Sağlık

Kötü uyku, özellikle erkeklerde aşıları daha az etkili hale getirebilir

Kötü uyku, özellikle erkeklerde aşıları daha az etkili hale getirebilir

Pinterest’te paylaş
Araştırmacılar, zayıf uykunun vücudunuzun aşılamadan sonra antikor üretme yeteneğini azaltabileceğini söylüyor. DjelicS/Getty Images
  • Araştırmacılar, zayıf uykunun vücudunuzun aşılara karşı bağışıklık tepkisini büyük ölçüde azaltabileceğini söylüyor.
  • Bunun nedeninin, dinlendirici uykunun vücudun enfeksiyonla savaşmak için gerekli antikorları üretmesine yardımcı olması olduğunu söylüyorlar..
  • Uzmanlar, iyi bir gece uykusu sağlamanın, tutarlı bir yatma saati belirlemekten akşamları kafeinden kaçınmaya ve geceleri ekran süresini sınırlamaya kadar birçok yolu olduğunu söylüyor.

Sezgisel düzeyde, iyi bir gece uykusu almanın neden bu kadar önemli olduğunu anlamak kolaydır.

Huzurlu bir gece ile huzursuz bir gece arasındaki fark genellikle ertesi gün hissedilir ve zamanla, uykusuz gecelerin kümülatif riski sizi çeşitli risklere maruz bırakır. sağlık komplikasyonları zayıf akıl sağlığından tip 2 diyabete kadar.

Yeni bir meta-analiz, yeterince uyumak için başka bir neden buldu ve araştırmacılar, geceleri daha fazla uyuyan insanların, aşıların etkinliğini artırmaya yardımcı olabilecek daha fazla antikor ürettiklerini söylüyor.

Bulgularınız yakın zamanda yayınlanan bilimsel dergide Güncel Biyoloji.

Kıdemli çalışma yazarı ve Chicago Üniversitesi’nde fahri profesör olan PhD Eve Van Cauter ve Fransız Ulusal Sağlık ve Tıp Enstitüsü’nden çalışmanın baş yazarı PhD Karine Spiegel, insanlarda antikor tepkisini karşılaştırmak için yedi çalışmanın verilerini analiz etti. 6 saat veya daha az uyuyanlara kıyasla gecede 7 saatten fazla uyudu.

Daha fazla uykunun daha fazla antikor üretimine yol açtığını ve dolayısıyla gripten COVID-19’a kadar çeşitli aşılara verilen yanıtın arttığını bildirdiler.

Pandemi projesi

Van Cauter sağlık hattına verdiği demeçte, “2020 karantinası sırasında normal akademik çalışmalarımızın bir kısmı kesintiye uğradı ve SARS-Cov-2’deki ‘savaşa’ küçük bir katkı sağlamak için ne yapabileceğimizi düşünmeye başladık.”

“Aşılar yakında geliştiriliyordu ve yetersiz uyku ile düşük antikor yanıtı arasındaki bağlantı hakkındaki bilgi birikimini özetlemenin birçok insanı ilgilendirebileceğini düşündük” diye ekledi. “Mevcut çalışmanın başlangıç ​​noktası buydu. Bu nedenle, mevcut yayınlanmış kanıtların bir meta-analizinin, kısa uykunun aşı etkinliğine zararlı olduğu fikriyle tutarlı bir sonuç vermesini bekliyorduk.”

OKU  NFL oyuncusu Damar Hamlin kalp durmasından sonra uyandı: Bilmeniz gerekenler

Van Cauter, bağlantının özellikle şaşırtıcı olmadığını, çünkü uykunun genel bağışıklığa katkıda bulunan sağlıklı bir bağışıklık sisteminin korunmasında önemli bir rol oynadığının zaten bilindiğini söylüyor.

Erkekler ve kadınlar arasındaki uyku farklılıkları

Analiz, uyku ve aşı etkinliği arasındaki etkileşime yeni bir ışık tutarken, erkekler ve kadınlar arasında gözlemlenen bazı farklılıkları tam olarak anlamak için daha fazla veriye ihtiyaç var.

Van Cauter, “Kısa uykunun aşılama üzerindeki etkilerine ilişkin genel etki boyutu, erkekler için güçlü ve oldukça önemliyken, kadınlar için daha küçüktü ve anlamlı değildi” diye açıkladı. “Bu cinsiyet eşitsizliğinde hormonların – adet döngüsünün aşaması, hormonal doğum kontrolü, menopoz ve tedavisi – rolünü anlamamız gerekiyor. Ayrıca çoğu zaman olduğu gibi uyku ve aşılama konusunda kadınlar için erkeklerden daha az veri toplanıyordu.”

Van Cauter, uykunun aşılara tepkilerine nasıl yardımcı olabileceğiyle ilgilenen insanlar için iki büyük çıkarım olduğunu söylüyor.

“Öncelikle insanlar aşı olmak için randevu aldıklarında, aşı olduklarında 7-8 saatlik normal uyku sürelerine sahip olmak için her türlü çabayı göstermelidir” dedi. “İkinci olarak, kaç günlük kısa uykunun antikor yanıtını etkilediği ve aşılama gününe göre en uygun zaman aralığının ne olduğu dahil olmak üzere uyku ve aşılama arasındaki etkileşim hakkında öğrenilecek daha çok şey var.”

Sağlıklı uyku alışkanlıklarının temelleri

Geceleri yeterince uyumakta zorlanıyorsanız, yalnız değilsiniz.

yakın %40 Amerika Birleşik Devletleri’ndeki yetişkinlerin oranı geceleri yeterince uyumadığını bildiriyor.

Uyku hijyeni tamamen uyku hijyeni ile ilgilidir: bir program ve rutin oluşturun, yatmadan önce kafein ve elektronik cihazlardan kaçının ve gün içinde yeterince egzersiz yapın.

Ancak bu tavsiyeye uyduktan sonra bile hala uyumakta güçlük çekenler için bir umut var.

OKU  Sağlık uzmanları etobur diyetinde neden sığır eti yiyor?

Uykusuzluk tedavisinde uzmanlaşmış ve Yeni Zelanda Auckland’daki The Better Sleep Clinic’in klinik direktörü olarak hizmet veren lisanslı bir psikolog olan Dan Ford, Healthline’a, bu uyku hijyeni yönergeleri uygulanmadığında bir kişinin geçiş yaptığının genellikle iyi bir göstergesi olduğunu söyledi. Çalışmak, kısa süreli veya kronik uykusuzluk gibi bir uyku bozukluğuna yol açar.

“Uykusuzluğun etkili tedavisi, uykusuzluk için bilişsel davranışçı terapi veya CBT-i’dir” diye açıkladı. “Uyku hijyeni tavsiyesi CBT-i’nin bir parçası olabilir, ancak her gece alkol almak veya yatmadan önce kafein veya nikotin içmek gibi bariz bir şey olmadığı sürece kişinin uyku bozukluğunda pek bir fark yaratması pek olası değildir.” yemek.

Ford, uyku hijyenini ağız hijyeniyle karşılaştırdı çünkü her ikisi de ileride daha büyük sorunları önlemeye yardımcı olabilir – ancak bu sorunlardan biri ortaya çıktığında, büyük müdahale gerektirir.

“Sorunları çözmek için hala iyi bir uyku hijyenine ihtiyacınız olacak, bu nedenle uyku bozukluğunun üstesinden gelmek için uyku hijyeni gereklidir – ancak yeterli değildir” dedi.

Ford, geceleri yeterince uyumak için mücadele eden herkesin uyku hijyeni yönergelerine uyması ve değiştirilmesi gereken her şeyi değiştirmesi için ortak bir çaba göstermesini öneriyor – ve sorun devam ederse, bir profesyonelle konuşmak için çalışmaya başlamanın zamanı gelebilir.

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

İlgili yazılar
Sağlık

Çalışma, uyku haplarının Alzheimer hastalığına bağlı proteinleri azaltabileceğini gösteriyor

Sağlık

Bir Olimpiyatçı gibi uyumak ister misiniz? Tıpkı altın madalyalı Gabby Thomas'ın yaptığı gibi

Sağlık

Normalden 34 dakika kadar geç yatmak yüksek tansiyon riskinizi etkileyebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir