Sağlık

TikTok trendleri, tip 2 diyabet ilacı Ozempic eksikliğini nasıl etkileyebilir?

TikTok trendleri, tip 2 diyabet ilacı Ozempic eksikliğini nasıl etkileyebilir?

Pinterest’te paylaşın
Guille Faingold/Stocksy
 • Gıda ve İlaç İdaresi, tip 2 diyabet ilacı Ozempic’in kıtlığını bildiriyor.
 • Haber, ilacın kilo kaybına neden olduğu için viral hale gelmesinden sonra geliyor.
 • Uzmanlar, bazı kişilerin kilo vermek için ilacı etiket dışı aldığını söylüyor.

Tip 2 diyabetli hastaları tedavi etmek için kullanılan reçeteli ilaç Ozempic, kilo verme yan etkisi nedeniyle sosyal medya platformu TikTok’ta viral hale geldi. Sonuçlar çok dramatik olduğu için, tip 2 diyabeti olmayan hastalarda, kilo verme etkileri için etiket dışı ilacı arayan bir artış var ve bu da tip 2 diyabetli kişilerde ilaç sıkıntısına yol açıyor. Başka nedenlerle ihtiyaç duyan 2 diyabet.

İlaç kıtlığı, tip 2 diyabetlerini tedavi etmek için ihtiyacı olan hastalar için ciddi bir sorun olmaya başlıyor ve bu da onları daha az etkili olabilecek başka yollara yönelmeye yönlendiriyor.

Ozempic nedir ve tip 2 diyabetli insanlara nasıl yardımcı olur?

Ozempic, tip 2 diyabeti tedavi etmek için haftalık olarak alınan enjekte edilebilir bir ilaçtır. Yetişkinlerde kan şekeri seviyelerini kontrol etmek ve ayrıca diyet ve egzersizle ilgili yaşam tarzını iyileştirmek için kullanılır.

Central Florida Üniversitesi Sağlık Meslekleri ve Bilimleri Koleji’nde doçent olan PharmD, JD, “Ozempic, hastalara üç şekilde yardımcı olan GLP-1 RA ilaç ailesine aittir,” dedi. “Besinlerin emilimini geciktiren ve yemek sonrası glikoz artışlarını önleyen mide boşalmasını yavaşlatarak yardımcı olur; daha fazla insülin üretimini uyararak dolaşımdaki insülin düzeyini artırmak; ve karaciğerden kan dolaşımına fazladan şeker salınımını azaltır.”

Ozempic’te neden kıtlık var?

Tip 2 diyabet tedavisinin bir parçası olarak Ozempic, kişinin tok hissetmesini ve daha az kalori tüketmesini sağlayan sindirim ve iştahı düzenlemeye yardımcı olur.

Ozempic, kan şekerinizin yükselmesini önlemek için vücudunuzdaki insülin miktarını artırabilir, yiyeceklerin midenizdeki hareketini yavaşlatabilir ve kanınızdaki şeker miktarını azaltabilir.

OKU  Çocuklar için kilo verme ameliyatı: Çocuk doktorları neden yeterince kullanılmadığını söylüyor?

Ozempic kullanmanın bir sonucu kilo kaybıdır. TikTok’ta #Ozempic ve #OzempicWeightLoss hashtag’leri ile viral hale geldi ve her ikisi de, çoğu Tip 2 olmayan ilacı alanlar arasında kilo kaybındaki dramatik değişiklikleri görmek için milyonlarca izleyiciye ayarlanan videoları ortaya koyuyor. diyabet.

“Ozempic çok etkili bir kan şekeri düşürücü ilaç ve elimizdeki en etkili kan şekeri düşürücü ilaçlardan biri. Ama aynı zamanda, genellikle tip 2 diyabetli insanlar için önemli olan bazı gerçekten önemli kilo verme faydalarına da sahiptir” dedi. Ohio Eyalet Üniversitesi Wexner Tıp Merkezi’nde endokrinoloji, diyabet ve metabolizma uzmanı olan Kathleen Dungan.

Sonuç olarak, Ozempic, FDA onaylı olmayan bir kullanım için FDA onaylı bir ilaç almayı ifade eden etiket dışı reçete edilir.

