Sağlık

Tip 2 diyabet ilacı pioglitazon, bunama riskini azaltmaya yardımcı olabilir

Tip 2 diyabet ilacı pioglitazon, bunama riskini azaltmaya yardımcı olabilir

Pinterest’te paylaş
Yeni araştırmalar, tip 2 diyabet tedavisinde kullanılan bir ilacın demans riskini azaltmaya yardımcı olabileceğini düşündürmektedir. Fertnig/Getty Images
  • Araştırmacılar, pioglitazon ilacının bunama riskini azaltmaya yardımcı olabileceğini söylüyor.
  • Actos markası altında pazarlanan ilaç, tip 2 diyabet tedavisi için reçete edilir.
  • Uzmanlar, sağlıklı bir diyet ve düzenli aerobik egzersizin de tip 2 diyabet ve bunama riskini azaltmanın yolları olduğunu söylüyor.

Diyabet, demans için bilinen bir risk faktörüdür.

Aslında, tip 2 diyabetli kişiler etkilenebilir iki kat risk diyabetsiz insanlara kıyasla ilerleyici beyin hastalığının gelişimi.

Şimdi araştırmacılar, tip 2 diyabet tedavisi için Actos markası altında satılan pioglitazon ilacının bunama riskini azaltmaya yardımcı olabileceğini söylüyor.

Bununla birlikte, araştırmacılar ayrıca, demans riskini azaltıyor gibi görünen ilacın kendisinin mi yoksa bağlantının arkasındaki tip 2 diyabet semptomlarını iyileştirdiği gerçeğinin mi olduğunu bilmediklerini de söylüyorlar.

Ya da belki her ikisi de.

Diyabet ve Demans Riski Çalışmasına İlişkin Ayrıntılar

Dergide bugün yayınlanan çalışmalarında nörolojiAraştırmacılar, pioglitazon alan kişilerde demans riskindeki azalmanın en çok inme veya iskemik kalp hastalığı öyküsü olan kişilerde belirgin olduğunu bildirmektedir.

Dr liderliğindeki araştırmacılar Güney Kore’deki Yonsei Üniversitesi’nden Eosu Kim, pioglitazon alan 3.467 kişi de dahil olmak üzere demansı olmayan tip 2 diyabet teşhisi konmuş 91.218 kişilik bir grup üzerinde çalıştı.

Ortalama 10 yıllık bir takip süresi boyunca araştırmacılar, pioglitazon alan kişilerin yaklaşık %8’inde, ilacı almayan kişilerde ise %10’unda bunama geliştiğini buldular.

Yazarlar, yüksek tansiyon, sigara içme ve fiziksel aktivite gibi bunama riskini etkileyebilecek diğer faktörleri hesaba kattıktan sonra, pioglitazon alan kişilerin bunama geliştirme olasılığının %16 daha az olduğunu bildirdiler.

İskemik kalp hastalığı veya inme öyküsü olan kişilerde risk sırasıyla %54 ve %43 oranında azaldı.

Araştırmacılar ayrıca, genel olarak, pioglitazon ne kadar uzun süre alınırsa, demans riskindeki azalmanın o kadar fazla olduğunu bildirdiler.

OKU  Çalışan Sağlığı: Haftada 4 Günlük Çalışmalar Refahı İyileştirebilir ve Verimliliği Nasıl Artırabilir?

Araştırmacılara göre, pioglitazon alan kişilerin de çalışma süresi boyunca felç geçirme olasılığı daha düşüktü.

Kim, “Demans teşhisten yıllar önce geliştiği için, ilerlemeden müdahale etme fırsatı olabilir” dedi. “Bu sonuçlar, iskemik kalp hastalığı veya inme öyküsü olan diyabetli kişilerde demansı önlemek için kişiselleştirilmiş bir yaklaşım uygulayabileceğimizi önerebilir.”

Diyabet ilacı pioglitazon demans riskini azaltmaya nasıl yardımcı olabilir?

pioglitazon tiazolidindionlar adı verilen ve insülin direncini hedef alarak diyabetli kişilerde kan şekeri düzeylerini düşüren bir ilaç sınıfına aittir.

Kim, önceki pioglitazon çalışmalarının bireylerde bunama riskini azaltmadığını belirtti.

