Sağlık

Statinler ve diğer yaygın ilaçlar egzersizlerinizi olumsuz etkileyebilir

Statinler ve diğer yaygın ilaçlar egzersizlerinizi olumsuz etkileyebilir

Pinterest’te paylaş
Spor salonuna gitmeden önce bu yaygın reçeteli ve reçetesiz ilaçları almak, egzersiz performansınızı olumsuz etkileyebilir. İyi Tugay / Getty Images
  • Yaygın reçeteli ve reçetesiz satılan ilaçlar, egzersiz performansına müdahale edebilir.
  • Uzmanlar, hangi ilaçların egzersizle etkileşime girebileceğini ve güvenli bir şekilde fiziksel aktiviteye nasıl girilebileceğini paylaşıyor.
  • İlaç alma zamanlaması, eğitim söz konusu olduğunda önemli bir faktördür.

Bir egzersiz rutinine bağlı kalmak, zaman ve yer bulmaktan, sevdiğiniz egzersizleri yapmaya kadar çok şey içerir.

Ancak, hazırlığın bir kısmının hangi reçeteli ve reçetesiz (OTC) ilaçların egzersizi engelleyebileceğini anlamayı içermesi gerektiğini biliyor muydunuz?

“Spor salonuna gitmeden önce, ilaçlarınızın zamanlamasının egzersiz saatlerinizi nasıl etkileyebileceğini anlamak en iyisidir)” dedi Dr. Lenox Hill Hastanesi’nde acil servis doktoru olan Robert Glatter, Healthline’a.

Yaygın OTC ve reçeteli ilaçlar dayanıklılığı, dayanıklılığı ve genel egzersiz performansını etkileyebilir, dedi.

Bununla birlikte, ilaç kullanıyorsanız yine de egzersiz yapabilirsiniz, dedi BuzzRx’in klinik danışmanı PharmD’den HaVy Ngo-Hamilton.

Healthline’a “Bazı ilaçların egzersiz rutininiz üzerinde olumsuz bir etkisi olabileceğini bilmek endişe verici olabilir” dedi. “Ancak, bu bilgilerin sizi reçete edilen şekilde egzersiz yapmaktan veya ilaç almaktan caydırmasına izin vermemelisiniz.”

Herkesin ilaçlara farklı tepki vermesine ve egzersizi potansiyel olarak etkileyebilecek birçok faktör olmasına rağmen, spor salonuna gitmeden önce aşağıdaki ilaçları düşünün.

kolesterol düşürücü statinler

Ngo-Hamilton, Simvastatin, atorvastatin ve rosuvastatin’in en sık reçete edilen kolesterol ilaçlarından bazıları olduğunu söyledi.

Bir araştırmaya göre, statinler performans dayanıklılığını ve gücünü artırırken Klinik Lipidoloji Dergisi, yaygın bir yan etkisi kas ağrısı ve ağrıdır. Ngo-Hamilton, bu yan etkilerin birçok insanı almayı bıraktığını söyledi.

“Statin almaya başladığınız ilk birkaç hafta içinde yeni kas ağrısı veya kramp belirtileri konusunda dikkatli olmalısınız. Yeni, olağandışı bir ağrı yaşarsanız, bunun aktif kalmanızı engellemesine izin vermeyin” dedi.

Kas ağrısı, reçete edilen statin kullanımından birkaç hafta sonra düzelmelidir.

“Bu arada, bu yan etkiyi yaşarsanız, kaslarınızdaki baskıyı azaltmak için egzersiz rutininizi değiştirmeyi düşünün. Örneğin, direnç eğitimi yerine daha fazla kardiyo, esneme ve vücut kondisyonu yapmayı deneyin” dedi Ngo-Hamilton.

Diüretikler (su tabletleri)

Diüretikler, yüksek tansiyon ve kalp yetmezliğini tedavi etmek için kullanılır. Ngo-Hamilton, farklı türde diüretikler olduğu için doktorların, reçete edildikleri duruma göre su hapı türüne karar verdiklerini söylüyor.

OKU  COVID-19 Aşısı: Önemli FDA Paneli Güncellenmiş Yıllık Aşıları Destekliyor

Tiazidler, döngü diüretikleri ve potasyum tutucu diüretikler yaygın olarak reçete edilir. Bunlar vücudun sıvıyı atmasına ve kan damarları üzerindeki baskıyı azaltmasına yardımcı olurken, dehidrasyon riskini artırabilir.

Ngo-Hamilton, “Bir idrar söktürücü alırken, özellikle ilk kez bir su hapına başlarken, baş dönmesi veya baş dönmesi gibi dehidrasyon belirtilerine dikkat etmelisiniz.” Dedi. “Egzersizden önce ve sonra ve ardından gün boyunca bol su içmek, egzersiz sırasında bu yan etkiyi önlemenin en iyi yoludur.”

tansiyon ilacı

Beta blokerler, kalsiyum kanal blokerleri, ACE inhibitörleri ve anjiyotensin reseptör blokerleri (ARB’ler) yaygın olarak reçete edilen tansiyon ilaçlarıdır.

Ngo-Hamilton, “Tansiyon ilacı alıyorsanız, baş dönmesi veya bayılacak gibi hissetme gibi egzersiz sonrası ortaya çıkabilecek düşük tansiyon belirtileri konusunda dikkatli olun” dedi.

İnsanlar genellikle hem tansiyon ilaçları hem de kan basıncını düşürebilen bir diüretik aldıkları için, düşme ve yaralanmaları önlemek için iyi sıvı almanın önemli olduğunu söyledi.

“[And] Pozisyonunuzu oturma veya yatmadan ayakta durmaya değiştirirken dikkatli olun. Ngo-Hamilton, pozisyonları değiştirmek kan basıncında ciddi bir düşüşe neden olarak baş dönmesine neden olabilir” dedi.

Ayrıca metoprolol, atenolol ve karvedilol gibi beta blokerlerin şeker hastaları için ek önlemler içerdiğini, çünkü beta blokerlerin sadece kan basıncını düşürmekle kalmayıp aynı zamanda düşük kan şekerinin belirti ve semptomlarını da maskelediğini belirtti.

Ngo-Hamilton, “Düşük kan şekeri titreme, terleme ve kaygı duygularında kendini gösterir” dedi.

Terleme, beta blokerlerin maskeleyemediği tek belirtidir.

“Egzersiz sırasında terleme normal olduğu için, egzersiz seansı sırasında ciddi sağlık sonuçlarına yol açabilecek düşük kan şekeri olayını gözden kaçırmak veya görmezden gelmek kolaydır” dedi.

sakinleştiriciler

Sakinleştirici ilaçlar, egzersiz yaparken enerji seviyenizi veya dayanıklılığınızı azaltabilen uyuşukluğa, baş dönmesine ve baş dönmesine neden olabilir.

Ngo-Hamilton, “İnsanlar ayrıca belirli alerji ve uyku yardımcıları ile halsiz ve koordinasyonsuz hissedebilirler.” Dedi. “[Accidents] ve koordinasyon eksikliği ve yavaş reaksiyonlar nedeniyle düşmeler meydana gelebilir. Bu ilaçları alırken koşu bandını, StairMaster’ı veya eliptik eğiticiyi kullanmanın tehlikeli olabileceğini unutmayın.”

Aşağıdakiler, sakinleştirici etkileri olabilecek en yaygın ilaçlardan bazılarıdır:

  • Uyku Yardımcıları: Benadryl (difenhidramin), Unisom (doksilamin), Ambien (zolpidem), Lunesta (eszopiklon)
  • kaygı ilaçları: atarax (hidroksizin); Ativan (lorazepam); Xanax (alprazolam)
  • Alerjiler için antihistaminikler: Allegra (feksofenadin), Zyrtec (setirizin) ve Benadryl (difenhidramin)
  • Opioid ağrı kesiciler: Percocet (oksikodon asetaminofen), OxyContin (oksikodon); Norco (hidrokodon/asetaminofen)
  • Kas gevşeticiler: Flexeril (siklobenzaprin), Soma (karizoprodol)
OKU  Düzenli egzersiz, madde kullanım bozukluğu olan kişiler için iyileşmeyi destekleyebilir

uyarıcılar

Glatter, uyarıcılar, özellikle Adderall ve Ritalin gibi DEHB’yi tedavi etmek için kullanılan ilaçlar, kalp atış hızını ve solunum hızını artırabilir, bu nedenle “antrenman öncesi yerine antrenman sonrası almaları tavsiye edilir” dedi.

Bununla birlikte, bir meta-analizin, reçeteli DEHB ilaçlarının atletik performans üzerinde olumlu bir etkisi olduğu sonucuna vardığını da sözlerine ekledi.

Uyarıcılar ayrıca narkolepsiyi tedavi etmek için sıklıkla reçete edilir.

“[Stimulants] egzersize bağlı yorgunluğu maskeleyebilir ve sınırınıza ulaştığınızı görmenizi zorlaştırabilir. Uyarıcılar ayrıca el titremelerine neden olabilir ve sizi sinirli ve endişeli yapabilir, “dedi Ngo-Hamilton.

İlaç kullanırken güvenli bir şekilde nasıl egzersiz yapılır?

Glatter, bir egzersiz sırasında nasıl hissettiğinize dair bir farkındalığı sürdürmenin, ilaçların egzersiz programınızın kalitesini ve yoğunluğunu etkileyip etkilemediğini bilmenin en iyi yolu olduğunu söyledi.

Baş dönmesi, yorgunluk, nabız artışı, nefes darlığı, baş dönmesi, kas spazmları ve aşırı terleme gibi belirtilere dikkat edin dedi.

“Örneğin, yüksek tansiyon için beta-bloker alan kişilerde yüksek yoğunluklu aralıklı antrenman (HIIT) etkilenebilir çünkü kalp atış hızını artırma yeteneği ilacın kendisi tarafından sınırlanır. Aynı şekilde, uzun mesafe koşusu ve hatta ağırlık çalışması, beta bloker almaktan etkilenebilir. Vücudunuzu dinlemek ve kalp atış hızındaki değişikliklere veya yorgunluk veya baş dönmesi hislerine dikkat etmek önemlidir” dedi.

İlaç alırken egzersiz yapma konusunda tavsiye için doktorunuza danışın.

“Egzersiz rutininizi etkileyebilecek yan etkileri olan bazı ilaçlar alıyorsanız, örneğin Ngo-Hamilton, “Doktorunuz ve eczacınız, sağlık geçmişinize bağlı olarak kas ağrısı, susuzluk veya uyuşukluk gibi bu semptomları nasıl azaltacağınız konusunda size ipuçları verebilir” dedi.

Güvenlik nedeniyle, egzersizle ilgili herhangi bir ilacı ne zaman alacağınızı doktorunuza sormanız da önemlidir.

Glatter, “Yaptığınız egzersizin yoğunluğu ve türü, ilacınızı almak için en uygun zamanı belirlemede önemli faktörlerdir.” Dedi.

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

İlgili yazılar
Sağlık

2024'te öncelik verilecek 7 koruyucu kalp kontrolü

Sağlık

2023'te kalp hastalıklarının tedavisi ve önlenmesinde en önemli ilerlemeler

Sağlık

Chia tohumları kan basıncını düşürmeye ve kanser riskinizi azaltmaya yardımcı olabilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir