Oyun Haberleri

Sony, Platformlar Arası Video Oyunu NFT’leri İçin Bir Patent Daha Aldı

PlayStation NFTs PS emblem mockup

sony NFT’leri oluşturmak ve yönetmek için platformlar arası bir çerçeveyi açıklayan ve bunları belirli oyun içi başarılara bağlamayı da içeren yeni verilen bir patent başvurusu tarafından önerildiği gibi, takas edilemez belirteçler için oyun kullanım durumlarını keşfetmeye devam ediyor. Şirketin bu teknolojiye olan ilgisi, hem patent sicili hem de geçtiğimiz yaz oyunculara NFT’ler hakkında soru soran tartışmalı bir PlayStation anketinin gösterdiği gibi, son zamanlarda istikrarlı bir artış gösteriyor.

GÜNÜN GAMERANT VİDEOSU

NFT’ler ve diğer dijital defter uygulamaları, Xbox CEO’su Phil Spencer tarafından dile getirilen şüphecilikten Valve’s Steam’in 2021’den beri uyguladığı blok zinciri oyunlarına yönelik sıfıra yakın tolerans politikasına kadar birçok büyük dağıtımcının görüşleriyle oyun alanında kutuplaştırıcı bir konu olmaya devam ediyor. Epic Games Store, şu anda bunlara izin veren en büyük PC oyun pazarından gelen, segmentte tam olarak güven uyandırmayan gölgeli blockchain oyunlarını hızla yasaklama sözü verdi. Sony’nin bu tür teknolojilere – ve özellikle NFT’lere – yaklaşımı baskıcı olmaya devam ediyor; şirket henüz ticarileşmeye yönelik ciddi adımlar atmadı, ancak son Ar-Ge faaliyeti, nişe yoğun bir ilgi olduğunu ortaya koyuyor.

İLGİLİ: NFT Satışları Düştü

Bu trendi gösteren en son örnek, oyunlar, platformlar ve hesaplar genelinde dijital varlıkların yayınlanması, yönetilmesi ve paraya çevrilmesi için bir NFT çerçevesini açıklayan, yeni verilmiş bir Sony patenti biçimindedir. Eylül 2022’de yapılan başvuru, NFT’leri belirli oyun içi başarılara bağlayan, gizli bir öğeyi keşfetme veya dünyada belirli bir patronu yenen ilk kişi olma gibi becerileri gerçekleştirmeyi başaran oyunculara benzersiz varlıklar veren bir sistem öngörüyor. İkinci ödül türü, tüm patentin bir tür ana motifidir ve örnek uygulamalarının çoğu, bir şeyi ilk başaran oyuncuları veya gruplarını kabul etmek için NFT’leri kullanmanın yollarını öngörmektedir.

OKU  Final Fantasy 16 Beklenmedik Bir Motor Seçimi Yaptı

Sony Çapraz Platform NFT Patent Rakamları 4-6

Dosyalama ayrıca, NFT’lerin diğer oyunculara, halka açık fiyatlara sahip dijital defter destekli bir pazar yeri aracılığıyla müteakip satışları için destekten de bahsediyor. Konseptin bu kısmı, Sony’nin oyunculara ve izleyicilere NFT kiralamak istediğini öne süren yakın zamanda ortaya çıkan başka bir patent göz önüne alındığında, muhtemelen şirketin bugüne kadarki en cesur blok zinciri para kazanma planı değil.

Doğal olarak, bu fikri mülkiyetin tek varlığı, onun gün ışığına çıkacağını garanti etmez. Japon holdingin oyunla ilgili Ar-Ge’den sorumlu kolu olan Sony Interactive Entertainment, yılda ortalama bine yakın patent başvurusu alıyor. USPTO veri tabanına göre şirket, yalnızca 2023’ün ilk çeyreğinde 170’in üzerinde patent aldı.

Tüm büyük teknoloji devlerinden gelen bu tür başvurularda genellikle olduğu gibi, bu başvuruların çoğu olmasa da çoğu doğası gereği savunma niteliğindedir ve öncelikle rakiplerinin onu yumrukla yenmemesi ve böylece şirketin gelecekteki inovasyonunu sürdürmesi için sunulur. mümkün olduğunca geniş ve telifsiz seçenekler. Her ne olursa olsun, bu son gelişme, Sony’nin genel olarak hem NFT’lere hem de blockchain teknolojisine olan ilgisinin bir başka kanıtı.

DAHA: PlayStation Yıldızları: Bunlar Dijital Koleksiyon NFT’leri mi?

Daha çok oyun haberleri yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.