Oyun Haberleri

Anthem 5 milyon kopya sattı, Star Wars: Battlefront ile kıyaslayana kadar bu kulağa hoş geliyor

Anthem

Genel olarak Anthem’in geliştirici BioWare için bir başarısızlık olduğu anlaşılıyor. Gelişimsel bir kabustu. Kötü bir şekilde gözden geçirildi. Mart 2019 sonu itibarıyla 6 milyon kopya satış hedefinin gerisinde kaldı. Ve EA, sonuçta, lansmandan iki yıl sonra canlı hizmet oyununun fişini çekmeye karar verdi. Ancak ticari eksikliklerinin ayrıntıları şu ana kadar netlik kazanmadı.

Twitter’da keskin gözlü “video oyun tutkunu” Timur222 bir resim yayınladı EA’in küresel pazarlama stratejisinden sorumlu eski kıdemli yöneticisi Alexandre Scriabin’in LinkedIn sayfasından. Bu işteki başarılarını özetleyen Scriabin, sosyal medyadaki görüntülemeleri ve en önemlisi üzerinde çalıştığı birçok oyunun satış rakamlarını sıralıyor.

Anthem’ın “Birinci haftada 2 milyon adet satıldı, 5 milyon kullanım ömrü” ile listenin en altında yer aldığını duymak sizi şaşırtmayacaktır. Başka bir deyişle, onun ömür satışlar oyunun ilk ayı için belirlenen hedefin gerisinde kaldı. Özellikle etkileyici olan şey, ilk şekil ile ikincisi arasındaki zaman aralığıdır. Anthem açıkça iyi bir ilk hafta geçirdi, özellikle de Scriabin’in belirttiği gibi bunun “EA’nın on yıl içindeki ilk yeni serisi” olduğunu düşündüğünüzde. Ancak herkes bunun ne kadar yetersiz olduğunu fark ettiğinde satışlar keskin bir şekilde düştü ve üç milyonu daha satmak iki yıl daha sürdü; bu muhtemelen EA’nın neden fişi çektiğini açıklıyor.

Üstelik Scriabin’in diğer EA oyunları için sağladığı rakamlar da net bir bakış açısı katıyor. Scriabin, Battlefield 1’in ilk yılında “21 milyon birim” sattığını, yani Anthem’ın iki yılda sattığı rakamın dört katından fazlasını ve Jedi Fallen Order’ın 10 milyon birim sattığını söylüyor (bununla ilgili bir bilgi yok, ancak bunlar muhtemelen ömür boyu satışlardır). Ancak asıl büyük başarı yakalayanlar, toplamda 50 milyondan fazla satan EA’in Star Wars: Battlefront oyunlarıydı. Tekrar ediyorum, hangi dönemin bittiğine dair bir bağlam yok, ama yine de bu çok fazla kredi!

İlginç olmasının yanı sıra Scriabin’in dökümü, büyük bütçeli oyunlar için performans beklentilerinin ne kadar yüksek olduğunu da vurguluyor. Tanesi 60 dolardan 5 milyon kopyanın herhangi bir oyun için çok büyük bir başarı olacağını düşünürdünüz (ancak bu Anthem’in hesaba kattığı indirimleri hesaba katmıyor), ancak listede dört veya beş tane satan başka oyunlar da varken Bu sayının çarpımı, EA’in neden oyunu düzeltmenin zahmete değmeyeceğini düşündüğünü anlayabilirsiniz.

Bununla birlikte, Anthem’in düşük performansından EA’nın kısmen sorumlu olduğunu belirtmekte fayda var. Eski BioWare çalışanı Ian Saterdalen daha önce Anthem’in tasarım tarafında birçok hata yapıldığını ancak EA’nın oyunun çıkış tarihi konusunda kararlı davranma kararının da aynı derecede büyük bir sorun olduğunu belirtmişti. Bu, Anthem’ın BioWare tasarımcılarının haftada 90 saat çalışmasıyla “tam anlamıyla 15 ayda yaratıldığı” anlamına geliyordu. EA ayrıca Saterdalen’in “gerçekten eğlenceli olduğunu ve doğru yönde gittiğini” söylediği Anthem Next/Anthem 2.0’ı da çıkarma kararı aldı.

OKU  Drops'un yeni özelleştirilebilir klavyesi hızlı değiştirilebilen manyetik kasalara sahiptir


Daha çok oyun haberleri yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.