Oyun Haberleri

The Day Before’ın takvim uygulaması düşmanı, tartışmalı telif hakkına sahip olduğunu doğruladı, 13 yıldır var olduğunu bilmenizi ister misiniz?

The Day Before

The Day Before’un Steam’den ve geliştiricisi Fntastic’ten belirsiz bir şekilde çekilmesinin üzerinden bir ay geçti. Twitter’a alındı (yeni sekmede açılır) “özel bir kişinin talebi üzerine” kaldırıldığını duyurmak ve “kesinlikle her şeyi çözeceğine” söz vermek. Kısa bir süre sonra, her şey kesinlikle çözülmemişken, Fnastic bir açıklama yaptı (yeni sekmede açılır) yeni baş düşmanını belirleyerek, “Ünvan haklarının sözde ‘sahibi’, oyun kategorisiyle hiçbir ilgisi olmayan takvim uygulamasının yaratıcısıdır” dedi.

TheDayBefore takvim uygulamasının geliştiricisi artık Eurogamer ile konuştuğu için, iki kişi kamuya açıklama oyununda oynayabilir. TheDayBefore, “uygulamayı ilk olarak 2010’da ‘The Day Before’ adı altında dağıttığını” belirtiyor; bu, Google Play sayfasını kontrol ederek kolayca doğrulanan bir gerçektir. (yeni sekmede açılır)– ve 2015’ten beri Güney Kore ticari markasını elinde tutuyor. “Aynı adlı oyunun üretildiğini öğrenmesi” üzerine, takvim uygulamasının sahipleri “ticari marka haklarını korumak için bir ABD ticari markasına kaydolmak gibi önlemler almaya” başladı. (yeni sekmede açılır) 2021’de.

Takvim uygulaması Eurogamer’a şu anda “Kore, Amerika Birleşik Devletleri, Çin, Rusya, Japonya, Vietnam ve Avrupa Birliği”nde “Önceki Gün”ün telif hakkını elinde tuttuğunu söyledi ki bu Fntastic’in avukatları için cehennem gibi bir durum gibi geliyor. Unpick ve uygulamanın hayranlarının “endişelenmeden kullanabilmesi” için ticari marka anlaşmazlığını geride bırakmaya istekli olduğunu. Takvim uygulamasını indiren 40 milyondan fazla kişinin telif hakkını tam olarak ‘endişelenecek’ kadar önemsediğini bilmiyorum, ama sanırım önemli olan düşünce.

Tüm bunlar, Fntastic ve The Day Before ile ilgili durumu bir şekilde olduğundan daha saçma gösteriyor. Stüdyo, ticari marka sorunları yaşadığını ilk açıkladığında, yalnızca ABD’nin adına ilişkin hakların 2021’de gasp edildiğinden bahsetti ve ardından bu yılın Ocak ayına kadar bunu fark edemedi. Ancak takvim uygulaması şirketi, ticari markayı Kore’de sekiz yıldır elinde tutuyor ve on yıldan uzun bir süredir Google’da aranıyor.

Adil olmak gerekirse, Fntastic’in bir takvim uygulamasının “oyun kategorisiyle hiçbir ilgisi olmadığı” şeklindeki şikayeti gerçekten geçersiz değil. Her iki ürün için de izleyicilerin onları karıştırmasına dair ciddi bir risk olduğundan şüpheliyim ve uygulamanın arkasındaki kişiler, oyun duyurulduğunda bir fırsat görüp değerlendirmiş olabilir. Ancak gerçek şu ki, Fntastic’in oyunuyla tam olarak aynı adı taşıyan bir yazılım parçasının iyi belgelenmiş varlığı, on yılı aşkın bir süredir kolayca bulunabiliyor ve görünüşe göre stüdyodaki hiç kimseyi duraksatmadı.


Daha çok oyun haberleri yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

OKU  The Sims 4'ü Fransa'da yaşayandan daha fazla insan oynadı