Oyun Haberleri

İşte e-atık krizi yığını için başka bir e-atık krizi: ‘Chromebook karmaşası’

Stack of Chromebooks

Devlet okulu öğrencileri için en temel okul malzemelerinden birinin sürdürülebilirlik sorunu vardır. Kâr amacı gütmeyen tüketici savunma grubu PIRG’den bir rapor (yeni sekmede açılır) devlet okulları tarafından sağlanan Google Chromebook’ların planlı eskimesinin vergi mükellefleri ve çevre için maliyetli olduğunu söylüyor.

PIRG, “Chromebook kullanıcı kaybına” en büyük katkının, öğrencilere sağlanan bu cihazların ortalama olarak yaklaşık dört yıl dayanması olduğunu iddia ediyor. Mart 2021 itibarıyla 48,1 milyon K-12 öğrencisine Chromebook sağlandı ve pandemi nedeniyle uzaktan eğitim daha yaygın hale geldi. Bu, bir öğrencinin okul kariyeri boyunca birkaç Chromebook kullanacağı anlamına gelir.

Yayılmaya birkaç faktör katkıda bulunur; ilki ve en yaygın olanı, Chromebook OS’nin esasen bir son kullanma tarihinin olması ve bu tarihten sonra artık güncellemeleri alamaması ve okul sistemlerinin cihazın daha yeni sürümlerine yükseltmeye zorlanmasıdır. Birçok devlet okulu sistemi, çevrimiçi test hizmetlerine erişmek için tamamen güncel donanım gerektirir.

Diğer bir faktör de, Chromebook’ların onarılmasının çok zor olması ve yedek parça bulmanın zor olması ve genellikle farklı modellerle uyumlu olmamasıdır. Okullar daha sonra yeni cihazlar satın almak zorunda kalıyor çünkü bozuk Chromebook’u atmak onu tamir etmekten daha kolay. Ve tüm Chromebook’un kabaca yalnızca üçte biri geri dönüştürülebilir olduğundan, çoğu elektronik atık olarak duruyor.

Bir sonraki makineniz

(İmaj kredisi: Gelecek)

En iyi oyun bilgisayarı (yeni sekmede açılır): Profesyonellerden en iyi hazır makineler
En iyi oyun dizüstü bilgisayarı (yeni sekmede açılır): Mobil oyunlar için mükemmel dizüstü bilgisayarlar

PIRG birkaç kısa vadeli çözüm önerir; ilki, Chrome OS yazılımının ömrünü, ürünün lansman tarihinden itibaren 10 yıla çıkarmaktır. Google’ın desteğini kesmesi nedeniyle genellikle mükemmel derecede iyi olan Chromebook’lar bir çöp yığınına dönüşür.

Google’ın güncelleme politikası sayfasında “Her ChromeOS cihazı, Otomatik Güncelleme Sona Erme (AUE) tarihine ulaşana kadar Google’dan düzenli güncellemeler alır” diyor. (yeni sekmede açılır). Bu sayfa, PIRG’nin işletim sistemi uzun ömürlülüğü endişesine bazı karşı örnekler sunsa da, örneğin 2021 Acer Chromebook C722, ilk çıkışından 7,5 yıl sonra, Haziran 2028’de bir güncelleme sona erme tarihine sahiptir. Kurumsal odaklı sistemler daha da uzun güncelleme dönemlerine sahip olma eğilimindedir, bu nedenle 10 yıllık talep mantıksız gelmiyor.

OKU  Sanatçı, 3D Pokemon Modellerinin Renklerini Düzeltiyor

İkinci ve daha karmaşık çözüm, Google’ın Chromebook üreticilerine, birden çok modelde uyumlu yedek parça üretimini artırarak ve ürünlerin kullanım ömrünü uzatarak onarılabilirliği iyileştirmeleri için baskı yapmasıdır. Rapor, 2020’de satılan Chromebook’ların ömrünün iki katına çıkarılmasının, yollardaki 909.000 araca eşit olacak şekilde karbon kirliliğini azaltacağını iddia ediyor.

Planlı eskitme, telefonlarda çokça gördüğümüz bir şey. Apple defalarca dava edildi (yeni sekmede açılır) iPhone 6’nın planlı eskimesi nedeniyle Avrupa’da.

Devlet okulları yakın zamanda öğrencilere Chromebook vermekten vazgeçmeyecek. Yine de, bu teknoloji başarısız olduğu oranda, bazı okul bölgelerine milyonlarca dolara mal olacak. (yeni sekmede açılır) bu ölmekte olan cihazları değiştirmek için.

%100 sürdürülebilir bir dizüstü bilgisayar fikri çok da uzak bir fikir değil. Geçen yıl Dell, tamamen geri dönüştürülebilir ve yeniden kullanılabilir parçalardan oluşan 13 inçlik modüler bir dizüstü bilgisayar prototipi sergiledi. (yeni sekmede açılır) Bu, dizüstü bilgisayar üreticilerine benzer bir programı benimsemeleri için ilham vereceğini umarak dizüstü bilgisayarlardan kaynaklanan genel e-atık miktarını azaltmaya yardımcı olabilir. Ve Framework’ün büyük ölçüde özelleştirilebilir, yükseltilebilir dizüstü bilgisayarı (yeni sekmede açılır) başka bir olası daha az savurgan gelecek sunar.

Daha çok oyun haberleri yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.