Sağlık

İşte 30 gün boyunca alkol almayı bıraktığınızda vücudunuzda neler oluyor?

İşte 30 gün boyunca alkol almayı bıraktığınızda vücudunuzda neler oluyor?

Pinterest’te paylaş
Yararları kişiden kişiye büyük ölçüde değişebilse de, alkole bir ay ara vermek vücudunuz için iyi olabilir. Getty Resimleri
  • Aşırı miktarda alkol içmenin karaciğeriniz, kalbiniz ve vücut kompozisyonunuz için sağlık yararları olabilir.
  • Amerikalılar için mevcut beslenme yönergeleri, aşırıya kaçmadan alkol tüketilmesini önermektedir – kadınlar için günde bir içki ve erkekler için günde iki içki.
  • Alkol tüketimi baş, boyun, yemek borusu, karaciğer, meme, kolon ve rektum kanserleriyle ilişkilendirilmiştir.

Birçok kişi, kuru Ocak ayını yeni yıla alkolsüz başlamak için bir motivasyon aracı olarak kullanır.

Ancak bir ay boyunca alkolden uzak durmak modaya uygun, kısa vadeli bir Yeni Yıl kararı gibi görünse de, bunun sağlık açısından birçok faydası vardır.

“Faydalar, bunun temel davranışlarından ne kadar değiştiğine bağlı olarak kişiden kişiye değişebilir” dedi Dr. Amerikan Obezite Tıbbı Kurulu’nun tıbbi direktörü Rekha B. Kumar, Healthline’a söyledi.

Kumar, hafifçe içen ancak Dry Ocak’ı seçen birinin “sağlığı üzerinde bir kontrol duygusu veya belirli bir hedefe ulaşmada bir başarı duygusu hissedebileceğini” açıkladı. gibi B. daha fazla zihinsel netlik, daha iyi uyku, kilo kaybı ve belirlenmiş bir hedefe ulaşmanın yanı sıra ‘detoks’ hissi.”

UTHealth’in Houston’daki McGovern Tıp Fakültesi’nde patoloji ve laboratuvar tıbbı profesörü ve The Science of Drinking’in yazarı olan PhD Amitava Dasgupta da aynı fikirde.

doktor Dasgupta, sosyal ve ılımlı içiciler için Dry Ocak’a katılmanın vücutlarında pek bir fark yaratmayacağını söyledi. Önerileri aşan kişiler için Amerikalılar için Beslenme Yönergelerikuru Ocak’ın değişiklikleri toplayabileceğini söyledi.

Kılavuzlar, alkolün ölçülü olarak tüketilmesi gerektiğini belirtiyor – kadınlar için günde bir içki ve erkekler için günde iki içki.

Dasgupta, “Araştırmalar, ayda bir aşırı miktarda içseniz bile kardiyovasküler hastalık ve felç riskinizin arttığını gösteriyor.” Dedi. “Benim uyarım ölçülü içki içenler için değil. Çok fazla içen insanlar için.”

Kuru Ocak’ın faydaları

Sık sık içki içenler veya aşırı içki içenler için Dry Ocak, vücudunuza aşağıdaki şekillerde yardımcı olabilir.

1. karaciğer rahatlaması

Aşırı alkol tüketimi zamanla karaciğer sirozuna yol açabilir.

“Bir günde olmaz, ama aşırı derecede içki içen herkes için, ki bu da erkekler için günde ikiden fazla ve kadınlar için günde bir içkidir, karaciğerde yağlı değişiklikler olur, bu yüzden içmeyi bıraktığınızda bunlar Dasgupta, “Değişiklikler tersine çevrilebilir ve karaciğer normale dönebilir” dedi.

OKU  Kuru Ocak denedim. Neden kilo veremedim?

Karaciğer toleranslı bir organ olduğu için, susuz kaldıktan sonraki haftalar içinde olumlu değişiklikler meydana gelebileceğini söyledi.

Kumar, alkolün yokluğunda karaciğerin “vücut tarafından üretilen diğer toksinleri parçalamak, yağları ve parçalanması gereken fazla hormonları metabolize etmek gibi diğer işlerine odaklanmakta özgür olduğunu” sözlerine ekledi.

2. Kardiyovasküler hastalık riskini azaltın

Alkol, karaciğer ve dehidrogenaz adı verilen bir enzim tarafından metabolize edilir. Ancak çok içerseniz enzim doymuş hale gelir ve başka bir enzim tarafından metabolize edilir.

“Bu şekilde metabolize edildiğinde, kötü kolesterolü (LDL) oksitlediği bilinen birçok serbest radikal üretir ve LDL oksitlendiğinde, karotid arterlerin oluşumunda birikiyor. [blockage]dedi Dasgupta.

Öte yandan, ölçülü olarak içerseniz, alkol LDL’yi etkilemez ve bunun yerine iyi kolesterolü (HDL) artırır.

“Haftada bir veya iki kez bir veya iki bardak şarap içmenin, özellikle 40 yaş üstü erkekler için bazı sağlık yararları var; Dasgupta, kardiyovasküler hastalık riskini azaltıyor… kadınlar için bu faydaları istediğiniz zaman elde edebilirsiniz, yaşla ilgili değil” dedi.

Bununla birlikte, Çin ve Hint kökenli insanların belirsiz bir genetik nedenden dolayı alkol tüketiminden hoşlanmadıklarını belirtiyor.

“[The bottom line] Dasgupta, düşük alkol ile kalbi korumak, ancak yüksek alkol ile kardiyovasküler hastalık riskini artırmaktır” dedi.

Alkolü bırakırken kalbinizi daha da iyileştirmek için iyi kolesterolü de yükselten egzersiz yapmayı öneriyor.

3. Kanser riskini azaltın

ABD Sağlık ve İnsan Hizmetleri Bakanlığı’nın Ulusal Toksikoloji Programı, alkolü insanlar için bilinen bir kanserojen olarak listeliyor Kanserojenler hakkında rapor.

Rapor, bir kişinin alkole bağlı kanser geliştirme riskinin, düzenli olarak daha fazla alkol içtikçe zamanla arttığını belirtmektedir. Alkol tüketimi ile aşağıdaki kanser türlerinin gelişimi arasındaki bağlantılar gösterilmektedir:

  • kafa ve boyun
  • yemek borusu
  • karaciğer
  • Meme
  • kolorektal

2009 yılında yayınlanan veriler Amerikan Halk Sağlığı Dergisi Amerika Birleşik Devletleri’ndeki kanser ölümlerinin yaklaşık %3,5’inin alkole bağlı olduğu tahmin edilmektedir.

4. kilo kaybı

Alkolün kalorisi yüksekken ve şarap, bira ve karışık içecekler diyete şeker eklerken, Kumar bunu kesmenin kilo vermenize yardımcı olabileceğini ya da olmayabileceğini söylüyor.

“Burada da temel alkol tüketiminin ne kadar yüksek olduğuna bağlı. Daha ağır içiciler daha uzun süre alkolden uzak durduklarında, kilo kaybı, vücut kompozisyonunda bir iyileşme, daha az göbek yağı ve trigliseritlerde (kandaki yağ parçacıklarından biri) bir iyileşme görebilirler” dedi.

OKU  Kardiyovasküler Hastalık: Haftada 5 yumurta yemek riskinizi düşürmenize yardımcı olabilir

Hastaya bağlı olarak, bazen kilo vermek için alkol tüketimini sınırlamayı önerdiğini söyledi.

“Hayatlarının diğer tüm yönlerini optimize etmiş birkaç hastaya (beslenme mükemmel, egzersiz maksimum, uyku yeterli, stres yönetiliyor) özellikle duyarlı olup olmadıklarını görmek için kilo vermek için alkolden tamamen uzak durmayı tavsiye ettim. Alkol, alkolün kilo artırıcı etkilerine yanıt verir” dedi Kumar. “Örneğin, menopoza giren birçok kadın, alkolün menopoz öncesine göre çok daha kolay kilo almalarını sağladığını bildiriyor.”

Bununla birlikte, kilo vermeye yardımcı olmak için Kuru Ocak’ta bankacılık yapıyorsanız, Kumar bunun sizin için en iyi bahis olmadığını söyledi.

“Bazı şeyleri tamamen ortadan kaldırmak yerine, onları yoksun hissettirmekten kaçınmak için azaltmayı öneriyorum, bu da yeme / içme ve kilo alımına neden olabilir” dedi.

5. Beyin gücünü artırın

Dasgupta, Kuru Ocak’ı uygulamak ve yıl boyunca kuru kalmak için en iyi insanların 21 yaşın altındakiler olduğunu ve sadece yasal nedenlerle olmadığını söylüyor.

“Yasal içki içme yaşının 21 olmasının bir nedeni var. Genç ve kolej içki içmek büyük bir sorundur. Hafıza kaybına ve beyin gelişim bozukluklarına yol açabilir. Üniversite öğrencileri için ayık olmak en iyisidir” dedi.

Aynı şey, alkol kullanım bozukluğu olan kişiler veya aile öyküsü olan kişiler için de geçerlidir.

“Alkoliklerin aşırı alkol tüketiminden kaynaklanan bazı spesifik beyin bozuklukları vardır. Dasgupta, beyin hasarının hafızayı ve konsantrasyonu etkileyebileceğini söyledi.

O Sonuç olarak

Erkekler için önerilen günde iki, kadınlar için günde bir kadehten fazla içenler için kuru ocak faydalı olabilir.

“Alkolden en çok ölçülü içtiğinizde yararlanırsınız. Sadece 1 ay ayık kalmak ve aşırı içmeye geri dönmek kötü bir fikir. Dasgupta, aşırı derecede içiyorsanız, alkol tüketiminizi azaltmak daha iyidir” dedi. “Ve git [dry] 90 gün size daha fazla fayda sağlayacak… karaciğer ve kalbin iyileşmesi için daha fazla zaman olacak.

Ölçülü içenler için Kumar, Dry Ocak’a katılmanın zarar vermeyeceğini, ancak pek bir faydası da olmayabileceğini söyledi.

“Sağlıklarını etkilemeyecek şekilde psikososyal esenliğe katkıda bulunan çok makul alkol tüketimini uygulamayı öğrenen insanlar var. Bu insanlar için, sağlıklı/orta/sosyal tüketimi tamamen terk etmek, sosyal dinamiklerini, öğünleri çevreleyen kültürel faktörleri ve stresle başa çıkma rutinlerini biraz tehlikeye atabilir” dedi.

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

İlgili yazılar
Sağlık

Kuru Ocak denedim. Neden kilo veremedim?

Sağlık

Kuru Ocak Sizin için çok mu kuru? Bunun yerine ıslak Ocak'ı deneyin

Sağlık

Myrkl Akşamdan Kalma Tedavisi: İşe yarıyor mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir