Sağlık

“Ozempic Face”: Bu nedir ve bu konuda ne yapabilirsiniz?

"Ozempic Face": Bu nedir ve bu konuda ne yapabilirsiniz?

Pinterest’te paylaş
Cicy/Getty Images
  • Ozempic ilacı yüzde yağ kaybına neden olabilir ve bazı kişilerde “Ozempic yüz” olarak bilinen yaşlı, kırışık bir görünüme yol açar.
  • Bu ilacı almanın riskleri arasında gastrointestinal problemler, deri döküntüleri ve kaşıntı yer alır.
  • Ozempic almayı bırakırsanız kilo alımı mümkündür.

Ozempic, kan şekeri düzeylerini kontrol etmek için reçete edilen tip 2 diyabetli yetişkinler için bir ilaç olsa da, bu ilacı kilo verme yeteneği için kullanan birçok kişi var.

Son zamanlarda hashtag “Ozempik‘ TikTok’ta 450 milyon kez görüntülendi. Ancak kullanıcılar tarafından bildirilen yan etkilerden biri “Ozempik yüz”dür.

“Ozempic yüz” terimi, insanlar kilo vermek için Ozempic ilacını aldıklarında yüzün artan kırışmasını veya derinleşmesini ifade eder. Yüzdeki hacim kaybı, yüz hatlarının daha belirgin görünmesine ve sıska bir görünüme neden olabilir.

“Ozempic, sindirimimizi yavaşlatan ve bizi tok hissettiren glukagon benzeri peptit-1 hormonunu artırarak çalışır.” Dr. Georgia, Douglasville’deki Wellstar Douglasville Tıp Merkezi’nde ikamet eden bir dahiliye / obezite tıbbı olan Alicia Shelly, Healthline’a söyledi. “Bu, daha küçük porsiyonlar yemeye ve istekleri frenlemeye yol açacaktır.”

İlaç haftalık olarak uyluk, karın veya kola enjeksiyonla alınır.

“Ozempik Yüz”ün Nedeni

Ana sebep aşırı kilo kaybıdır.

“Yüz yağ dokusu kaybı, özellikle önemli olduğunda (vücut ağırlığının %15 veya >20’si), herhangi bir kilo kaybında çok yaygındır” dedi. Stony Brook Medicine’de Endokrinoloji ve Metabolizma Şefi Silvana Obici. “Sonuç olarak, kilo veren insanlar daha kırışık ve yaşlı görünebilir.”

American Academy of Dermatology Association’a göre, bu dolgunluk kaybına karşı koymanın bir yolu yüz dolgu maddeleridir. Bazıları birkaç ay süren ve diğerleri kalıcı olan çeşitli farklı dolgu türleri vardır. Kilo verdikten sonra yüzünüzün sarkık veya sıska göründüğünü fark ederseniz, dolgu maddeleri buna karşı koymak için bir seçenek olabilir.

OKU  Sertleşmiş arterleri olan kadınların kalp krizlerini önlemek için erkeklerden daha fazla tedaviye ihtiyacı vardır.

Ozempic’in diğer yan etkileri

Mide bulantısı, ishal, kusma, karın ağrısı ve kabızlık gibi gastrointestinal semptomlar GLP-1 bazlı tedavilerin en sık görülen yan etkileridir.

Daha az yaygın olarak, enjeksiyon bölgesinde bir kızarıklık veya kaşıntı meydana gelebilir, Dr. Chris Damman, MD, Gastroenterolog ve Supergut Baş Tıbbi Sorumlusu, Washington Üniversitesi’nde Gastroenteroloji ve Tıp Klinik Doçenti.

Ozempic almayı bıraktığınızda ne olur?

Yaşam tarzı değişiklikleri uygulanmazsa kilo alımı meydana gelebilir. Doğal GLP-1 uyarıcıları içeren yiyecekler tavsiye edilir.

“Ozempic’i bıraktıktan sonra kilo alımı mümkündür. Metabolik sağlığı en üst düzeye çıkarmak ve sürdürmek için tamamlayıcı bir strateji, doğal GLP-1 uyarıcıları içeren sağlıklı bir diyet içerir” dedi. lanet olası Damman, “Doğal uyarıcılar, sağlıklı doymamış yağlar, potasyum ve prebiyotik lif gibi gıda işleme nedeniyle yetersiz tüketilen gıda bileşenlerinin çoğunu içerir.” Dedi.

Ayrıca Wegovy’ye benzer ilaçlar alan birçok kişi kilo aldı.

“Obezite kronik bir hastalıktır. Yani ilaçlar kesildiğinde tekrar kilo alabilirsiniz” dedi Shelly. “Ancak, araştırmalar gösteriyor ki insanlar yeniden kazanmak ağırlık.”

Sağlıklı bir kilo nasıl korunur

Doktorlar diyetin çok önemli bir bileşen olduğu konusunda hemfikirdir.

Damman, “Bütün gıdaları artırmanın ve işlenmiş gıdaları dirençli nişastalar ve beta-glukan gibi prebiyotik liflerle desteklemenin, yemek sonrası kan şekeri artışlarını hafifletmeye ve iştahı kontrol etmeye yardımcı olduğu gösterildi” diye açıkladı. “Metabolik sağlığa eksiksiz bir yaklaşım için sağlık uzmanınıza danışın.”

İlaç, kilo kaybı için sihirli bir mermi değil, bazı kişilerin kilo vermesine yardımcı olabilecek bir bileşendir.

“İlaç almayı bıraktıktan sonra sağlıklı alışkanlıklarınıza (egzersiz ve sağlıklı beslenme) devam ederek kilonuzu korumanın yolları var” dedi Dr. huysuz

Getirmek

Ozempic, insanların kilo vermesine yardımcı olma yeteneğiyle tanınır hale geldi. Bununla birlikte, insanların yüz kilolarını kaybetmeleri yaygındır, bu da “Ozempik Yüz” olarak bilinen sıska, yaşlı bir görünüme neden olabilir.

OKU  Ozempic: Çevrimiçi eczanelerin ucuz alternatiflerine dikkat edin

Gastrointestinal problemler, deri döküntüleri ve kaşıntı Ozempic almanın yan etkileridir.

Bu ilacı almayı bırakırsanız tekrar kilo alabilirsiniz.

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

İlgili yazılar
Sağlık

Dans etmek kilo vermenize ve yağsız kaslar geliştirmenize yardımcı olabilir

Sağlık

Bu anne neden genç kızını Wegovy almaya teşvik etti?

Sağlık

Ozempic, Moujaro ve benzeri ilaçlar pankreas kanseri riskini artırmaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir