Oyun Haberleri

Zor durumdaki bir stüdyonun temel bir Star Wars modunu konsollara getirmesini yasaklayan gizemli bir ‘üçüncü taraf’, geliştiriciyi oyunculara yönelik toplu bir davayla karşı karşıya bıraktı

KOTOR 2

Axios tarafından bildirildiği üzere geliştirici Aspyr, Star Wars: Knights of the Old Republic 2 – The Sith Lords’un Nintendo Switch sürümü için Geri Yüklenen İçerik DLC’sinin iptali nedeniyle kendisine karşı açılan toplu davanın reddedilmesi gerektiğini savundu. DLC, Haziran 2022’de duyurulmuştu ve bir yıllık radyo sessizliğinin ardından iptal edilmişti; Aspyr, müşterilere düzeltmeleri için ücretsiz bir oyun sunuyordu.

Aspyr, bilinmeyen nedenlerle geliştiricinin elinden alınan ve şu anda belirsizlik içinde görünen Knights of the Old Republic 1 remake’inin orijinal geliştiricisi olarak yakın zamanda haberlerde yer aldı. Bundan önce Aspyr, klasik LucasArts Star Wars oyunlarının modern konsollara ve PC vitrinlerine taşınması konusunda dişlerini kesti. Şirket, 2012 yılında KotOR 2’nin Steam versiyonunun arkasındaydı ve on yıl sonra söz konusu Nintendo Switch portunu burada piyasaya sürdü.

Sith Lords Restored Content Modu (TSLRCM), KotOR 2’nin PC olmayan tüm bağlantı noktalarında büyük bir engel oluşturuyor. Hikayeli RPG stüdyosu Obsidian’ın ilk çıkışı bir kült klasik, ancak 14 aylık canlı geliştirme döngüsü, oyunun hikayesinde dikkate değer boşluklar bıraktı. içeriği kesmek için. TSLRCM’nin eklenen ara sahneleri, diyalogları ve hatta tüm görevleri KotOR 2’nin dosyalarında kalan varlıklardan yeniden oluşturuldu, deneyimin tamamlanmasına yardımcı oluyor ve buna çok önemli diyebilirim⁠ – modun ’09’daki ilk lansmanından bu yana hiç oynamadım KotOR 2 onsuz.

Aspyr’in orijinal mod ekibiyle işbirliği içinde yapılan bir TSLRCM DLC duyurusunu bu kadar heyecan verici kılan şey de buydu⁠ – Aspyr’in Switch bağlantı noktası ile oyunun PC sürümü arasındaki oyun alanını eşitleyecekti ve aynı zamanda hak edilmiş bir takdir gibi hissettirdi. TSLRCM ekibinin oyuna olan bağlılığı.

Aspyr’den haber alınamayan bir yılın ardından şirket, DLC’nin artık gelmeyeceğini duyurdu. Axios’un belirttiği gibi, Aspyr eş CEO’su Ted Saloch mahkeme dosyasında “Aspyr’in içeriği yayınlayabileceğine inandığını ancak üçüncü bir tarafın itiraz ettiğini ve Aspyr’in bunu yapamayacağını” belirtti. Bunun karşılığında Aspyr, Switch’te KotOR 2’yi satın alan müşterilere, müşterilerin TSLRCM’ye erişebilecekleri KotOR 2’nin Steam sürümü de dahil olmak üzere şirketin kataloğundan ücretsiz bir oyun seçmelerini teklif etti.

Aspyr, IGN’e konuyla ilgili daha fazla yorum yapmayı reddetti ancak söz konusu üçüncü taraf, orijinal TSLRCM mod ekibi gibi görünmüyor. KotOR 2 mod sahnesinin Sith_Holocron kullanıcı adına sahip bir üyesi Reddit’te şunları belirtti: “TSLRCM ekibinin sizin için herhangi bir güncellemesi olmayacak, bu nedenle lütfen DLC’nin durumu hakkında herhangi bir bilgi için onlara mesaj göndermeyin. Onlar da aynı durumdalar. hepimizin olduğu tekne.”

OKU  Unity tartışmalı yeni fiyatlandırma planı için özür diledi, 'politikada değişiklik yapacak'

DLC’nin ilk iptali sırasında, Star Wars odaklı %100 Star Wars YouTuber, bunun LucasArts veya ana şirket Disney’in TSLRCM gibi bir hayran projesine bir tür resmi onay verme konusunda direnen kişi olabileceğini tahmin etmişti, ancak bunu biraz şüpheyle karşılayın. biraz şüphe – Aspyr’in gizemli üçüncü şahsının kimliği henüz doğrulanmadı.

Malachai Mickelonis, Kaliforniya tüketiciyi koruma yasalarını öne sürerek Temmuz ayında Aspyr’e dava açtı ve daha sonra toplu davaya 17 davacı daha katıldı. Aspyr ise mahkemeden davanın tamamen düşürülmesini talep etti ve şunu ileri sürdü: “Tüm [KotOR 2 Switch owners] satın aldıkları üründen daha değerli bir yedek ürün teklif edildi” Aspyr ayrıca Mickelonis’in bu tekliften özellikle yararlandığını da belirtiyor.

Yerine getirilmeyen sözler her zaman acı verir ve Restored Content DLC vaadi üzerine KotOR 2 Switch’i kendim almayı düşünüyordum. Yine de, ücretsiz oyun teklifi bana adil bir ödül gibi geliyor; iş arkadaşım PCG yönetici editörü Tyler Wilde’ın da belirttiği gibi: “Bu durumda, ücretsiz oyunu alır ve gidip bir sandviç falan yerdim.” Aslına bakılırsa, bu hikaye ile Knights of the Old Republic 1’in yeniden yapımının kafa karıştırıcı destanı arasında, Aspyr’deki insanlar bu noktada yeterince sıkıntı çekmiş olabilir.

Daha çok oyun haberleri yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.