Garcia-Stout, “Kilo vermek isteyen diyabetik olmayan kişiler, doktorlarından aynı önemli kilo kaybı ve iştah kesici etkileri elde etmek için Ozempic için reçete talep ediyorlar.” Dedi.

Tip 2 diyabetli hastalar için Ozempic eksikliği ne kadar ciddidir?

İhtiyacı olan ilaca ihtiyacı olan şeker hastaları için kesinlikle bir problem. Aslında, Gıda ve İlaç İdaresi, web sitesinde “Şu anda Yetersizlikte” olarak listeledi.

Dungan, “Bu büyük bir sorun haline geliyor çünkü hastalar kendi savunucuları olmak zorunda” dedi. “Reçeteyi alamamaları durumunda sağlayıcılarına haber vermelidirler. Otomatik değiştirme yoktur. Bir sağlayıcının bir alt koğuş için yazması gerekir, ancak hastanın aldığı doza bağlı olarak, her zaman mevcut olmayabilir.

Ek olarak, alt koğuş o hastanın sigorta planı kapsamında olmayabilir ve geçiş yapmalarını engelleyen kısıtlamalar olabilir.

Dungan, “Bir hasta kendileri için gerçek bir savunucu değilse ve başka bir şeye geçmezse, kan şekerini kontrolden çıkarma riski altındadır ve bu da hastaneye yatış gibi olaylara yol açabilir” dedi.

OKU  Starbucks kahveye zeytinyağı koyar. denemeli misin

Ozempic’in, obezitesi olan kişilerde kilo kaybı için onaylanmış Wegovy adlı bir kardeş ilacı var. İlaç, Ozempic – Semaglutid’deki ile aynı aktif maddeyi içerir. Wegovy, Ozempic gibi yakındır.

Dungan, “Wegovy aynı molekülü kullanıyor ancak farklı dozlarda ve farklı bir FDA düzenlemesi ve politikasına sahip” dedi.

Ozempic Kilo Kaybı İçin Güvenli mi?

Ozempic ve Wegovy aynı etken maddeyi içerirken, biri kilo kaybı için FDA onaylıdır, diğeri değildir. Her iki ilacın da üreticisi Novo Nordisk, ikisinin birbirinin yerine kullanılamayacağını söylüyor.

Novo Nordisk’in web sitesinde şöyle belirtilmektedir: “Wegovy ve Ozempic’in her ikisi de semaglutid içermesine rağmen, farklı endikasyonlara, dozajlara, titrasyon programlarına vb. sahip farklı ürünlerdir. Ürünler birbirinin yerine geçemez. FDA onaylı diğer kronik kilo yönetimi ilaçları da mevcuttur.”

Ek olarak, Ozempic’in aşağıdakiler de dahil olmak üzere rahatsız edici olabilecek yan etkileri vardır:

 • kabızlık
 • İshal
 • mide bulantısı
 • Kusmak

Ciddi yan etkiler şunları içerebilir:

 • mide bulantısı
 • pankreatit
 • diyabetik retinopati
 • hipoglisemi
 • safra kesesi hastalığı
 • Alerjik reaksiyon

Tip 2 diyabetli kişiler reçeteleri doldurulamazsa ne yapabilir?

Garcia-Stout, “Hastalar alternatif bir GLP-1 RA ürününe geçme konusunda doktorlarıyla konuşabilir.” Dedi. “Bu, diğer semaglutid ürünlerinin kullanımını içerebilir. Hastalar ayrıca GLP-1 RA ilaç ailesinin diğer üyelerine de başvurabilir. B. dulaglutide (Trulicity), eksenatid (Bydureon) veya liraglutide (Victoza) enjekte edilebilir alternatifleri ve ayrıca liksisenatid (Adlyxin) ve oral eksenatidin (Byetta) oral alternatifleri.”

İlgili yazılar
Sağlık

Akdeniz diyetine geçmek, 4.000 adım daha atmak anlamına gelebilir

Sağlık

Wegovy gibi ozempik ve kilo verme ilaçları kanser riskini azaltmaya yardımcı olabilir

Sağlık

Yutulabilir mide balonu ve zayıflama ilaçları, insanların vücut ağırlıklarının %19'unu kaybetmelerine yardımcı oldu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir