Oyun Haberleri

TikTok, ABD’li Politikacının Uygulamayı Yasaklama Önerilerine Yanıt Verdi

TikTok Responds to US Politician Proposals to Ban the App

TikTok ABD Kongre Komitesinin, imzalanması halinde sosyal medya uygulamasının yasaklanmasını kolaylaştırabilecek bir yasa tasarısını Başkan’a iletmeyi onaylamasının ardından bir açıklama yaptı. TikTok’un açıklaması, tasarının hızlı takip edilmesini kınıyor ve Amerikalı kullanıcılarının ifade özgürlüğü haklarının küresel TikTok kullanıcıları kadar zarar göreceğini öne sürüyor.


TikTok, ana şirketi ByteDance ve Çin hükümeti ile ilişkisinin Amerikalıların verilerini riske atabileceği için son birkaç yılda ABD Hükümeti yetkililerinin artan baskısını gördü. Yakın zamanda TikTok’un hükümet yetkililerine ait cihazlardan yasaklandığını gören bir yasa çıkarıldı. Kolejler ya Mississippi Üniversitesi gibi TikTok’un kampüste isteyerek kullanılmasını yasakladı ya da Austin’deki Texas Üniversitesi gibi eyalet düzeyinde çıkarılan yasaları takip ediyor.

GÜNÜN GAMERANT VİDEOSU

İLGİLİ: Bernie Sanders Yanlışlıkla TikTok Dansını Çöktürdü

TikTok sözcüsü tarafından yapılan açıklamada, hızlı takip edilen yasa tasarısından duyulan hayal kırıklığı dile getiriliyor ve TikTok’un ABD yasalarına uyan bir ABD şirketi olduğu ileri sürülüyor. Açıklama ayrıca, TikTok yasağının Amerikan kültürünün ihracını yasaklayacağını ve Amerikan ifade özgürlüğü değerlerini etkileyeceğini iddia ediyor. CNN’e verilen bir diğer açıklamada, TikTok’un bu endişeleri gidereceğini iddia ettiği ABD Hükümeti ile birlikte hazırladığı bir ulusal güvenlik yasa tasarısının yasalaşmasını tercih edeceğini iddia ediyor.

OKU  Söylentiler: Assassin's Creed Mirage çıkış tarihi belli olabilir

ABD Kongresi Dış İlişkiler Komitesi’ne sunulan yasa tasarısı, HR 1153 veya Amerika’nın Teknolojik Düşmanlarını Caydırmak Yasası adını taşıyor. Tasarı, şirketin “TikTok’un kullanıcı verilerini bilerek Çin hükümeti için veya onun etkisi altında çalışan herhangi bir yabancı kişiye aktardığı” tespit edilirse, Biden Yönetimine ByteDance’i yaptırım uygulama yetkisi verecek. ByteDance’in Çin hükümetinin emriyle Amerikalılar hakkında önemli bilgileri teslim ettiğine dair kanıt bulunursa, yasa tasarısında TikTok’un ülke çapında yasaklanmasına kadar varabilecek ceza seviyeleri olacak.

Tasarının lehindeki ve aleyhindeki destek çoğunlukla parti hatlarına göre bölünmüş durumda. Cumhuriyetçiler, ByteDance’in Çin hükümeti tarafından Amerikalılar hakkında hassas veriler yayınlaması veya onlara yanlış bilgi vermesi için baskı yapılması ihtimalinden bahsederken, Demokratlar tasarının süreci çok hızlı ilerlettiğine ve kafa karışıklığına neden olabileceğine ve istemeden ABD ve Avrupalı ​​işletmeleri riske atabileceğine inanıyor. Tasarı ayrıca sözde başka bir yasanın, Berman Uluslararası Acil Ekonomik Güçler Yasası Değişikliği’nin, “serbest bilgi akışını” yasaklayan kitaplarda zaten yer alan Berman Değişikliği’nin gücünü ihlal ediyor ve zayıflatıyor.

TikTok’a yönelik ulusal bir yasak, milyonlarca Amerikalıyı, özellikle de platformu yalnızca modaya uygun danslar ve şakalar için değil, aynı zamanda önemli bilgileri birbirlerine iletmek için kullanan Z Kuşağı’nı etkileyecektir. Çin hükümetinin kullanıcıları olumsuz etkileme potansiyeline yönelik artan bir risk olsa da, Amerikalıların ifade özgürlüğünü tehlikeye atmayan ince bir çizgi var.

OKU  PC Gamer UK Temmuz sayısı şimdi satışta: Warhammer Age of Sigmar: Realms of Ruin

DAHA: Dungeons and Dragons Hayranları TikTok’ta Aardia’daki Maceraları Takip Etmeli

Kaynak: CNN

Daha çok oyun haberleri yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.