Oyun Haberleri

Asus, 9.044GHz Intel 14900KF CPU ile hız aşırtma dünya rekorunu kırdı

Intel CPU hits 9GHz

Jacob, Intel’in “yeni” 14. Nesil Raptor Lake yenileme CPU’su olan en azından en üst düzey Core i9 14900K yongasındaki küçük artıştan açıkça şaşırmıştı. 9GHz’de çalışsaydı biraz daha etkilenebilir miydi?

Asus’un hız aşırtma ekibinin entegre grafikleri devre dışı bırakan yeni 14900KF sürümüyle tam olarak bunu başarması mümkün oldu. Kuyu, Kesinlikle Sıvı helyum sayesinde tek bir Performans çekirdeğinde 9,04392GHz olacaktır ve bu da yeni bir dünya rekorudur (Tom’s Hardware aracılığıyla).

Tam 9GHz hızına ulaşan makinenin tüm özellikleri arasında Asus ROG Maximus Z790 Apex Encore anakart, 16GB G.Skill Trident Z bellek ve 1200W Enermax PSU yer alıyor. Ah, ve sıvı nitrojenden biraz daha soğuk olan sıvı helyum, tarla kuşlarının hız aşırtması için daha yaygın olarak (ve uygun fiyatlı) kullanılır.

Yeni rekor, önceki nesil 13900KF ile elde edilen ve aynı zamanda Asus’un hız aşırtma ekibi tarafından da tutulan, önceki 9.008GHz dünyanın en iyisine göre 36MHz’lik bir artışı temsil ediyor. Görünüşe göre ekibin yeni rekoru kırması için helyumu kaynatması bir hafta sürdü.

Asus aslında sistemi 9.1GHz’de başlatmayı başardı ancak doğrulamayı tamamlamak için yeterli kararlılık yoktu.

Her ne kadar bu biraz akademik görünse de çoğumuz CPU’larımızın üzerine sıvı helyum dökerek oyun oynamıyoruz, bu başarı Intel’in üretim teknolojilerinin TSMC silikon benzerlerine göre en azından bazı avantajlara sahip olduğunu gösteriyor.

Diğer Raptor Lake yenileme yongaları gibi 14900KF de Intel 7 işlem düğümünün en son revizyonu kullanılarak üretildi; frekans potansiyeli söz konusu olduğunda bunun biraz daha iyi olduğu söyleniyor.

Şimdiye kadarki en hızlı AMD CPU, aslında 2014 tarihli FX-8370’in 8,72278GHz’e ulaştığı eski Buldozer çipidir. Bu çip, Global Foundries 32nm düğümü üzerine inşa edildi. TSMC yapımı silikon kullanan mevcut en hızlı AMD Ryzen 7000 serisi CPU’ya gelince, o da yalnızca 6,7 ​​GHz hızında çalışıyor.

Bir sonraki yükseltmeniz

(Resim kredisi: Gelecek)

Oyun için en iyi CPU: Intel ve AMD’nin en iyi çipleri
En iyi oyun anakartı: Doğru panolar
En iyi grafik kartı: Mükemmel piksel iticiniz sizi bekliyor
Oyun için en iyi SSD: Oyuna diğerlerinden önce girin

OKU  Bungie, Lightfall şikayetlerine yanıt veriyor ve gelecek iyileştirmelerin ayrıntılarını veriyor: "Sunduğumuz ilk deneyim, planladığımız netliği sağlamadı"

Elbette saat frekansı silikondan daha fazlasının bir fonksiyonudur. 2000 yılında Intel, Pentium 4’te kullanıldığı gibi derin boru hatlı Netburst mimarisiyle 10GHz’e doğru bir rota çiziyordu. Aslında Intel’in bu hıza 2005 yılına kadar ulaşması bekleniyordu.

Genel olarak Intel’in bu rotayı seçmesi durumunda bu hızlara ulaşabileceği düşünülüyor. Bunun yerine saat döngüsü başına daha fazla iş yapmaya ve çekirdek eklemeye yöneldi.

Örnek olarak, 5,8 GHz 13900K CPU, 3 GHz hızında çalışan eski Intel Pentium 4 630’a kıyasla Cinebench R20’deki tek iş parçacığı performansının 11 katından fazlasına sahiptir. 13900K’nın artan çekirdek sayısı ve çoklu iş parçacığı avantajı, performansın 108 katı kadar saçma bir rakama sıçradı.

Bu nedenle saat hızları biraz dikkat dağıtıcı olabilir. Ancak yine de bugün satın alabileceğiniz bir CPU’da 9 GHz’in üzerinde bir hız hala oldukça etkileyici.

Daha çok oyun haberleri yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.