Sağlık

Tek kullanımlık su şişeniz 240.000 plastik nanopartikül içerebilir

Tek kullanımlık su şişeniz 240.000 plastik nanopartikül içerebilir

Pinterest’te Paylaş
Yeni bir çalışma, tek kullanımlık şişelerde kaç tane plastik nanopartikül bulunduğunu inceliyor. rbkomar/Getty Images
  • Yeni bir araştırmaya göre, bir litre şişe suyunda ortalama 240.000 tespit edilebilir plastik parça bulunuyor. Bunlara nanoplastikler denir.
  • Nanoplastikler endişe verici çünkü tespit edilmeleri zor ve bağırsak, doku ve kan-beyin bariyerlerini aşabiliyorlar ve bu da sağlık açısından ciddi sonuçlara yol açabiliyor.
  • Suyunuzun içilebilir olduğundan emin olmak için musluklara su filtreleri takabilir ve/veya suyu içmeden önce istenmeyen parçacıkların bir kısmını gidermek için bunları kullanabilirsiniz.

Sağlık uzmanları mikroplastikler ve bunların insanlar ve çevre üzerindeki etkileri konusunda giderek daha fazla endişe duyuyor.

Araştırmacılar artık mikroplastiklerden bile daha küçük olan nanoplastikler üzerinde çalışıyor. Sorunun ana nedeni binlerce plastik parçayla dolu şişelenmiş sudur.

Nanoplastikler o kadar küçüktür ki doğrudan kan dolaşımına girebilir ve sonunda diğer vücut organlarına ve sistemlerine girebilirler.

8 Ocak’ta dergide yeni bir çalışma yayınlandıUlusal Bilimler Akademisi Bildiriler Kitabı tek bir plastik şişe suyun içinde kaç tane nanoplastik bulunduğunu araştırıyor.

“Bizim Önceki arama Çalışma yazarı ve araştırma profesörü Beizhan Yan, “Mikroplastiklerin New York City’nin su yollarında ve havasındaki yaygın varlığının yanı sıra PCB’ler, ilaçlar ve patojenler (Hudson Nehri Vakfı tarafından finanse edilen) gibi kirleticileri taşıma yeteneklerini vurguladık” dedi. Columbia İklim Okulu Lamont-Doherty Dünya Gözlemevi’nden HealthLine’a söyledi. “Karşılaştırıldığında, nanoplastiklerin daha yüksek dağılma oranları ve buna bağlı nanotoksisite nedeniyle daha büyük çevresel ve sağlık etkilerine sahip olması bekleniyor.”

Şişelenmiş sularda büyük miktarda nanoplastik

Yeni çalışma için Yan ve araştırmacı arkadaşları, su numunelerindeki nanopartiküllerin yalnızca %10’unu oluşturan yedi tür plastik aradılar.

Bu, parçacık bileşiminin belirlenmesinin oldukça karmaşık olduğunu göstermektedir.

Araştırmacılar bunu takdir ettiOrtalama bir litre şişe suyunda 240.000 tanımlanabilir plastik parça bulunuyordu.

Nanoplastik içeren şişelenmiş su içmenin sağlığa zararlı etkileri olup olmadığını belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Yan, “İnsanlar şişelenmiş sudaki nanoplastiklerden endişe duyuyorsa musluk suyu gibi alternatifleri düşünmek mantıklıdır” dedi. “Ancak yeterli sıvı alımının sağlık açısından kritik olduğunu vurgulamak önemlidir. Bu nedenle, dehidrasyon riski nanoplastiklere maruz kalmanın potansiyel etkilerinden daha ağır basabileceğinden, gerektiğinde şişelenmiş su içilmesini önermiyoruz.

Yan, gelecekte araştırmacıların araştırma platformlarını daha geniş bir yelpazedeki çevresel örnekleri içerecek şekilde genişletmeyi planladıklarını açıkladı. Musluk suyu, hava örnekleri ve biyolojik doku analiz edilir.

OKU  Bitki ve Hayvan Proteini: Kas Kazanımı ve Kilo Kaybı İçin Hangisi Daha İyi?

Amaçları, nanoplastiklerin bu ortamlardaki varlığı ve etkileri konusundaki anlayışımızı derinleştirmektir. Yan ve araştırma ekibi ayrıca nanoplastiklere maruz kalmanın yol açabileceği olası olumsuz sağlık sonuçlarını araştırmayı da planlıyor.

Nanoplastikler tehlikeli midir?

Cleveland Clinic Lerner Araştırma Enstitüsü’nden PhD Christopher Hine, “Plastikler genellikle belirli bir plastiğe işlevsel ve yapısal yeteneklerini veren farklı kimyasalların heterojen bir karışımını içerir” dedi. “Bu tür kimyasalların çoğu, plastik kaplardan mikroplastik ve nanoplastik formunda süzüldükten sonra endokrin bozucu kimyasallar (EDC’ler) olarak hizmet edebilir.”

Hine çalışmaya dahil değildi.

Bu EDC’ler kimyasallar gibi doğal hormonlarımızı taklit edebilir. Bisfenol A (BPA) Östrojeni taklit eder ve östrojen reseptörlerini aktive eder.

Buna karşılık diğer nanoplastik kimyasallar rahatsız etmek hipofiz ve adrenal bezlerin yanı sıra tiroid organı da dahil olmak üzere vücuttaki belirli sistemler.

