiğini ve bu ilaçların çoğunun yan etkilere neden olabileceğini söyledi.

OKU  Aaron Sorkin 61 yaşında felç geçirdi: belirtiler ve risk faktörleri nelerdir?

Gibson, “Bütün bunların insanlar için katlanılabilir olduğunu düşünmüyorum” dedi. “Ve yapabildiğim zaman, reçete yazmıyorum, bu yüzden yeterli etkinlik olduğunu bilmek güzel.”

Gibson ayrıca, deneyimlerine göre, insanların bir duloksetin reçetesi almadan önce genellikle başka birçok ilaç aldıklarını söylüyor. Gibson, doktorların kronik ağrısı olan insanlara bu kadar çok ilaç yazmanın zihinsel ve finansal sonuçları hakkında düşünmelerinin önemli olduğunu söyledi.

“Benim için insanlar duloksetin aldıklarında genellikle günde yaklaşık sekiz veya 30 hap alıyorlar. Gibson, “Bu küçük bir hap partisi değil” dedi. “Ve ben sadece acı çeken insanların deneyimlerini gerçekten merak ediyorum ve onlar her türlü şeyi deniyorlar… NSAID’leri deneyecekler. Tylenol’ü deneyecekler ve ardından Duloxetine ekleyecekler.”

Çalışma, akıl hastalığına değil, kronik ağrıya baktı

doktor Newport Healthcare’den Mirela Loftus (MD, PhD), bu ilaçların anksiyete ve depresyonu olan kişilerde de kronik ağrıyı nasıl etkilediğini görmek istediğini söylüyor.

Loftus, “Eşlik eden akıl hastalığı olan hastaları dışlamayan çalışmalar görmek isterim, çünkü bu, toplumda ve gerçek hayatta gördüğümüz hastaları taklit ederdi.” Dedi. “Bu hastaları dahil etmek, antidepresanlarla tedavi edildiğinde depresyon ve anksiyetenin ağrı ile birlikte düzelip düzelmediği konusunda bize daha fazla fikir verebilir.” Ayrıca ağrı ve ruh sağlığı arasındaki bağlantıya ve bunların birbirlerini nasıl etkilediklerine dair fikir verebilir.”

Kariyerinin bir bölümünü depresyon için deneysel tedavileri araştırarak geçiren Loftus, bu tür araştırmaların doktorları SSRI’lardan (seçici serotonin geri alım inhibitörleri) duloksetin yapan ilaç sınıfından SNRI’lere (serotonin ve norepinefrin geri alım inhibitörleri) geçmeye yönlendirebileceğine inanıyor. ve milnasipran başlangıç ​​tedavisinin bir parçasıdır. Zihin-beden bağlantısına baktığımızda bu tür araştırma metodolojisinin mantıklı olduğunu söylüyor.

“Fiziksel sağlığımızın ya da eksikliğinin zihinsel sağlığımız üzerinde önemli bir etkisi olduğu inkar edilemez. Bu nedenle, kronik ağrı veya ağrının bir sonucu olarak depresyon ve anksiyeteyi tedavi etmek için antidepresan kullanma fikri standart tedavi haline geldi” dedi.

OKU  Aşırı işlenmiş gıdalar bilişsel gerileme riskini nasıl artırabilir?

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

İlgili yazılar
Sağlık

Opioid olmayan ilaçların bu karışımı, sırt ağrısını hafifletmeye yardımcı olabilir, çalışma bulguları

Sağlık

Kronik ağrı ve esrar: araştırmalar, opioidleri azaltmanın bazı insanlara yardımcı olabileceğini gösteriyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir