Sağlık

Çalışma, kafeinin değil, alkolün doğurganlık tedavilerinin başarısını bozabileceğini gösteriyor.

Çalışma, kafeinin değil, alkolün doğurganlık tedavilerinin başarısını bozabileceğini gösteriyor.

Pinterest’te paylaş
Westend61/Getty Images
  • Yeni araştırmalar, düzenli alkol tüketiminin doğurganlık tedavisi gören kişilerin hamile kalma ve canlı doğum yapma şansını azaltabileceğini bulmuştur.
  • Bununla birlikte, kafeinin doğurganlık tedavilerinin başarısına müdahale ettiği görülmemektedir.
  • Bilim adamları hala alkol ve kafeinin doğurganlığı nasıl etkilediğini öğreniyorlar.

Yeni araştırmalar, kafeinin doğurganlık tedavilerinin başarısını etkilemediğini, ancak düzenli alkol tüketiminin bu tedavileri takiben hamilelik ve canlı doğum şansını azaltabileceğini buldu.

yayınlanan meta-analiz Acta Obstetricia ve Gynecologica Scandinavica Çarşamba günü ayrıca erkeklerin alkol tüketiminin hamile bir eşin doğurganlık tedavisini takiben düşük yapma riskini etkileyebileceği bulundu.

Bilim adamları hala alkol ve kafeinin doğurganlığı nasıl etkilediğini öğreniyor olsa da, alkolün hormonal dengesizliklere neden olabileceğine, rahim sağlığını değiştirebileceğine ve sperm kalitesini etkileyebileceğine yaygın olarak inanılıyor.

Klinik beslenme uzmanı, UCLA Fielding Halk Sağlığı Okulu’nda yardımcı doçent ve Hayatta Kalma Tarifi kitabının yazarı olan Dana Ellis Hunnes, en önemli bulgunun, küçük veya orta miktarlarda bile alkol tüketiminin hem erkekleri hem de kadınları olumsuz yönde etkilediğini söylüyor. Azalan doğurganlık, in vitro fertilizasyon (IVF) veya intrasitoplazmik sperm enjeksiyonu (ICSI) tedavisi ile ilişkilidir.

Hunnes, “Bunu akılda tutmak, bu yöntemlerden herhangi biriyle gebe kalmaya çalışırken daha fazla insanı alkolden uzak durmaya teşvik edebilir.” Dedi.

Düşük gebelik ve doğum oranlarına bağlı alkol

Araştırmacılar, IVF veya ICSI uygulanan toplam 26.922 kadın ve eşlerini içeren 16 çalışmayı değerlendirdi.

Araştırma ekibi, doğurganlık tedavisi gören kişilerde kafein ve alkol tüketimini inceleyen yedi çalışmanın verilerini analiz etti.

Kafeinin, doğurganlık tedavilerinden sonra kadınların gebe kalma veya başarılı bir şekilde doğum yapma yeteneğini etkilemediği, ancak haftada yaklaşık yedi içeceğe eşdeğer olan 84 gram içenlerin, içenlere kıyasla hamile kalma olasılığının %7 daha az olduğunu buldular. alkol içmeyin.

OKU  Aynı gün ayakta tedavi prosedürleri kalça, diz ve diğer ameliyatların geleceği olabilir

İlginç bir şekilde, erkek partnerin alkol tüketimi de doğurganlık tedavilerinden sonra gebelik başarı oranlarını etkiledi. Erkekler haftada 84 gram alkol içerse, canlı doğum oranı %9 düştü.

“Özetle kadın alkol tükettiğinde gebe kalma olasılığı azalmaktadır. Klinik beslenme uzmanı, doğurganlık uzmanı ve Little Life Nutrition’ın sahibi Becca Romero, erkek partner alkol tüketirse, düşük yapma riski artar” dedi.

Kafein hamileliği etkiler mi?

Hunnes, kadınlara hamilelik sırasında kafeinden kaçınmaları tavsiye edilir, ancak kafein – özellikle düşük dozlarda – alkolden daha az toksiktir, diyor Hunnes.

Romero, bu meta-analizin, kafeinin doğurganlık tedavisi sırasında kadınlar üzerinde önemli bir etkisi olmadığını bulduğunu görünce şaşırdı, çünkü daha önceki diğer araştırmalar kafein tüketiminin düşüğe yol açtığı konusunda yetersiz sonuçlar buldu.

Alkol hamileliği nasıl etkiler?

doktor Stanford Medicine Çocuk Sağlığı’nda üreme tıbbı ve doğurganlık uzmanı olan Brindha Bavan, alkolün bir embriyonun rahim duvarına implante etme yeteneğini etkileyebilecek hormonal dengesizliklere neden olabileceğini söylüyor. Alkol de buna neden olabilir oksidatif stres vücut boyunca ve yumurta kalitesini etkiler.

Romero, “IVF ile yumurtaların yüksek kalitede olması zorunludur, böylece uygun bir hamilelik için transfer edilecek kadar sağlıklı olurlar.” Dedi.

Çalışmanın gösterdiği gibi, genellikle göz ardı edilen erkek içki içmesi de doğurganlık tedavilerinden sonra hamileliği bozabilir.

Bavan geçmişine göre Araştırma Ağır içmenin erektil disfonksiyon ve düşük ile ilişkili olduğunu göstermiştir. sperm kalitesi. Bavan, alkolün menide genetik değişikliklere de neden olabileceğini ekledi.

Romero, “Alkol tüketimi vücutta oksidatif strese neden olabilir ve bu nedenle sperm kalitesini ve sperm morfolojik normalliğini olumsuz yönde etkileyebilir.” Dedi.

Doğurganlık tedavisi sırasında içme hakkında bilmeniz gerekenler

Romero, doğurganlık tedavisi gören kişilere zaten hamileymiş gibi davranmalarını tavsiye ettiğini söyledi.

OKU  Ergenler esrar için alkolden büyük ölçüde kaçınıyor

Romero, “Alkolün gebe kalma yeteneğiniz üzerinde olumsuz bir etkisi olabileceği açık ve birkaç içki için risk almaya değmez.” Dedi.

Hunnes, bu yeni bulgulara dayanarak, kafeinden tamamen kaçınmaya gerek olmadığını söylüyor, ancak yine de kafein tüketimini günde bir ila iki fincanla sınırlandırmayı öneriyor.

Alkol ve kafein tüketimini sınırlamanın yanı sıra, sağlıklı bir diyet yemek ve kaliteli bir doğum öncesi vitamini almak tüp bebek yoluyla gebe kalma şansınızı artırabilir.

Bavan, “Genel olarak, ılımlılık, genel gebelik öncesi sağlık ve zindeliği optimize etmenin anahtarıdır.” Dedi.

Alt çizgi:

Yeni araştırmalar, kafeinin doğurganlık tedavilerinin başarısını etkilemediğini, ancak düzenli alkol tüketiminin insanların gebe kalma ve canlı doğum yapma şansını azaltabileceğini buldu. Bilim adamları hala alkol ve kafeinin doğurganlığı nasıl etkilediğini öğreniyorlar, ancak yaygın olarak alkolün hormonal dengesizliklere neden olabileceğine, rahim sağlığını değiştirebileceğine ve sperm kalitesini etkileyebileceğine inanılıyor.

İlgili yazılar
Sağlık

Kahve ve çaydan alınan kafein, vücut yağını ve diyabet riskini azaltmaya yardımcı olabilir

Sağlık

Erken doğum için FDA onaylı bu ilaç neden geri çekiliyor?

Sağlık

Üreme faktörleri bir kadının kalp sağlığını nasıl etkileyebilir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir