Sağlık

Uyku hapları ve bunama riski: bildiklerimiz ve kimlerin risk altında olduğu

Uyku hapları ve bunama riski: bildiklerimiz ve kimlerin risk altında olduğu

Pinterest’te paylaş
ücretsiz karıştırıcı/Getty Images
  • Yeni bir çalışma, uyku haplarının bazı insanlarda bunama riskini artırabileceğini gösteriyor.
  • Araştırmacılar, ilişkinin beyaz insanlarda meydana geldiğini ancak aynı korelasyonun diğer ırklarda görülmediğini buldu.
  • Beyazlar, siyahların neredeyse iki katı kadar uyku hapı kullandı.

Yeni bir çalışma, reçeteli uyku yardımcılarının kullanımının yaşlı beyaz yetişkinlerde bunama riskini artırabileceğini buldu. Siyah insanlarda benzer bir ilişki görülmedi.

Beyaz insanlar genellikle belirli türde uyku yardımcıları kullandığından, kullanılan ilacın türü ve miktarı bu daha yüksek riske katkıda bulunabilir.

Araştırma 31 Ocak’ta yayınlandı. Alzheimer Hastalığı Dergisi.

Başkalarını takip eder Araştırma demansla ilgili araştırma çalışmalarında siyah katılımcıların beyaz katılımcılara göre Alzheimer veya buna bağlı demans teşhisi konma olasılığının %35 daha az olduğunu bulan kişi.

San Francisco’daki California Üniversitesi’nde psikiyatri profesörü olan baş yazar Yue Leng, siyahlar ve beyazlar arasındaki farklılıkların sosyoekonomik statüden de kaynaklanabileceğini söyledi.

Bir basın açıklamasında, “Uyku haplarına erişimi olan siyah katılımcılar, yüksek sosyoekonomik statüye ve dolayısıyla daha fazla bilişsel rezerve sahip seçilmiş bir grup olabilir, bu da onları bunamaya daha az eğilimli hale getirir” dedi.

Fakat, ulusal veriler siyah Amerikalıların beyaz insanlara göre demans geliştirme olasılığının yaklaşık 1,5 ila 2 kat daha fazla olduğunu gösteriyor.

Uyku hapı almak ve bunama

Yeni çalışma, uzun süreli bakım tesislerinin dışında yaşayan demansı olmayan 3.000’den fazla yaşlı yetişkini içeriyordu. kayıtlıydın Sağlık, Yaşlanma ve Vücut Bileşimi Çalışması.

Medyan yaşları 74 idi ve %42’si siyahi, %58’i beyazdı.

Beyazların yaklaşık %8’i ve Siyahların yaklaşık %3’ü “sık sık” (ayda beş ila 15 kez) veya “neredeyse her zaman” (günde 16 kez) reçeteli uyku hapı aldığını bildirdi.

Genel olarak, beyazların uyku hapı alma olasılığı siyahlara göre neredeyse iki kat daha fazlaydı. Ek olarak, beyazların bazı uyku ilaçlarını alma olasılığı siyahlardan daha fazlaydı:

  • Kronik uykusuzluk için reçete edilen Halcion, Dalmane veya Restoril gibi benzodiazepinler – neredeyse iki kat daha fazla
  • Trazodon (ticari adı Desyrel veya Oleptro), bazen insanların uyumasına yardımcı olmak için reçete edilen bir antidepresan – 10 kat daha olası
  • Hipnotikleri sakinleştiren Ambien gibi “Z-ilaçları” – yedi kattan daha fazla olasılıkla
OKU  Uzmanlar Elon Musk'ın Beyin İmplantlarına Neden Şüpheyle Bakıyor?

Araştırmacılar, katılımcıları ortalama dokuz yıl boyunca takip etti ve bu süre zarfında %20’sinde bunama gelişti.

“Sık sık” veya “neredeyse her zaman” uyku ilacı alan beyaz katılımcılar, ilacı “hiç” veya “nadiren” alanlara göre %79 daha fazla demans gelişme riskine sahipti.

Bu artmış risk siyah katılımcılarda gözlenmedi – sık sık uyku hapı kullananlar, nadiren veya hiç kullanmayanlarla benzer bir demans geliştirme riskine sahipti.

Araştırmacılar, insanların her gece ne kadar uyuduğunu hesaba kattığında sonuçlar benzerdi.

Yeni çalışma gözlemsel bir çalışma olduğu ve randomize kontrollü bir çalışma olmadığı için, araştırmacılar doğrudan neden ve etkiyi kanıtlayamadılar, yalnızca uyku hapı almakla bunama arasında bir bağlantı olduğunu kanıtladılar.

Leng, Healthline’a “Uyku yardımcılarının kendilerinin yaşlı erişkinlerde bilişe zararlı olup olmadığını veya uyku yardımcılarının sık kullanımının bunama riskinin artmasıyla bağlantılı başka bir şeyin göstergesi olup olmadığını doğrulamak için daha fazla çalışmaya ihtiyaç var.” duruyor. “

Demansa bağlı zayıf uyku

Bir araştırmaya göre, 65 yaş ve üzerindeki Amerikalıların yaklaşık %12’si, son 30 gün içinde her gece veya çoğu gece uyku hapı aldığını bildirdi. veri kısa Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri Ulusal Sağlık İstatistikleri Merkezi tarafından geçen ay yayınlandı.

“İle [many] Uyku yardımcıları kullandığını bildiren yaşlı yetişkinler, uyku yardımcıları ile demans riski arasındaki ilişkiyi gösteren tutarlı kanıtlara sahip artan sayıda çalışma kesinlikle bir endişe kaynağıdır, “Kelsie Full, PhD, MPH, davranışsal epidemiyolog ve Nashville’deki Vanderbilt Üniversitesi’nde yardımcı doçent , Sağlık hattı dedi.

Ancak Full, uyku yardımcılarının bunama gelişimine neden olup olmadığını daha iyi anlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğu konusunda Leng ile aynı fikirde.

Bir çalışmada Full ve meslektaşları, uyku ilacı alan yaşlı yetişkinlerin almayanlara göre %48 daha fazla bunama riski taşıdığını buldu.

İnsanları yaklaşık 6 yıl takip eden 2022 tarihli bu çalışma, 2022 yılında yayınlandı. Gerontoloji Seri A Dergileri.

Başka bir çalışmada, Syracuse’daki New York Eyalet Üniversitesi Upstate Tıp Üniversitesi’nde halk sağlığı ve önleyici tıp alanında yardımcı doçent olan PhD Roger Wong, yalnızca uyku haplarının bunama risklerini değil, aynı zamanda uykusuzluk riskini de inceledi.

OKU  Tip 2 diyabet: Bir eşe sahip olmak riskinizi azaltmanıza yardımcı olabilir

O ve meslektaşı, daha sık uyku hapı alan yaşlı yetişkinlerin bunama riskinin %30 arttığını buldu.

Bu sonuç, yaş, cinsiyet, ırk ve etnik köken, eğitim ve gelir gibi sosyodemografik faktörlere göre ayarlandıktan sonra da devam etti.

Ancak insanların sağlığını düşündüklerinde, uyku hapı almakla bunama arasındaki bağlantı zayıfladı.

Wong, “Pek çok insan, yaşlı erişkinlikte mücadele ettikleri diğer sağlık sorunları, özellikle depresyon ve kaygı için uyku ilacı alıyor” dedi.

Bu diğer koşulları ayarladıktan sonra, sonuç artık istatistiksel olarak anlamlı değildi.

Wong, daha fazla araştırmanın, uyku hapları ve bunama arasındaki bağlantının hala devam edip etmediğini görmek için depresyon ve kaygısı olanlar gibi belirli insan gruplarına bakabileceğini söyledi.

10 yıllık verilerin kullanıldığı çalışma Ocak 2023’te yayınlandı. Amerikan Önleyici Tıp Dergisi.

Sonuçlar ayrıca, yatmadan önceki 30 dakika içinde uykuya dalmakta güçlük çeken yaşlı yetişkinlerin %51 daha fazla demans riskine sahip olduğunu gösteriyor.

Ancak, araştırmacılar sosyodemografik faktörleri ayarladıktan sonra bu bulgu artık istatistiksel olarak anlamlı değildi.

Bununla birlikte, diğer araştırmalar, zayıf uykunun bilişsel sorunlar veya bunama riskini artırdığını bulmuştur.

Uyku hapları sadece uykusuzluğu tedavi etmez

Uyku sorunları ve demans arasındaki bağlantıyı tam olarak anlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulsa da, yetersiz uyku da öyle. diğer kronik sağlık sorunları ile ilişkili – Kalp hastalığı, böbrek hastalığı, yüksek tansiyon, diyabet, inme, obezite ve depresyon.

Full, “Uyku, genel sağlığımız ve esenliğimiz için önemlidir.” Dedi. “Uykuları hakkında endişe duyan yaşlı yetişkinler, önce doktorlarıyla konuşmalı ve bir uyku uzmanıyla görüşme fırsatlarını keşfetmelidir.”

Uykusuzluk çeken insanlar için, uyku yardımcıları – reçeteli veya reçetesiz – mevcut tedavilerden sadece bir tanesidir.

Leng, Healthline’a “Genel olarak, uykusuzluk için bilişsel davranışçı terapi gibi farmakolojik olmayan uyku müdahaleleri daha güvenli seçenekler olarak önerilir.”

Bazı reçeteli uyku yardımcıları da bire bağlı olduğundan bu özellikle önemlidir. düşme riskinde artış yaşlı yetişkinler arasında.

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir