Oyun Haberleri

Sony havlu attı, Microsoft ile 10 yıllık Call of Duty anlaşması imzaladı

Call of Duty: Modern Warfare 2 screen

Aylarca süren çekişme ve atışmalardan sonra Microsoft ve Sony, şirketin Activision Blizzard’ı satın almasının ardından Call of Duty serisini PlayStation konsollarında – tahmin ettiğiniz gibi – 10 yıl boyunca tutacak bir anlaşma imzaladı.

Xbox patronu Phil Spencer, “Activision Blizzard’ın satın alınmasının ardından Microsoft ve PlayStation’ın Call of Duty’yi PlayStation’da tutmak için bağlayıcı bir anlaşma imzaladığını duyurmaktan memnuniyet duyuyoruz.” twitter. “Küresel olarak oyuncuların en sevdikleri oyunları oynamak için daha fazla seçeneğe sahip olduğu bir geleceği dört gözle bekliyoruz.”

Microsoft başkanı Brad Smith, “Bu satın alımın Birinci Gününden itibaren, düzenleyicilerin, platform ve oyun geliştiricilerin ve tüketicilerin endişelerini ele almaya kararlıyız.” söz konusu. “Bu anlaşmanın onaylanması için bitiş çizgisini geçtikten sonra bile, Call of Duty’nin her zamankinden daha fazla platformda ve daha fazla tüketici için kullanılabilir durumda kalmasını sağlamaya odaklanmaya devam edeceğiz.”

Ne Spencer ne de Smith anlaşmanın zaman çizelgesini belirtmedi, ancak Microsoft The Verge ile anlaşmanın 10 yıl olduğunu doğruladı. Microsoft ayrıca anlaşmanın yalnızca Call of Duty serisi için olduğunu ve diğer Activision oyunları için olmadığını belirtti; Ocak 2022’de, Microsoft önerilen satın almayı duyurduktan kısa bir süre sonra, Sony’ye “Call of Duty serisinin gelecekteki sürümleri de dahil olmak üzere mevcut tüm Activision konsol başlıklarını Sony’de tutması” için bir anlaşma teklif etti. Ancak bu anlaşma sadece beş yıllıktı.

Microsoft, Sony’ye ilk olarak Kasım 2022’de Call of Duty için 10 yıllık bir anlaşma teklif etti ve bu reddedildiğinde, Steam ve Nintendo’dan Boosteroid ve Ubitus gibi daha az bilinen oyunculara kadar diğer platformlarla imza çılgınlığı gibi bir şeye gitti. Tabii ki, bu anlaşmalar, Call of Duty’nin bir Xbox konsoluna özel yapılmasıyla ilgili iddia edilen endişelerinin abartılı olduğunu göstererek, Sony’nin Activision anlaşmasına itirazının üstesinden gelmekle ilgiliydi.

OKU  Valve, 40.000 Dota dolandırıcısını bir gün içinde yasaklamadan önce bir tuzağa çekti

(İmaj kredisi: Brad Smith – Phil Spencer (Twitter))

Stratejinin, AB’nin devralımı onaylama kararında iğneyi hareket ettirmesine yardımcı olduğu bildirildi, ancak bu cephede daha büyük bir destek daha sonra ve yanlışlıkla Sony Interactive Entertainment CEO’su Jim Ryan’dan geldi. Satın almanın duyurulmasından ve Ocak ayındaki FTC duruşmalarında ifşa edilmesinden kısa bir süre sonra yazılan bir e-postada Ryan, Call of Duty’nin Xbox’a özel hale gelmesiyle ilgili endişelerini reddetti ve şöyle yazdı: “CoD’yi PS’de uzun yıllar görmeye devam edeceğimizden oldukça eminim. gel… Kayıtsız değilim ve bunun olmamasını tercih ederim, ama iyi olacağımızdan daha iyi olacağız.”

Sony, Microsoft’un geçen hafta mahkeme salonunda FTC’ye karşı kazandığı ve Activision anlaşmasının kapanmasının önünü etkili bir şekilde açan zaferin ardından anlaşmayı imzalamak için baskı hissetmiş olabilir. FTC’nin hala satın almaya karşı bekleyen bir davası var, ancak bu dava çözülene kadar anlaşmayı bloke etmek için ihtiyati tedbir talebi reddedildi, bu da satın almanın yine de ilerleyebileceği anlamına geliyor.

Bu kararın ardından, bu yılın başlarında satın almayı reddeden Birleşik Krallık Rekabet ve Piyasa Otoritesi, endişelerini gidermek ve bu ülkede onayın önünü açmak için görüşmeleri yeniden başlatmaya istekli olduğunu belirtti. Diğer bir deyişle, atasözü yazısı duvarda gibi görünüyor ve onu gören Sony, oldukça iyi bir anlaşmanın hiç anlaşma olmamasından daha iyi olduğuna karar vermiş olabilir.


Daha çok oyun haberleri yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.