Kim, “Etkinliği etkileyen kritik bir faktörün diyabetin varlığı olması muhtemeldir” dedi.

doktor Amerika Alzheimer Vakfı Tıbbi, Bilimsel ve Bellek Taraması Danışma Kurulu üyesi ve NYU Long Island Tıp Okulu’nda tıp profesörü olan Allison Reiss, hem ilacın kendisinin hem de insülin üzerindeki etkilerinin muhtemel olduğunu söyledi. Direnç, bunamaya karşı belirgin koruyucu etkileri açıklar.

Healthline’a verdiği demeçte, “Diyabet tedavisinde kullanılan birçok ilacın iltihaplanma, metabolizma ve kan damarları üzerinde de olumlu yan etkileri var, bu yüzden onları ayırmak çok zor” dedi.

doktor West Palm Beach, Florida’daki NYU Langone Medical Associates’te bir endokrinolog olan Eliud Sifonte, Healthline’a önceki çalışmaların pioglitazonun karotis arter kalınlaşmasını ve inme riskini azalttığını gösterdiğini söyledi.

“Pioglitazonun, prediyabet veya diyabet gibi glisemik bozuklukları olan kişilerde inme riskini ve muhtemelen demanstan bağımsız olarak azaltması muhtemeldir. [treating diabetes]dedi.

Diyabet ve bunama arasındaki bağlantı

Diyabet ve bunama arasındaki bağlantı iyi bilinmektedir.

Sifonte, “Birçok kişi diyabeti kardiyovasküler hastalığa eşdeğer olarak görüyor” dedi. “Diyabetli hastalarda hipertansiyon, hiperlipidemi ve fazla kilolu/obezite olma eğilimi vardır.”

“Demans, beyne iyi bir kan akışı/beslenme ve oksijen tedariki eksikliğinden kaynaklanabilir ve diyabet, her yerdeki kan damarlarına ve kesinlikle beyni besleyenlere çok zarar verir. Bu vasküler demansa yol açabilir” dedi Reiss. “Kronik yüksek kan şekeri, sinir hücrelerine çok zarar verir ve işlevlerini bozar.”

OKU  Chris Hemsworth Alzheimer için Yüksek Risk Altında Olduğunu Öğrendi: Bilmeniz Gerekenler

Bir diğer etken de diyabette beyin ve vücuttaki iltihaplanmanın artması ve iltihaplanmanın Alzheimer patolojisine katkıda bulunmasıdır” dedi. “İltihap, beyne zarar veren metabolik strese neden olur.”

Demans riskini azaltmanın farklı yolları

Uzmanlar, pioglitazon gibi ilaçlar olmadan bile tip 2 diyabetli kişilerin bunama riskini azaltabilecekleri birçok yol olduğunu söyledi.

Sifonte, özellikle tip 2 diyabet teşhisi konulduktan hemen sonra kan şekeri kontrolünün yanı sıra düzenli aerobik egzersiz, Akdeniz diyeti gibi çok az işlenmiş gıda içeren veya hiç işlenmiş gıda içermeyen sağlıklı bir diyet yeme ve sigarayı bırakmanın riski azaltabileceğini söyledi.

“[Don’t] Reiss, bunama geliştirme olasılığının hayatınızın üzerinde bir bulut bırakmasına izin vermeyin” dedi. “Çığır açan gelişmelerin yolda olduğu ve dünyanın dört bir yanındaki sağlık uzmanlarının ve araştırmacıların bu sorun üzerinde çalıştığı konusunda iyimser olun.”

“Sonra, sağlıklı ve aktif kalın” dedi. “Tam gıdalarla ve minimum düzeyde işlenmiş gıdalarla dolu dengeli bir diyet yiyin. Pandemiden bu yana birçok insanın D vitamininin çok düşük olduğunu gördüm ve doğal gıdalar takviyelere tercih edilirken, çok fazla güneşe maruz kalmıyorsanız D vitamini takviyesi iyi bir fikir olabilir” diye ekledi.

Reiss, “Egzersiz yapın, kalbinizi sağlıklı tutun, kan şekerinizi ve tansiyonunuzu kontrol edin ve gerektiğinde stresi azaltın” dedi. “Yasadışı uyuşturucu ve tütünden uzak durun ve alkol tüketimini sınırlayın. Yaşam kalitesi anahtardır. Aile, arkadaşlar ve toplumla ilişki kurmak zenginleştiricidir ve mutluluk ve neşe getirir. Bizi izlemeye devam edin ve pozitif kalın.”

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir