Sağlık

Diyabetik Nöropati: Omurilik Stimülasyonu Ağrıyı Azaltmaya Nasıl Yardımcı Olabilir?

Diyabetik Nöropati: Omurilik Stimülasyonu Ağrıyı Azaltmaya Nasıl Yardımcı Olabilir?

Pinterest’te paylaş
Omurilik stimülasyonu günümüzde bir dizi durumu tedavi etmek için kullanılmaktadır. Milorad Kraviç/Getty Images
  • Omurilik stimülasyonu, beyne ağrı sinyallerini bloke eden bir cihazın deri altına implante edildiği bir tedavidir..
  • Stimülasyon, bir dizi durumu tedavi etmek için kullanılır, ancak araştırmacılar, diyabetik nöropati ile ilişkili ağrının bir kısmını hafifletme konusunda umut vaat ettiğini söylüyor.
  • Yakın zamanda yapılan bir çalışmada, diyabetik nöropatisi olan kişilerin sadece 6 ay sonra ağrılarında %76 azalma olduğunu bildirdiler.

Omurilik stimülasyonu, diyabetik nöropatisi olan kişilerde ağrının önemli ölçüde azalmasını sağlayabilir.

Araştırmacılar, omurilik stimülasyon tedavisi alan kişilerin ağrılarında sadece 6 ay sonra %76 oranında azalma olduğunu bildirdi.

Bulguları bu hafta Amerikan Nöroloji Akademisi’nin 75. toplantısında sunuldu.inci Yıllık toplantı.

Araştırma henüz hakemli bir dergide yayınlanmadı.

“Diyabetik nöropati genellikle düşük yaşam kalitesi, depresyon, anksiyete ve uyku güçlüğü ile sonuçlanır ve mevcut ilaçlar birçok insan için etkisiz olabilir veya insanların tolere edemeyeceği yan etkilere sahip olabilir” Dr. Çalışmanın yazarı ve Arkansas Tıp Bilimleri Üniversitesi Fonksiyonel ve Restoratif Nöroşirürji Bölümü yöneticisi Erika Petersen bir basın açıklamasında şunları söyledi:

“Bu sonuçlar heyecan verici çünkü daha etkili tedavilere acilen ihtiyaç var” diye ekledi.

Diyabetik nöropati nedir?

Diyabetik nöropati, tip 1 ve tip 2 diyabetin neden olduğu bir tür sinir hasarıdır.

Ellerde ve ayaklarda uyuşma ve ağrı gibi semptomlara ve mesane veya kalp ile ilgili sorunlara neden olabilir.

kadar %50 Amerika Birleşik Devletleri’ndeki 37 milyon diyabetik hastadan biri periferik nöropatiye sahiptir. Bu, ayakları, bacakları ve bazen kolları ve elleri etkileyen sinir hasarıdır.

Bundan fazla %30 Diyabetli kişilerin yüzde 10’unda otonomik nöropati, yani iç organları etkileyen sinir hasarı var. Bu, sindirim sistemi, mesane, cinsel organlar, gözler, ter bezleri, kalp ve tansiyon ile ilgili sorunlara neden olabilir.

OKU  D vitamini eksikliği erken ölüm riskinizi artırabilir

Spinal stimülasyon çalışmasından ayrıntılar

Bu hafta sunulan araştırma, diyabetik nöropatinin tedavisi için omurilik stimülasyonunun etkinliğini değerlendiren bir ön çalışmadır.

Çalışma, omurilik stimülasyon sistemini yapan Nevro Corporation tarafından desteklendi.

Çalışma, bir yıldır diyabetik nöropati semptomları olan ve ilaca yanıt vermeyen 216 kişiyi içeriyordu.

Deneklerin yarısı, 6 aylık bir süre boyunca düzenli tıbbi tedavi ile birlikte omurilik uyarımı aldı.

Diğer yarısı sadece düzenli tıbbi tedavi gördü.

Katılımcılar iki yıl boyunca takip edildi.

Araştırmacılar, omurilik stimülasyonu alanların 6 ay sonra ağrılarında ortalama %76 azalma olduğunu bildirdi. Buna karşılık, spinal stimülasyon grubunda olmayanlar, altı ay sonra ağrılarında %2’lik bir artış yaşadılar.

Spinal stimülasyon grubundakilerin yaklaşık %62’si motor fonksiyonlarında, duyumlarında ve reflekslerinde iyileşmeler bildirdi. Aynısı, düzenli tıbbi bakım grubunun sadece %3’ünde gözlendi.

İki yıl sonra, omurilik stimülasyon grubunun ortalama ağrılarında %80’lik bir iyileşme oldu ve %66’sının reflekslerinde, motor becerilerinde ve duyumlarında iyileşmeler devam ediyor.

Diyabetik nöropatisi olan insanlar için biraz umut

Omurilik stimülasyonu diğer ağrı durumlarında onlarca yıldır kullanılırken, diyabetik nöropatideki etkinliği halen araştırılmaktadır.

“Diyabetik nöropatide omurilik stimülasyonunu anlamada erken bir aşamadayız. İlaç tedavisi semptomları hafifletmediğinde, genellikle nöropati ile ilişkili ağrı veya rahatsızlığın bir sonucu olarak hareketsiz bir yaşam tarzı izler. Omurilik stimülasyonu, şeker hastalarının hareket etmesinde çok önemli olabilir” dedi. California’daki Stanford Üniversitesi’nde Minimal İnvaziv NeuroSpine Surgery direktörü Anand Veeravagu, Healthline’a söyledi.

Veeravagu, “Diyabetik periferik nöropati için omurilik stimülasyonunun başarı oranına ilişkin bu rakamlar, hastalığın genellikle birkaç ay veya yıl boyunca semptomları olan hastalar için ne kadar zayıflatıcı olabileceği göz önüne alındığında etkileyicidir.”

Zamanla bu rakamların da artarak devam edeceğine inanıyorum” dedi.

OKU  En kolay uykuya dalmanıza yardımcı olan müzik türleri nelerdir?

Omurilik stimülasyonu böyle çalışır

Omurilik stimülasyonunda cilt altına bir cihaz implante edilir.

Bu daha sonra beyne giden ağrı sinyallerini kesen omuriliğe elektrik stimülasyonu iletir.

“Kronik ağrısı olan hastalara yardımcı olmak için güvenli bir teknoloji biçimi. Açıkçası, her türlü implante edilmiş cihaz risk taşır… kalp pili gibidir. Ancak genel olarak, eğer hastalar uyumluysa, oldukça güvenlidir” dedi. California’daki UCLA Kapsamlı Ağrı Merkezi’nin müdür yardımcısı Irene Wu, Healthline’a söyledi.

“Omurilik stimülasyonuyla ilgili en güzel şey, her zaman bir test aşamasıyla birlikte gelmesidir” diye ekledi. “Böylece, kesi veya dikiş gerektirmeyen ve bu nedenle minimum iyileşme süresi gerektiren perkütan bir yaklaşımla cihazı yedi ila 10 gün boyunca test edebilirsiniz.”

gelecekte görüntüle

Çalışma yazarları, diyabetik nöropatisi olan daha büyük insan gruplarında başarı oranlarının doğrulanması gerektiğini belirtti.

Healthline ile konuşan uzmanlar, omurilik stimülasyonunun diğer tedavi seçeneklerine iyi yanıt vermeyen hastaların yaşam kalitesini önemli ölçüde artırabileceğini söylüyor.

“Literatürde, diyabetik periferik nöropatinin semptomlarını kontrol etmek için kullanılabilecek, değişen başarı oranlarına sahip birkaç ilaç var. Buna rağmen, semptomları kontrol altına almak ve yaşam kalitesini iyileştirmek için ilaçların yetersiz kaldığı önemli sayıda hasta var ve hastalar genellikle yürümek ve hatta uyumak gibi temel aktiviteleri gerçekleştirmekte güçlük çekiyor” dedi.

“Omurilik stimülasyonu semptomlarda uzun vadeli, güçlü bir rahatlama veya iyileşme ile sonuçlanırsa, bu hastaların ilaç yükünün azalabileceği öngörülebilir” diye ekledi.

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir