Oyun Haberleri

Eski bir GTA geliştiricisi, deneyimleri hakkında talihsiz bir blog açtı ve Rockstar bunu hiç beğenmedi: ‘Belki on ya da yirmi yıl sonra tekrar deneyeceğim’

An image of a criminal in Grand Theft Auto 3 running from the police.

Oyun yapımında ortaya çıkan geliştiricilerin tuhaflıklarının tüm küçük parçalarını duymayı seviyorum – lanetli yağmur küreleri, gizli santrifüjler ve son zamanlarda Grand Theft Auto 3’ün garip ay keskin nişancı paskalya yumurtasının sanatçılar arasındaki çözülmemiş bir anlaşmazlıktan kaynaklandığının açığa çıkması. Bu sonuncusu Rockstar North’un eski teknik direktörünün geliştirici blogu sayesinde oldu. Obbe Vermeij.

LinkedIn profiline göre Vermeij, 1995-2009 yılları arasında Rockstar North’ta teknik direktörlük yaptı ve Grand Theft Auto 3 & 4, Vice City ve San Andreas üzerinde çalıştı. 11 Kasım’da Vermeij, Twitter/X’te “Rockstar North’ta geçirdiği süre” hakkında bir geliştirici blogu başlatacağını duyurdu.

Şöyle bir yazı: Rockstar North'ta geçirdiğim zamanlar hakkında yeni bir blog başlattım.  https://insiderockstarnorth.blogspot.com #GTA

(Resim kredisi: Twitter/X’te @ObbeVermeij.)

Vermeij’in içgörülerinin (hem aptalca geliştirme anekdotları hem de GTA 3’ün kısa ömürlü bir ölüm maçı moduna sahip olduğunun ortaya çıkması gibi gerçekten büyüleyici ayrıntılar) hepsi oldukça ilginçti. Ne yazık ki bunların aslan payı artık yok; Vermeij bunun eski meslektaşlarından gelen bir e-posta nedeniyle olduğunu söylüyor.

“Bir e-posta aldım [Rockstar North]”Vermeij son gönderisinde şöyle yazıyor: “Gerçekten kimsenin 20 yıllık oyunlardan bahsetmemden rahatsız olacağını düşünmemiştim ama yanılmışım. Rockstar gizemini mahvetmek gibi bir şey.”

Bu kesinlikle stüdyonun geçmiş ‘sırları’ hakkında korunduğu ilk sefer olmayacak. Eski kurucu üyelerden biri olan Mike Dailly, 2022’de prototip oyun görüntülerinin telif haklarını içeren videolarının YouTube’a alınmasını sağlamıştı. Bu, geliştirici adına büyük bir hayal kırıklığına yol açtı; geliştirici, anlaşılır bir şekilde, sıkı çalışması üzerinde bir miktar sahiplik sahibi olması gerektiğini hissetti.

Günlük aslında cevap verdi Tüm operasyon ‘kapatıldıktan’ sonra Vermeij’in Twitter’daki ilk mesajına şunları söyledi: “Zaten gittiğini farkettim… kahretsin.” “Özellikle tartışmalı bir şey görmediği için kafa karışıklığını ifade ediyor… orada gerçekten saldırgan bir şey yoktu.”

OKU  Bir aylık PC Game Pass için 1 ABD doları geri döndü

Ancak bu tam olarak tarihin tekerrür ettiği bir durum değil. Vermeij, portföy olarak kullanmak isteyebileceği herhangi bir şeyden ziyade sadece anekdotlardan ve kişisel hikayelerden bahsediyor; bazı hikayeleri aynı zamanda geliştirici arkadaşlarının isimlerini de düşürdü. Utanç verici bir şey açıklamamış olsalar da, önce izin istememesinin neden rahatsızlık yaratacağını anlayabiliyorum. Vermeij özellikle “bazı OG’lerin” blogundan rahatsız olduklarını belirtiyor.

Aynı zamanda Dailly’nin yaptığı gibi kendisine karşı bürokratik bir işlem yapılmış gibi değil; sadece bu işi kesmesi istendi ve bunu eski iş ilişkilerini bozmamak için yaptı. Vermeij, “Bu blog benim için Edinburgh’daki eski meslektaşlarımı kızdıracak kadar önemli değil, bu yüzden onu sonlandırıyorum” diye yazıyor. “Belki de benden başka kimseyi etkilemeyen anekdotlar içeren birkaç makale bırakacağım.”

Bu yazının yazıldığı sırada bu, bir ay anekdotu, GTA 3’ün sınırlı sayıdaki araçlarına ilişkin bir inceleme ve hava durumu hakkında kısa bir bilgiydi. “Rockstar’ın üçlemenin gelişimi hakkında bilgi vermesini çok isterdim ama bu yakın zamanda gerçekleşecek gibi görünmüyor. Belki on veya yirmi yıl sonra tekrar deneyebilirim.”


Daha çok oyun haberleri yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.