Sağlık

Kalp Sağlığınızı İzlemenize Yardımcı Olabilecek 5 Apple Watch Özelliği

Kalp Sağlığınızı İzlemenize Yardımcı Olabilecek 5 Apple Watch Özelliği

Pinterest’te paylaş
Apple Watch’unuz kalp sağlığınızı daha iyi izlemenize yardımcı olabilir. STÜDYO Boğa/tıknaz
  • Apple, Apple Watch’ın kalp sağlığı özelliklerinden beşinin bir dökümünü sundu.
  • Cihaz, kardiyo kondisyonunu, yüksek ve düşük kalp atış hızını, atriyal fibrilasyonu ve daha fazlasını izlemek için özellikler içerir.
  • Uzmanlar, bu özelliklerin kalp doktorunuza yararlı kardiyovasküler veriler sağlamanıza yardımcı olabileceğini söylüyor
  • Ancak, Apple Watch gibi cihazların doğruluğu konusunda endişe uyandırıyorlar.

Sağlıklı beslenin, daha fazla egzersiz yapın ve stresi azaltın. Sağlığınızı yönetmek söz konusu olduğunda, onlarca yıldır bazı tavsiyeler var. Ancak teknoloji geliştikçe sağlığımızı izleme şeklimiz de değişiyor.

Geçtiğimiz birkaç yılda, bir dizi teknolojik cihaz, adım sayınızdan uyku kalitenize kadar her şeyi ölçebilmeniz için ölçümleri bize söylememize yardımcı oldu. Artık küresel teknoloji şirketi Apple, Apple Watch’ın kalp sağlığınızı kontrol altında tutmanıza nasıl yardımcı olabileceğini paylaştı.

Şirket, web sitesinde cihazın kalp sağlığı özelliklerinden beşini listeledi ve maksimum oksijen hızınızı iyileştirebileceğini, düzensiz kalp atışlarını izleyebileceğini, anormal derecede düşük bir dinlenme kalp atış hızını tespit edebileceğini ve daha fazlasını yapabileceğini iddia ediyor.

Peki bu fonksiyonlar nasıl çalışıyor, sağlıklı bir kalp için ne kadar önemli ve en önemlisi uzmanlar bu fonksiyonlar hakkında ne düşünüyor?

kardiyo spor

Apple, Cardio Fitness özelliğinin size egzersiz sırasında vücudunuzun oksijeni emme yeteneği olan VO2 Max’in “bilimsel olarak doğrulanmış” bir tahminini verdiğini söylüyor. Kullanıcılar, derecelendirmeleri Düşük’e düştüğünde bildirim almayı seçebilir.

Düşük bir V02 Max, kardiyovasküler hastalık ve yüksek tansiyon gibi uzun vadeli sağlık sorunlarıyla ilişkilidir. Apple, daha sıkı ve daha sık egzersiz yaparak düşük V02 Max ile mücadele edebileceğinizi söylüyor; kardiyo fitness özelliği ile kolayca takip edebileceğiniz bir alışkanlık.

Wildstrong’da halk sağlığı eğitimi almış kişisel antrenör ve baş antrenör Andrew Telfer, VO2max’ın uzun süredir genel sağlığın bir göstergesi olarak kullanıldığını söylüyor ve yüksek VO2max’ın daha uzun ömürle ilişkili olduğuna dikkat çekiyor.

“Yoğunluğu ayarlamak için tahmini VO2 yüzdelerini kullanan birçok egzersiz yöntemi olduğundan, V02max’ı ölçmek muhtemelen en çok rekabetçi atletik eğitimde yararlıdır” diye açıklıyor. “Kalp atış hızınızı tahmini maksimum kalp atış hızından ölçmek, maraton veya triatlon vb. için antrenman yapmak isteyen kişiler için yararlı olabilir.”

Ancak Telfer, sağlık ve uzun ömür için önemli temsilleri göz ardı ederken bu benzersiz metriğe odaklanmanın riskleri olduğunu söylüyor.