“Nanoplastikler iki nedenden dolayı büyük bir sorundur: 1) Tüketici yiyecek ve içeceklerinden tespit edilmesi ve filtrelenmesi zordur. ve 2) bağırsak, doku ve kan-beyin bariyerlerini daha kolay geçebilme, çoklu organ sistemleri üzerinde potansiyel olarak olumsuz etkilere sahip olma potansiyeline sahip” diye ekledi Hine.

Neden bu kadar çok plastik var? Yemeğin içinde

Hine, “Gıda, içecek veya kozmetik olsun, çoğu tüketici ürünü için, ham maddenin toplanmasından rafinaj, paketleme ve nakliyeye kadar uzun ve karmaşık bir üretim süreci vardır” dedi. “Ürün her aşamada plastikle ilgili çeşitli kimyasallara maruz kalabiliyor ve kirlenebiliyor. Bu nedenle yazarın nanoplastikleri tespit etmek için yeni teknikler kullanması şaşırtıcı değil [found] Tüketici ürünlerinde pek çok yeni nanopartikül var.”

Aynı şekilde tüketici ürünleri ve ambalajlarında bulunan zararsız kimyasallar, UV radyasyonu, normal ışık spektrumu radyasyonu, ısı, ozon ve yaş gibi çevresel faktörlere maruz kalma nedeniyle zaman içerisinde parçalanıp kimyasal ve fiziksel olarak yeni kimyasal formlara dönüşebilmektedir. Hine, tehlikeli sağlık tehlikeleri oluşturduğunu ekledi.

Bu nedenle tüketim mallarının (yiyecek, içecek, kozmetik, ilaç) ambalajlarının belirtildiği şekilde saklanması ve son kullanma tarihi geçmiş ürünlerin imha edilmesi önemlidir.

Suyunuz ne kadar temiz?

Daha sonra araştırmacılar musluk suyunu incelemek istiyor.

Hine, “Topluluklarına su sağlayan çoğu belediye ve kamu hizmeti, sağladıkları ürünün tüketim için güvenli olmasını sağlamak amacıyla katı yasa ve düzenlemelere uyuyor” diye açıkladı. “Ancak bazen boruların ve ana su altyapısının eskimesi nedeniyle su temininde kesintiler meydana geliyor ve bu da tüketicilerin musluklarına istenmeyen kimyasalların veya mikroorganizmaların girmesine neden oluyor. Bu kesintilerin çoğu geçici niteliktedir ve belediye kamu hizmeti şirketinin aşağıdaki gibi talimatları izlenerek elde edilebilir: “Musluğu açarak veya suyu kaynatarak bu istenmeyen ürünlerin tüketiminin önüne geçilebilir.”

OKU  Ozempic büyük bir kas kütlesi kaybına neden olabilir ve kemik yoğunluğunu azaltabilir

Ayrıca musluklara su filtreleri eklemek ve/veya suyu içmeden önce bunları kullanmak, su kaynağını kirletebilecek bazı parçacıkların uzaklaştırılmasına yardımcı olabilir.

Hine, “Musluk suyu tipik olarak ticari şişelenmiş suya kıyasla daha az mikro ve nanoplastik içerse de, tüketiciler musluk suyunu ısıya, güneş ışığına ve/veya deterjanlı suya maruz kalan plastik kaplarda sakladıklarında plastik kirliliğinde artış meydana gelebilir” dedi. “Kuyu suyu olan evlerde aynı zamanda çöplüklerden, çöplerden veya toprak/su havzası kirliliğinden kaynaklanan plastik kirliliğinden kaynaklanan mikro ve nanoplastik kirlenme de bulunabilir.”

Su içmenin en güvenli yolu

“Su hayati önem taşıyor ve su içmek sağlıklı bir günlük rutinin parçası olmalı. Hine, “Musluktan, plastik şişe sudan veya filtrelenmiş cihazlardan su içmek, su tüketimi hedeflerimize ulaşmanın yollarıdır” diye açıkladı.

Ancak su ve diğer içecekleri tüketirken istenmeyen mikro ve nanoplastiklere maruz kalma oranınızı sınırlandırdığınızdan emin olmanız önemlidir.

Hine, “Musluk suyu, şişelenmiş ve filtrelenmiş su genellikle güvenli tüketim yöntemleri olsa da, musluk suyu bu plastikleri daha düşük seviyelerde içerme eğiliminde ve aynı zamanda diş çürümesine karşı önleyici bir önlem olarak florür de içeriyor” dedi. “Dolayısıyla yerel topluluk musluktan temiz içme suyu sağlıyorsa, bu en güvenli içme suyu kaynaklarından biri olarak kabul edilebilir. Suyun plastik kaplarda saklanması gerekiyorsa direkt güneş ışığından uzak tutulması ve serin ortamlarda saklanması da suya giren plastik miktarını azaltabilir” dedi.

Getir

Yeni bir araştırmaya göre ortalama bir litre şişe suyu, nanoplastik olarak da bilinen 240.000 tespit edilebilir plastik parça içeriyor.

Bu küçük plastik parçacıklar özellikle sorunludur çünkü tanımlanmaları zordur ve kana ve sonuçta vücudun organlarına karışabilirler.

Sağlık uzmanları, plastik ve kirletici madde miktarını azaltmak için su filtreleri kullanılmasını önermektedir.

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir