Oyun Haberleri

Sınır aşıldı: Starfield dedektifleri görünmez duvarları aşarak gezegen karolarının No Man’s Sky gibi birbirine bağlı olduğunu kanıtladı

Starfield boundary break

Keşfedilmesini engelleyen görünmez duvarlar Yıldız Alanı gezegenler parçalandı ve oyuncular Bethesda’nın uzay RPG’sinin No Man’s Sky ile başlangıçta düşünülenden daha fazla ortak noktaya sahip olduğunu keşfediyorlar.

Starfield’ın doğadaki ilk haftasonunda ortaya çıkan en büyük keşiflerden biri, rastgele yerleştirilmiş iniş noktalarındaki arazinin tamamen rastgele olmadığına dair ikna edici kanıtlardı. Reddit kullanıcısı WhiteLight506, Yeni Atlantis’in çok yakınına inmenin (aslında onun içinde değil) ve şehri uzaktan tespit etmenin mümkün olduğunu keşfetti. Aslında oraya gidemezsiniz çünkü orası başka bir gezegenin “kiremitinde” ve görünmez bir duvara çarpacaksınız.

Nexus kullanıcısı Draspian, WhiteLight’ın keşiflerini kanıtlamak (veya çürütmek) için işleri bir adım daha ileri götürmeye karar verdi. Draspian, Starfield’ın .ini dosyasındaki (mod biçiminde mevcuttur) gezegen sınırlarını devre dışı bıraktı, Yeni Atlantis’e olabildiğince yakın bir iniş bölgesi seçebilmeleri için harita işaretlerini kapattı ve şehre dışarıdan girmeye çalıştı. Çok yaklaştılar ve her şey masaüstüne düşmeden hemen önce Draspian, oyunun şehrin tamamını oluşturmaya çalışıyormuş gibi göründüğünü söyledi.

Draspian, Nexus Mods’ta şunları yazdı: “Bu, bir gezegendeki tüm döşemelerin bağlantılı olduğunun kesin ve inkar edilemez bir kanıtı olmalıdır ve doğrudan bitişik bir döşemeyi ziyaret etmek için gereken milimetrik ölçek (konsol komutları aracılığıyla harita işaretleyicilerinin kaldırılmasını gerektirir) bunun nasıl olduğunu gösteriyor” Gezegenler aslında çok büyük.”

Starfield’da neyin rastgele olup olmadığı oyuncular arasında sürekli bir merak konusuydu, dolayısıyla bu büyük bir gelişme. Arazi, en azından bir dereceye kadar, oyuncudan oyuncuya tutarlı görünüyor. Bu özel testlerin tümü tek bir gezegenin (Jimison) ve daha spesifik olarak Yeni Atlantis’in etrafındaki alanın etrafında dönüyordu. Büyük şehirlerin etrafındaki arazinin, onların ötesindeki binlerce kilometrelik boş alanla karşılaştırıldığında özel özelliklere sahip olması mümkün.

Sorunsuz bir şekilde keşfedemeseniz bile, gezegenlerin keyfi olarak oluşturulmuş manzaralar değil, birbirine uyan yapboz bulmacalar olduğunu bilmek onları daha ilginç hale getirir. Terk edilmiş madenler ve fabrikalar gibi iniş bölgelerindeki ilgi çekici yerler kişiden kişiye rastgele olsa da.

OKU  High on Life Kötü Paskalya Yumurtası Kırıyor

Sınırsız Starfield gezegenleri ihtimali hakkında fazla heyecanlanmadan önce, büyük bir çelişkili nokta var: Görünmez bir duvarın normalde olduğu yerin ötesine her geçtiğinizde oyun çöküyor. Bunu büyük bir şehirden uzakta kendim denedim ve yine de çöktü. Geçerli teori, oyunun ek gezegen karoları yükleme kapasitesine sahip olmadığı yönünde, ancak Nexus kullanıcısı Kitneyex, sınır dedektifi dizisinde umut verici bir çözüm önerdi:

“İhtiyacımız olan şey, sınıra ulaştığınızda ‘devam et’i seçip bitişik kareyi yüklemek için bir seçenek. Ya da oyunun bir sonraki kareyi otomatik olarak yüklemesini sağlayın.”

Bu, en azından teoride ulaşılabilir bir hedef gibi görünüyor.

Daha çok oyun haberleri yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.