Sağlık

Stres Düşüğe Neden Olabilir mi? Prens Harry ve Meghan Markle, Netflix Belgesindeki deneyimlerini tartışıyor

Stres Düşüğe Neden Olabilir mi?  Prens Harry ve Meghan Markle, Netflix Belgesindeki deneyimlerini tartışıyor

Pinterest’te paylaş
Mark Cuthbert / Katkıda Bulunan / Getty Images
  • Prens Harry ve Meghan Markle, yeni bir belgeselde düşük yapma deneyimlerini anlattı.
  • Harry, stresin Markle’ın düşük yapmasına katkıda bulunduğuna inandığını söylüyor.
  • Stresin hamileliği nasıl etkileyebileceği konusunda uzmanlarla konuştuk.

Netflix’teki altı bölümlük belgesel dizilerinin son bölümünde Prens Harry ve Meghan Markle, Düşes’in Temmuz 2020’de nasıl düşük yaşadığını anlattı.

O sıralarda çift, Markle’ın 2018’de görüşmediği babasına yazdığı kişisel bir notun yayınlanması nedeniyle İngiltere merkezli bir tabloid aleyhine dava açmıştı.

Harry, Meghan’ın süreçten yaşadığı stresin ve buna yol açan sayısız uykusuz gecenin düşük yapmaya katkıda bulunduğuna inandığını söylüyor.

“Pekala, düşüğe bunun neden olduğunu gerçekten biliyor muyuz? Tabii ki değil. Ama bunun neden olduğu stres, uykusuzluk ve hamileliğin zamanlaması göz önüne alındığında, gördüğüm kadarıyla kaç haftalık olduğunu söyleyebilirim, bu düşük, ona yapmaya çalıştıkları şeyden kaynaklandı. dedi Harry.

Stresin vücudu nasıl etkilediği konusunda uzmanlar

Birçok çalışma, kronik vurgu yapmak daha yüksek düşük oranlarına, ancak stresin gebelik kaybı riskini nasıl artırabileceği tam olarak net değil.

doktor Columbia Üniversitesi Doğurganlık Merkezi’nde üreme endokrinolojisi ve kısırlık uzmanı ve kurul onaylı bir doğum uzmanı-jinekolog olan Ashley Wiltshire, stresin bir kişinin hamileliği üzerindeki etkisinin bireysel olduğunu çünkü herkesin stres faktörlerine farklı tepki verdiğini söylüyor.

Wiltshire, Healthline’a verdiği demeçte, “Yüksek düzeyde stres, diyet değişiklikleri veya yüksek tansiyon gibi endişe verici semptomlara yol açabilir, bu da hamileliği potansiyel olarak olumsuz etkileyebilir.”

İşte stres ve düşük arasındaki bağlantı

American College of Obstetricians and Gynecologists’e göre, bilinen gebeliklerin yaklaşık %10’u düşük veya erken gebelik kaybıyla sonuçlanıyor.

Diğer tahminler, sayının daha yüksek olduğunu gösteriyor çünkü birçok hamilelik, insanlar hamile olduklarını anlamadan önce sona eriyor.

Bir kadının düşük yapma riskini artırabilecek birkaç şey olmasına rağmen – örneğin kromozom anormallikleriAnne yaşı, obezite ve alkol veya sigara tüketimi – stresin önemli bir faktör olduğuna inanılıyor.

OKU  Wizards of the Coast, Dungeons and Dragons'ın "Düşük Para Kazandırdığını" Söyledi

Wiltshire, “Hamilelik sırasında bir miktar stres hissetmek normal olabilir – özellikle vücut, bazen genel ruh halini etkileyebilecek hormonal değişiklikler de dahil olmak üzere birçok değişiklikten geçtiği için” dedi.

Açık analiz 2017 yılında yayınlanan çalışma, psikolojik stres düzeyi yüksek olan kadınlarda düşük yapma riskinin önemli ölçüde daha yüksek olduğunu bulmuştur.

Çalışmalar, psikolojik stres öyküsü olan kadınlarda düşük yapma riskinin iki kat daha yüksek olduğunu ve boşanma, ölüm, finansal stres ve taciz gibi önemli yaşam stresleri yaşayan kişilerde daha yüksek düşük yapma insidansı bulmuştur.

San Francisco’daki California Üniversitesi’nden Dr. Sağlık hattı.

Stres Neden Düşüğe Katkıda Bulunabilir?

Veriler, stres yaşayan hamile kadınların düşük yapma olasılığının daha yüksek olduğunu gösterse de, stresin nasıl doğrudan düşüklere yol açabileceği açık değildir.

Stres ve etkilerinin ölçülmesi herkesin bildiği gibi zordur.

“Stres ve hamilelik üzerindeki etkilerini incelemek çok zordur çünkü stres çok geniş bir kavramdır – işyerindeki son teslim tarihinden travmayla başa çıkmaya veya evin yanmasına kadar – ve stres bizi ve davranışlarımızı birçok durumda aynı şekilde etkiler. yollar,” dedi Cassidy.

Araştırma psikolojik stresin metabolik sağlık, bağışıklık işlevi ve damar sistemi dahil olmak üzere birçok bedensel işlevi bozabileceğini düşündürmektedir.

Kortizol gibi stres hormonlarının da plasenta sağlığı üzerinde doğrudan etkisi olabilir.

Stres, sağlıklı bir hamilelik için gerekli olan bir hormon olan progesteron üretimini de engelleyebilir. Örneğin, düşük progesteron düzeylerinin düşükle ilişkili olduğu bilinmektedir.

Cassidy, stres ve gebelik üzerine yapılan araştırmaların çoğunun hayvan modellerine dayandığını belirtti.

Cassidy, stresin sağlığı başka şekillerde etkileyebileceğini söylüyor – uyku düzenimizi değiştirerek, diyetimizi değiştirerek ve bizi alkol veya diğer maddeleri kullanma olasılığımızı artırıyor, diyor Cassidy.

OKU  Erken doğum için FDA onaylı bu ilaç neden geri çekiliyor?

Hamilelikte stresle başa çıkmak

Cassidy’ye göre, düşük yapmayı önlemenin en iyi yolu sağlığınızın olabildiğince iyi olduğundan emin olmaktır – özellikle diyabet, yüksek tansiyon, böbrek hastalığı, anksiyete, depresyon veya otoimmün hastalığı gibi altta yatan bir durumunuz varsa.

Hamilelik planlarken endişelendiğiniz herhangi bir sağlık sorununuz varsa bir ebe, doğum uzmanı veya anne-fetal tıp uzmanından randevu alın.

Doğum öncesi yoga, meditasyon ve derin nefes alma egzersizleri gibi gevşeme teknikleri, sağlıklı beslenme, düzenli egzersiz ve iyi uyku hijyeni gibi stresi azaltabilir.

Hamile kadınları deneyimleyin kronik stres bir psikologla çalışmaktan fayda görebilir.

Bilişsel davranışçı terapiinsanların duygularını verimli bir şekilde işlemelerine yardımcı olan bir tür konuşma terapisinin, hamilelik sırasında stresi azaltmak için etkili bir araç olduğu gösterilmiştir.

Cassidy, güçlü, istikrarlı bir destek sistemine sahip olmanın stresi yönetmeye yardımcı olabileceğini ve bazen sadece stres seviyelerinizi okumanın onu hafifletmeye yardımcı olabileceğini söylüyor.

Bakım ekibinizle stres düzeyleriniz hakkındaki endişeleriniz hakkında konuşun veya kaygı ve depresyona yardımcı olabilecek destek grupları ve topluluk kaynaklarına bakın.

“Sağlayıcınız bunu öğrendikten sonra, yararlı olabilecek çeşitli destekleyici kişisel bakım faaliyetleri için bir plan geliştirmek için sizinle birlikte çalışabilirler, örneğin: B. konuşma terapisi, masaj, meditasyon, egzersiz ve daha fazlası,” dedi Wiltshire.

Alt çizgi:

Meghan Markle ve Prens Harry, Düşes’in Temmuz 2020’de nasıl düşük yaptığını anlattı. Çift, Meghan’ın uğraştığı yüksek düzeyde stresin erken gebelik kaybına katkıda bulunduğuna inanıyor. Stresin düşükle nasıl bir ilişkisi olduğu net olmasa da, hamileliğin sağlığını etkileyebilecek birçok fizyolojik süreci bozduğuna inanılıyor.

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

İlgili yazılar
Sağlık

Erken doğum için FDA onaylı bu ilaç neden geri çekiliyor?

Sağlık

Üreme faktörleri bir kadının kalp sağlığını nasıl etkileyebilir?

Sağlık

Mississippi'de Konjenital Frengi Vakaları Neden %900 Arttı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir