Oyun Haberleri

Sony, DEHB ve Diğer Bozuklukları Tespit Etmek İçin Video Oyunu Yöntemi Üzerinde Çalışıyor

sony patent detecting adhd eye exam

sony DEHB’yi ve bipolar, depresyon ve OKB gibi diğer bozuklukları saptamak için video oyunlarını kullanan bir yöntemin patentini almak için çalışıyor. Psikiyatrik bozuklukları teşhis etmek için video oyunlarını kullanmak zor görünebilir, ancak yöntem, göz algısı ile DEHB gibi bozuklukları birbirine bağlayan önceki araştırmalara dayanmaktadır.


Teknoloji, sol ve sağ gözler farklı görüntüler gördüğünde meydana gelen bir şey olan dürbün rekabeti kavramına dayanmaktadır. Bu olduğunda, bir kişinin baskın gözü hızla değişir, yaklaşık her 0,5 saniyede bir gözler arasında gidip gelir, bu da gördükleri baskın görüntünün de değişeceği anlamına gelir. Çalışmalar, DEHB’si olan kişilerin geçişin ortalamadan çok daha yavaş olacağını ve yavaş geçiş sürelerinin potansiyel olarak depresyon, bipolar bozukluk, obsesif kompulsif bozukluk, otizm ve şizofreni belirtisi olabileceğini bulmuştur.

GÜNÜN GAMERANT VİDEOSU

İLGİLİ: Yeni PlayStation’a Özel Oyun Söylentisi Muhtemelen Yanlış

Sony bu fikri aldı ve oyun bağlamına yerleştirdi. İnsanlara bir test sırasında rastgele görüntüler göstermek yerine, binoküler rekabete neden olacak şekilde tasarlanmış bir video oyunu oynatır. Daha sonra, kişinin baskın gözünün ne kadar hızlı değiştiğini ölçebilir ve bu da test edilen kişinin teşhis edilmesine potansiyel olarak yardımcı olabilir.

adhd ve diğer bozuklukları saptayan sony patenti

Patent, yöntemin çocukları teşhis etmek için sahip olacağı faydalardan özellikle bahseder. Mevcut teşhis testleri, değerlendirilen kişi için, özellikle çocuklar için genellikle elverişsiz veya rahatsız edicidir. DEHB, otizm ve diğer bazı bozukluklar için test edilen kişilerin çoğu çocuk ve Sony onlar için iyi sonuç veren bir test oluşturmayı umuyor. Bu, çocukların sağlığı ve güvenliği ile ilgili aldığı ilk patent değil, aynı zamanda ebeveynlerin önemli oyun içi anlarda çocuklarının oyunlarını kesintiye uğratmadan izleyebilmelerini sağlamak için akıllı ebeveyn kontrolleri için bir patent başvurusunda bulundu.

Genel olarak, oyun topluluğunda akıl sağlığı sorunları konusunda artan bir farkındalık var ve Sony’nin yeni patenti bunu yansıtıyor. İnsanlar, oyunun hem oyuncular hem de geliştiriciler için ruh sağlığını hem olumlu hem de olumsuz yönde nasıl etkilediğini önemsemeye başlıyor. Bir akıl sağlığı kuruluşu, geliştiricilerden oyuncular için daha iyi akıl sağlığı desteği çağrısında bulundu ve ayrıca geliştiricilerin kendileri için daha iyi çalışma koşulları için bir baskı oldu. Oyuncular ayrıca oynadıkları oyunlarda akıl sağlığının daha iyi temsil edildiğini görmek isterler. Sony’nin psikiyatrik bozukluklara ve akıl sağlığı sorunlarına odaklanma kararı olumlu eğilimin bir parçası ve umarız patenti ihtiyacı olanlara teşhis koyabilecek ve yardım edebilecek.

DAHA: Sims 5’in Neden Ruh Sağlığı Mekaniği Eklemesi Gerekiyor?

Daha çok oyun haberleri yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

OKU  Minecraft Hayranı Ücretsiz Zırh Kırpma Oluşturucu Oluşturuyor