V02 Max’in yanı sıra güç ve çeviklik gibi diğer sağlık göstergelerine de dikkat etmeniz gerektiğini söylüyor.

OKU  Sağlık uzmanları etobur diyetinde neden sığır eti yiyor?

Yüksek ve düşük kalp atış hızı bildirimleri

Çoğumuz fiziksel efordan sonra kalp çarpıntısı hissini yaşamışızdır, ancak dinlenirken kalbinizin ne kadar hızlı attığını ve bu sayının sağlığınız için ne anlama geldiğini gerçekten biliyor musunuz?

Apple Watch, aktif olmadığınızda alışılmadık derecede yüksek veya düşük kalp atış hızlarını arar ve şirket bunun “daha fazla değerlendirme gerektiren durumları belirlemenize” yardımcı olabileceğini söyler.

Dinlenmekte olan kalbiniz 10 dakikadan uzun süre 120 atış/dk’nın üzerinde veya 40 atış/dk’nın altında kalırsa, bir bildirim alırsınız.

Baptist Health’te bir kardiyolog olan Mario Ignacio Pascual, kalp atış hızınızı izlemenin genel kalp sağlığının yararlı bir ölçüsü olabileceğini söylüyor. Ancak, anormal derecede yüksek veya düşük bir kalp atış hızının her zaman endişe kaynağı olmadığını hatırlamanın önemli olduğunu söylüyor.

“Bir Apple Watch tarafından bu aralığın üstünde veya altında tespit edilen anormal bir kalp atış hızının doğru olmadığı ve ciddi bir sağlık sorunu teşkil etmediği birçok durum vardır” diye açıklıyor.

“Apple Watch’ların artefakt veya diğer iyi huylu aritmiler nedeniyle yanlış pozitif uyarılar verdiği de biliniyor” diye ekliyor.

Yine de, yüksek ve düşük kalp atış hızı özelliği size sağlıklı bir kalp atış hızı aralığı hakkında daha iyi fikir verebilir ve herhangi bir anormallik konusunda sizi uyarabilir.

Düzensiz ritim bildirimleri

Yüksek ve düşük kalp atış hızı özelliğine benzer şekilde, kalbin üst odacıklarının kalp atış hızıyla senkronize olarak atmadığı bir durum olan atriyal fibrilasyonun (Afib) bir belirtisi olan düzensiz kalp ritimleriniz varsa da bir uyarı alabilirsiniz. alt odalar.

Afib’li herkesin semptomları olmaz ve tedavi edilmezse kalp yetmezliğine veya kan pıhtılaşmasına yol açarak felce yol açabilir. Semptom göstermeyenler için, Apple Watch gibi bir izleme cihazı, onu tanımlamada önemli bir ilk adım olabilir.

Pascual, “Apple Watch’taki düzensiz kalp uyarıları, atriyal fibrilasyon gibi ciddi aritmiler için bir tarama aracı olarak kullanılabilir” diyor. “Ancak, kardiyak aritmilerin teşhisi söz konusu olduğunda, bir ritim şeridi veya EKG (kalbin elektriksel bir haritası) altın standart olmaya devam ediyor.”

Pascual, düzensiz bir kalp ritmi uyarısı alırsanız, uyarıyı doğrulamak veya çürütmek için daha fazla test yapılması gerektiğini söylüyor. Yine, düzensiz ritim bildirimlerinin yanlış alarmlarla bağlantılı olduğunu ve hastalarda önemli ölçüde kaygıya yol açabileceğini söylüyor.

EKG uygulaması

EKG, kalp problemlerini tespit etmek için kalbin elektriksel aktivitesini ölçen bir cihazdır. Bunlara genellikle tıbbi tesislerde rastlarsınız.

OKU  Atriyal fibrilasyon için bu minimal invaziv tedavi, bunama riskini azaltabilir

Ancak Apple, hızlı veya atlayan kalp atışları gibi düzensiz kalp semptomlarını tespit etmek ve kaydetmek için bir elektrikli kalp sensörü kullandığını iddia eden saatiyle birlikte bir EKG uygulaması paketledi. Kullanıcılar daha sonra bu bulguları doktorlarına PDF formatında sunma seçeneğine sahiptir.

Pascual için Apple Watch’ın en heyecan verici özelliği EKG uygulaması.

“Genellikle hasta semptomları çok sporadik veya nadiren ortaya çıkabilir. Bu semptomları teşhis etmek, bir hastanın semptomları ile bir ritim şeridi veya EKG arasında bir korelasyon gerektirir” diye açıklıyor.

“Apple Watch, tüketiciye doktorlarına bu korelasyonu sağlamak için hızla bir ritim şeridi alma yeteneği verdi.”

Afib hikayesi

Afib Geçmişi, kalbinizin ne kadar süredir atriyal fibrilasyon belirtileri gösterdiğini tahmin etmenizi sağlayan bir Apple Watch özelliğidir.

Ayrıca bu özellik, Afib’de geçirilen süreyi etkileyebilecek yaşam tarzı faktörlerini izlemenize olanak tanır, örneğin: B. Uyu ve egzersiz yap.

Pascual, “Afib yükü veya Afib’in açılıp kapanma süresi, klinik sonuçları belirlemek için kullanılan çok önemli bir klinik araç haline geliyor” diyor.

“Afib geleneksel olarak tedavi edilebilir bir sorun olarak görülmüyor, ancak çok iyi kontrol edebileceğimiz bir sorun olarak görülüyor ve AFIB yükünü ölçme yeteneği, hastaların ve doktorlarının farklı tedavi stratejilerinin genel başarısını ölçmesine olanak tanıyacak” diye açıklıyor.

Pascual, Afib’i Apple Watch aracılığıyla yönetmenin, hastaları hastalığa katkıda bulunabilecek risk faktörlerini ele almaya teşvik edebileceğine inanıyor. “Uykuyu, hareket kalıplarını ve kiloyu izleyerek, hastaların Afib’lerini kontrol altına almalarını ve yüklerini gerçekten azaltmalarını sağlamayı umuyoruz” diyor.

Ancak Pascual, bu özelliklerin yalnızca Apple Watch’un sürekli kullanımıyla mevcut olduğuna dikkat çekiyor.

bu Sonuç olarak

Telfer, Apple Watch gibi teknolojiler kalp sağlığınız hakkında daha fazla bilgi sahibi olmanızı sağlasa da bunların klinik cihazlar olmadığını unutmayın diyor.

“Birçok profesyonel kalp ve sağlık kuruluşu, yüksek düzeyde yanlış alarm nedeniyle Apple Watch ve benzeri cihazların kullanılmamasını tavsiye etti” diye belirtiyor.

“Bir dizi tehlikeli düzensizlik bulursanız ve saat bunu tespit ederse, bu iyi bir sonuçtur. Ancak Apple’ın cihazın gerçekte olduğundan daha doğru olduğunu ima edebileceğini unutmamalıyız.”

Alt satır: Kalp sağlığı söz konusu olduğunda, Apple Watch bir doktorun uzmanlığının yerini alamaz, ancak sizi kardiyovasküler sağlığınız konusunda uyarabilir ve kalp sağlığına uygun alışkanlıklar edinmenizi teşvik edebilir. Ayrıca bir kardiyoloğa sunabileceğiniz veriler sağlar.

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

İlgili yazılar
Sağlık

Her üç Amerikalıdan biri aşırı gürültüye maruz kalıyor. İşitme duyunuzu nasıl korursunuz?

Sağlık

Atriyal fibrilasyon için bu minimal invaziv tedavi, bunama riskini azaltabilir

Sağlık

Afib veya yüksek tansiyonunuz varsa, tatillerde kalbinizi nasıl sağlıklı tutabilirsiniz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir