Sağlık

Osteoartrit: Deneysel ilaç, iltihabı ve semptomları azaltmaya yardımcı olabilir, erken çalışma bulguları

Osteoartrit: Deneysel ilaç, iltihabı ve semptomları azaltmaya yardımcı olabilir, erken çalışma bulguları

Pinterest’te paylaş
Milorad Kraviç/Getty Images
  • Yeni bir çalışma, bir ilacın osteoartritten etkilenen eklemlerdeki iltihabı azaltmaya yardımcı olabileceğini gösteriyor.
  • Çalışma hayvanlar üzerinde yürütüldü, ancak araştırmacılar önümüzdeki yıl boyunca çalışmalara insanları da dahil etmeyi planlıyor.
  • ABD’de yaklaşık 32 milyon insanda osteoartrit var.

Milyonlarca Amerikalı, en yaygın olarak eller, kalçalar, dizler, bel ve boyundakiler olmak üzere eklemlerin birçok dokusunu etkileyen, yaygın ve ağrılı bir artrit şekli olan osteoartrit ile yaşıyor.

Bu durumun şiddeti kişiden kişiye değişmekle birlikte hareket açıklığının azalmasına veya eklemin instabilitesine ve çevre kaslarda güçsüzlüğe neden olabilir.

Bu semptomlar, bir kişinin yaşam kalitesini ve günlük aktivitelerini gerçekleştirme yeteneğini etkileyebilir.

Birçoğu semptomları hafifletmeye odaklanan etkili tedaviler olmasına rağmen, henüz hiçbir tedavi eklemdeki hasarı onaramamıştır.

Yeni bir çalışmanın bulduğu şey

USC’nin Los Angeles’taki Keck Tıp Okulu’ndaki bilim adamlarının liderliğindeki bir ekibin yaptığı yeni araştırma, bunu değiştirmeyi amaçlıyor.

Bir hayvan çalışmasında araştırmacılar, R805/CX-011 adlı bir bileşiğin, ağrı ve sertliği yönetirken etkilenen eklemdeki iltihaplanmayı azalttığını buldular.

Çalışmanın yazarı Dr. Keck Tıp Okulu’nda ortopedik cerrahi, kök hücre araştırması ve rejeneratif tıp doçenti Denis Evseenko bir açıklamada.

Hayvanlarda olumlu sonuçlar gösteren tüm ilaçlar insanlarda da iyi çalışmadığından, bu ilacın osteoartrit hastalarına yardımcı olup olmayacağını bilmek için henüz çok erken.

Bununla birlikte, araştırmacılar, ilacı Carthronix girişimiyle işbirliği içinde bu yılın sonlarında ilk klinik denemelerde test etmeyi planlıyorlar. Şu anda 70 hastaya kadar ilacın diz enjeksiyonlarını test etme araçlarına sahipler.

Hayvan çalışmaları, ilacın eklem hasarını yavaşlattığını gösteriyor

Dergide 22 Mart’ta yayınlanan çalışmanın sonuçları Bilim Tercüme TıbbıR805/CX-011’in vücudun bağışıklık sisteminde glikoprotein 130 veya gp130 olarak bilinen bir anahtar hücre reseptörünü modüle ettiğini öne sürüyor.

Ek olarak düzenlemek bağışıklık tepkisi ve iltihaplanma, bu hücre reseptörü, kardiyovasküler fonksiyon ve nöronların hayatta kalması gibi diğer biyolojik süreçlerin düzenlenmesinde rol oynar.

OKU  Bir biyobelirteç testi, akciğer kanserinden kurtulan bu kişinin hayatını nasıl kurtardı?

gp130, eklem yaralanması nedeniyle hasar görmüş kıkırdağa yanıt vermek de dahil olmak üzere vücutta birkaç önemli rol oynamasına rağmen, eklemde hiper-enflamasyona da katkıda bulunabilir.

Bu aşırı iltihaplanma daha fazlasına yol açabilir Eklem kıkırdağının imhasıosteoartritin önemli bir özelliğidir.

Evseenko basın açıklamasında, “Bağışıklık sistemi sorunu çözme girişiminde daha da fazla hasara neden oluyor” dedi. “Ama gp130 hayati bir reseptör. Onu engelleyemezsiniz çünkü sağlıklı kök hücreler, kardiyovasküler ve bağışıklık fonksiyonu için gereklidir.”

Araştırmacılar, gp130’un osteoartritte eklem hiperinflamasyonundaki rolünü anlamak için, belirli bir gp130 sinyal yolunun aktivasyonunu bloke etmek üzere genetik olarak tasarlanmış fareler tasarladılar.

Bu fareler, cerrahi olarak indüklenen osteoartrit de dahil olmak üzere dejeneratif eklem hastalığına karşı artan direnç belirtileri gösterdi.

Evseenko basın açıklamasında, “Hiç beyaz kan hücresi olay yerine koşmadı ve hiperenflamasyon meydana gelmedi” dedi.

Ek olarak, fareler, yeni derinin yanı sıra kıl folikülleri, bezleri ve diğer cilt yapılarının yenilenmesi de dahil olmak üzere gelişmiş yara iyileştirme yetenekleri gösterdi.

Araştırmacılar ayrıca osteoartritin küçük ve büyük hayvan modellerinde – fareler ve köpeklerde R805/CX-011 testleri gerçekleştirdiler. Bu hayvanlar, osteoartritten eklem dejenerasyonunu taklit etmek için ameliyat edildi.

Çalışmanın bu kısmı, hayvanlara üç doz ilaç veya salin (etkin olmayan salin) çözeltisinden biriyle birlikte enjeksiyon yapılan bir insan klinik denemesini yansıtıyordu.

İlaç enjeksiyonları verilen sıçanlar, eklem kıkırdağında daha az hasar belirtileri gösterdi. İlaç verilen köpekler, daha az eklem hasarının yanı sıra daha az ağrı ve topallık belirtileri gösterdi.

Yeni osteoartrit tedavilerine ihtiyaç var

doktor Kuzey Carolina, Winston-Salem’deki Wake Forest Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde romatoloji ve immünoloji profesörü olan Rupak Thapa, osteoartritin ne kadar yaygın olmasına rağmen – günün her saati olduğunu söyledi. 32 milyon Amerikalı yetişkin – Bu durum için hala bir tedavimiz yok.

“Diz osteoartriti için şu anda mevcut olan tedaviler semptomları kontrol altına almak için tasarlandı. Bu, bir enfeksiyondan kaynaklanan ateşiniz varsa ve enfeksiyonu değil de yalnızca ateşi tedavi ediyor olmanız gibi bir şey.”

OKU  Nick Jonas Super Bowl Ad'ın Dexcom Glikoz Monitörü hakkında bilmeniz gerekenler

Diz kireçlenmesi tedavisi, kilo verme, fizik tedavi ve semptomları azaltmak için aktivitelerinizi değiştirme gibi yaşam tarzı değişikliklerini içerir.

Doktorlar ayrıca reçetesiz ve reçeteli opioidler dahil olmak üzere ağrı kontrol ilaçları ile anti-enflamatuar ilaçlar, kapsaisin gibi topikal ilaçlar ve antidepresanlar önerebilir.

Eklem içine steroid enjeksiyonları, iltihaplanmayı azaltmak için başka bir seçenektir. Ancak Thapa, bu ilaçların etkilerinin kısa ömürlü olduğunu ve kullanımlarının osteoartritin daha hızlı ilerlemesine yol açabileceğini söyledi.

doktor Ohio, Columbus’taki Ohio State Wexner Tıp Merkezi’nde fiziksel tıp ve rehabilitasyon profesörü olan Michael Baria, steroid enjeksiyonlarının diyabet veya düşük kemik yoğunluğu gibi diğer tıbbi durumları olan kişiler üzerinde de olumsuz etkileri olabileceğini söyledi. bu hastalar için en iyi seçenek.

Bunun yerine, diz eklemine jel benzeri bir sıvının enjekte edilmesini içeren viskosupplementasyonun iyi bir alternatif olduğunu söyledi. “Etkili olabilir ve steroidlerden biraz daha uzun sürebilir” dedi.

Bir miktar fayda sağlayabilecek başka bir tedavi, trombosit açısından zengin plazma enjeksiyonlarıdır. Ancak Baria, bunun henüz ABD Gıda ve İlaç İdaresi tarafından onaylanmadığına dikkat çekiyor.

Altta yatan hasarın tedavisi yok

Mevcut tedavi seçenekleri, osteoartrit semptomlarında bir miktar rahatlama sağlarken, altta yatan eklem hasarını tedavi etmemektedir.

Baria, “Şu anda sahip olmadığımız en büyük şey, hastalığı açıkça değiştiren bir şey.” Dedi. “Artritin ilerlemesini yavaşlatan hiçbir şeyimiz yok.”

Thapa, sadece osteoartritte meydana gelen iltihaplanmayı kontrol etmeyen, aynı zamanda hasarlı kıkırdağın yenilenmesine de yardımcı olan bir ilaca sahip olmanın ileriye doğru atılmış büyük bir adım olacağını söyledi.

“Osteoartritin engelleyici semptomları olan milyonlarca insana yardımcı olabilir,” dedi, “ama aynı zamanda sağlık bakım maliyetlerinden de çok tasarruf sağlayacaktır.”

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir