Oyun Haberleri

Silikon gofretler ucuzluyor ancak CPU’lar ve GPU’lar bunu takip etmeyebilir

TSMC 3nm

Ekonomik olarak zor zamanlarda olmamız ve her türden kapitalist sarf malzemesine olan talebin azalması haber değil. Ancak son zamanlarda düşük silikon gofret fiyatlarının özel gerçeği yenidir. Ve hemen bizi daha ucuz gerçek çipler için umutlandırıyor.

Haber Tayvanlı medya kuruluşu UDN’den geliyor. (yeni sekmede açılır) (DonanımLUXX aracılığıyla (yeni sekmede açılır)) ve özellikle, gelişmiş litografi işlemleri kullanılarak yongaların oyulduğu boş veya ham silikon gofretlerle ilgilidir.

Bildirildiğine göre, altı ve sekiz inçlik gofret fiyatları üç yıl içinde ilk kez düşerken, 12 gofret sabit kalıyor ancak kısa süre içinde de düşmesi bekleniyor. En önemli dökümhane olan TSMC’de ve ayrıca Intel tarafından en gelişmiş işlemler için kullanılan daha büyük 12 inçlik wafer’lardır.

Yüksek gofret fiyatları, son birkaç yılda çip fiyatlarının bu kadar dramatik bir şekilde artmasının bir parçası veya nedeni olmuştur. Endüstri gözlemcilerine göre, TSMC’nin tamamen yongalarla kazınmış bitmiş bir gofret fiyatları, 2018’de 7nm’lik bir gofret için gofret başına 10.000 $’dan, en son 3nm teknolojisi için gofret başına 20.000 $’a yükseldi. 2016’da, 10nm’lik bir TSMC yonga plakası size sadece 6.000$’a mal olacaktı.

Tabii ki, boş gofret fiyatları, nihai çip fiyatlarını belirleyen tek faktör olmaktan uzaktır. En son çok katmanlı üretim düğümleri, önceki düğümlere göre çok daha karmaşık ve işlenmesi zaman alıcıdır. Ve bireysel bileşen fiyatlarının dikte edilmesinde verimler her zaman kesinlikle kritik öneme sahiptir.

Bu nedenle, daha geniş ekonomik gerileme, daha yüksek faiz oranları, enflasyon, kripto para madenciliğinin sona ermesi ve bir dizi başka faktörden kaynaklanan çok daha düşük talebe rağmen, daha ucuz boş gofretler hemen daha ucuz gerçek çiplere dönüşmeyecek.

TSMC

TSMC’nin 3nm düğümü Tayvan’da yeni üretime başladı. (İmaj kredisi: TSMC)
Bir sonraki yükseltmeniz

(İmaj kredisi: Gelecek)

Oyun için en iyi CPU (yeni sekmede açılır): Intel ve AMD’den en iyi yongalar
En iyi oyun anakartı (yeni sekmede açılır): Doğru tahtalar
En iyi grafik kartı (yeni sekmede açılır): Mükemmel piksel iticiniz sizi bekliyor
Oyun için en iyi SSD (yeni sekmede açılır): Oyuna diğerlerinden önce girin

OKU  Bugünün Wordle ipucu ve cevabı #763: 22 Temmuz Cumartesi

Ayrıca, TSMC gibilerinin AMD ve Nvidia gibi müşterilere daha düşük boş gofret maliyetleri yansıtacağı basitçe varsayılamaz. Bu durumda, isteseler bile, bu şirketlerin uzun süredir acı çeken oyunculara aktaracakları bir birikim olmayacaktır. Ve yaptıkları son derece şüpheli.

Nitekim yakın zamanda bildirdiğimiz gibi (yeni sekmede açılır), AMD ve diğer çip üreticileri, ürün bolluğunu ve bunun sonucunda fiyatların düşmesini önlemek için çip çıktılarını düzenli olarak ayarlar. Aynı durum, birçok yonga dökümhanesinin gofret teslimatlarını geciktirdiğini ve üretim hacimlerini düşürdüğünü bildiren UDN’li silikon gofretler için de geçerlidir.

Çok uzun vadede, sürekli düşük talep fiyatları aşağı çekecektir. Ve GPU fiyatlandırması, en çılgın pandemi ve kripto kaynaklı zirvesinden çıktı. Ancak gofret fiyatlandırmasının mekaniği, çip fiyatlarının ve dolayısıyla grafik kartları gibi şeylerin maliyetinin neden birdenbire düşmek yerine hafifçe düşmesinin muhtemel olduğuna dair başka bir içgörüdür.

Sadece sabırlı olmamız gerekecek.

Daha çok oyun haberleri yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.