Sağlık

Uzmanlar, Biden yönetiminin COVID-19 halk sağlığı acil durumunu sona erdirmesi hakkında ne düşünüyor

Uzmanlar, Biden yönetiminin COVID-19 halk sağlığı acil durumunu sona erdirmesi hakkında ne düşünüyor

Pinterest’te paylaş
Getty Images aracılığıyla Michael Reynolds/EPA/Bloomberg
  • Biden yönetimi, 11 Mayıs’ta COVID-19 olağanüstü halini sona erdirmeyi planlıyor
  • İki Cumhuriyetçi politikacı, bu hükümleri daha önce sona erdirmek için yasa çıkardı.
  • Uzmanlar şimdi dikkatli olunması gerektiğini söylüyor

Biden yönetimi, 11 Mayıs’ta COVID-19 salgını nedeniyle olağanüstü hali sonlandıracağını duyurdu.

Mart 2020’de Trump yönetimi altında olağanüstü hal ilan edildi. Olağanüstü hal ilanı, sağlık hizmetlerine erişimin genişletilmesi, COVID-19 testleri ve aşılar dahil olmak üzere salgınla mücadele etmek için çeşitli geniş kapsamlı seçeneklerin önünü açıyor.

Healthline ile görüşen halk sağlığı uzmanlarıBu hikaye için, bu değişimin hızı ve olağanüstü halin sona ermesinin gelecekteki ABD sağlık sistemini nasıl etkileyebileceği konusunda endişeler var.

Doğru zaman mı?

doktor Vanderbilt Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde bulaşıcı hastalık uzmanı olan William Schaffner, bu aşamada olağanüstü halin sona ermesinin, halk sağlığının geleceğine pembe gözlüklerle bakmaya benzediğine inanıyor.

“İlk düşündüğüm şey iyimser ve biraz cesurca olduğuydu” diyor ve ekliyor: “Sonuçta halk sağlığı, önleyici tıp ve bulaşıcı hastalık camiasında bu değişken COVID virüsüne o kadar saygı duyuyoruz ki katlanıyoruz. haftadan haftaya. Ve burada aslında bundan üç buçuk ay sonra işlerin nasıl olacağına dair bu tahminimiz var.

Schaffner, olağanüstü halin kaldırılmasının halk sağlığı bütçeleri üzerindeki zaten görünür olan etkiyi daha da kötüleştireceğinden endişe ediyor çünkü COVID-19, halk açısından daha az endişe verici olarak görülüyor.

Biden yönetimi, yayınlandığında, açıklamanın Mayıs ayından önce sona ermesi durumunda özellikle Medicaid programlarında gerçekleşeceğini söylediği “sağlık sistemi genelinde yaygın kaos ve belirsizlik” olarak tanımladığı şeye hızlı bir şekilde atıfta bulundu.

Tıp teknolojisinde çalışanlar bile, Dr. Rochester Üniversitesi’nde dermatoloji ve tıp bilişimi doçenti ve VisualDx’in CEO’su ve kurucu ortağı Art Papier temkinli. Paper, COVID-19’u endemik oranlarda görse de, Amerikalıların büyük çoğunluğunun olağanüstü hal gibi önlemleri desteklediğini akılda tutmanın önemli olduğunu söylüyor.

OKU  Anahtar CDC paneli, COVID-19 aşısının düzenli çocukluk aşılama programına dahil edilmesini önermektedir.

“Ulusal düzen aslında insanların sevdiği bir şey. Politikacılar, sigortaları olsun ya da olmasın, herkesin kendilerine ücretsiz testler gönderebilmesi, aşılarını ücretsiz yapabilmesi için oyun alanını gerçekten düzleştirdiğinde bundan büyük bir şey çıkaracak.”

Şirketi Sağlık ve İnsani Hizmetler Departmanı ile bulaşıcı hastalıklarla ilgili girişimler üzerinde çalışan Paper, ABD’nin bir sonraki halk sağlığı acil durumu için daha iyi plan yapması gerektiğini söylüyor COVID-19 ile ilgili olup olmadığı her zamanki kalıbına batmak yerine.

“Bu ülkede krizden krize gitme eğilimindeyiz, hızımız artıyor ve sonra insanlar işlerine geri dönüyor. [approach] ve diğer sağlık etkinliklerine hazırlanmayı düşünmüyorlar.”

Halk COVID-19’dan uzaklaşmak istiyor

Aralık 2022’de yapılan bir IPSOS anketi, anket yaptıkları Amerikalıların çoğunluğunun federal hükümetin COVID-19 ile ilgili önleyici tedbirleri finanse etmeye devam etmesi gerektiğine inandığını ortaya çıkardı.

Çoğunluk, yerel ve federal yetkililerin tüm COVID-19 kısıtlamalarını kaldırmasını da destekledi.

Schaffner, olağanüstü hali sona erdirme kararının, belirli önleyici tedbirlere sırt çeviren halkın büyük bölümünün tutumunu yansıttığına inandığını söyledi.

Tahminler tehlikelidir. Ve kişisel olarak ben biraz daha muhafazakarım. Ama yine de kısmen ülkenin nereye gittiğini yansıtıyor, değil mi? Ülke maskelerini çıkardı, seyahat ediyor, kiliseye, konsere, spor karşılaşmalarına, toplantılara, aile toplantılarına gidiyor ve daha normal bir duruma dönmenin çabası içindeler.”

Paper, hedefin, durum yüzeyinin daha fazla varyantını gördüğümüz için halkı riskler hakkında eğitmeye devam etmek olması gerektiğini söylüyor.

Tek söyleyeceğim, bu ülkede kitlesel bilim ve tıp eğitimine ihtiyacımız olduğu, böylece halkın neyin güvenli neyin güvenli olmadığını, değiş tokuşları, sağlık risklerini anlaması.”

OHAL sona erdikten sonra ne olabilir?

Schaffner için gelecek, ülke bu kaynakları temin etmek için kilit bir araç olarak olağanüstü hali kaybetse bile yüksek düzeyde destek anlamına geliyor.

OKU  2024'te radarınızda olması gereken en iyi 5 kanser taraması

“Sivil korumamızı yüksek tutmak için uyanıklığımızı korumamız gerektiğini düşünüyorum. Aşılamaya devam etmeliyiz, test yapmaya devam etmeliyiz, hastaneye kaldırılacak kadar hastalanan insanlara bakmaya devam etmeliyiz. Bu yüzden dikkatli olmalıyız, dikkatsiz değil ve dikkatli olmamız destek gerektiriyor. Arzulara dayalı olarak bunu yapamazsınız.”

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.