Oyun Haberleri

Görünüşe göre Nvidia’nın RTX 50 serisi GPU’larını 2024’te piyasaya sürüp sürmeyeceği AMD’ye bağlı.

graphics cards on a purple background

Kötü şöhretli söylenti kanalı Moore’s Law is Dead tarafından yayınlanan yeni bir video, RTX 5090’ın potansiyel çıkış tarihini araştırıyor ve Nvidia’nın içinden olduğunu iddia eden bir kaynaktan alıntı yaparak, yeni nesil kartlarını 2024’te piyasaya sürüp sürmeyeceğinin büyük ölçüde azalacağını belirtiyor. AMD’nin RDNA 4 GPU’ları ne kadar rekabetçi olacak?

İddia, yeni nesil tüketici mimarisinin Blackwell GPU tasarımını temel alacağı ve “eğer istersek 2024’ün 4. çeyreğinde piyasaya sürülmeye hazır olmaya hazırlandığı” yönünde. Nvidia’nın kararını vereceği söylenen iki şey, mevcut RTX 40 serisinin gelecek yıl boyunca ne kadar iyi satacağı ve AMD’nin kendi yeni nesil kartlarını yıl sonuna kadar geri alabilecek bir durumda piyasaya sürüp sürmeyeceği olacak. Yeşil takımdan satışlar.

AMD’nin RDNA 4 GPU’larının yalnızca orta sınıf pazara odaklandığı söylendiği göz önüne alındığında, herhangi bir yeni Radeon grafik kartının Nvidia’nın üst düzey satışlarından herhangi bir satış alması pek olası değil. Ancak başarılı bir lansmana sahip olursa ve Nvidia’nın hacimli satışlarını gerçekten etkilemeye başlarsa, bu Jen-Hsun’u insanların kafasını çevirecek ve onlara yeni bir GeForce neslinin yolda olduğunu hatırlatacak yeni bir halo ürünü çıkarmaya teşvik edebilir.

Yani evet, 2024’te yeni nesil bir Nvidia GPU istiyorsanız, umutlarınızı AMD’nin RDNA 4’ü piyasaya sürmesine ve mümkün olduğunca fazla potansiyel grafik kartı pazar payı elde etmesine bağlamalısınız.

Öte yandan, eğer Nvidia’nın 2024’ün başında yeni RTX 40 serisi Super kartları piyasaya sürmeyi teklif etmesi fiyatları aşağı, performansı ise artırırsa, bu durum önümüzdeki 12 ay boyunca Ada neslinin tercih edilen kartlar olmasını sağlayabilir. Ve bu da Nvidia’nın neden yıl sonunda bir RTX 5090 lansmanıyla kendisini yamyamlaştıracağını anlamayı zorlaştıracak.

Yine de 2024’te işler nasıl görünürse görünsün, kaynak “şu anda CES 2025’te RTX 5000 verimliliği konusunda büyük bir anlaşma yapmayı planladığını” öne sürüyor. Yani her iki durumda da yeni nesli 2025’in başında piyasaya süreceğiz. “

OKU  Diablo 4'ün size daha iyi ganimet sağlamak için 'gerçekten çok büyük bir güncelleme planları' var, ancak gelecek yıla kadar beklemeniz gerekecek

Bu kesinlikle Nvidia’nın yeni nesil kartlarının 2025’e kadar gelmeyeceğine dair raporları ilk duyduğumuzda korktuğum zamanlardan daha erkendi. Korkunç bir his vardı ki bu kart yılın sonunda piyasaya sürülecek ve biz de bir yıl daha bekleyecektik. Blackwell’i masaüstünde görmeden önceki yaş. Hala en az bir yıl olacak, ancak bu bir şans olduğu anlamına geliyor, sadece 2024’te gerçekten yeni nesil GPU’lara sahip olabileceğimiz bir şans.

Bir sonraki yükseltmeniz

Nvidia RTX 4070 ve RTX 3080 Founders Edition grafik kartları

(Resim kredisi: Gelecek)

Oyun için en iyi CPU: Intel ve AMD’nin en iyi çipleri.
En iyi oyun anakartı: Doğru panolar.
En iyi grafik kartı: Mükemmel piksel iticiniz sizi bekliyor.
Oyun için en iyi SSD: Oyuna diğerlerinden önce girin.

Peki nasıl performans gösterecekler? Temel soru bu ve MLID alıntısının son kısmı, bir mimari olarak Blackwell’in, RTX 30 serisinden RTX 40 serisine giderken gördüğünüz aynı seviyede saf tarama artışı sağlamayacağını iddia ediyor. Bu konudaki uyarımız, nihai özelliklerin hala kesin olmaktan uzak olduğu ve öneri olarak tam bir GB202 çipinin, mevcut RTX 4090’a göre yeterli bir performans artışı sağlamaya yetecek kadar büyük bir sıçrama gibi hissettirebileceği yönünde. RTX 3090’da olduğu gibi.

Sonuçta RTX 4090 AD102 GPU’nun tamamını kullanmıyor, bunun nedeni büyük ölçüde Nvidia’nın üst düzey tüketici kartındaki her mükemmel çipi tüketmesi gerektiğini düşünmemesi.

Daha çok oyun haberleri yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.