Sağlık

Uzmanlar, endometriozisin yanlış anlaşıldığını ve daha iyi tedavi planlarına ihtiyaç olduğunu söylüyor

Uzmanlar, endometriozisin yanlış anlaşıldığını ve daha iyi tedavi planlarına ihtiyaç olduğunu söylüyor

Pinterest’te paylaş
Uzmanlar, tıp camiasında endometriozisin daha iyi anlaşılması gerektiğini söylüyor. VICTOR TORRES/Stocksy
  • Mevcut endometriozis kılavuzlarının gözden geçirilmesi, durumun tedavisi ve yönetimi hakkında tartışmalara yol açtı.
  • Uzmanlar, Healthline’a ağrılı durumun tıp camiası tarafından yanlış anlaşıldığını ve bu durumdaki kişilerin genellikle gözden düştüğünü söylüyor.
  • Tedavi planlarının yanı sıra daha iyi teşhis tekniklerine ihtiyaç olduğunu söylüyorlar.

Ruby Stickney için yumurtlamayı çevreleyen ağrı dayanılmaz hale geldi.

“Ben… regl dönemimde efor, mesane ağrısı ve sık idrara çıkma nedeniyle pelvik ağrı çekmeye başladım. İşte o zaman semptomlarımı kendime saklamayı bitirdim,” diye yazdı Stickney, Canadian Medical Association Journal’da bir köşe yazısı yazdı.

Stickney, “Günlük semptomlarım, toplumun bu kısımlarımı gizli tutma beklentisiyle birleştiğinde dayanılmaz hale geldi” diye ekledi. “Ağrımın normal olduğunu ve bununla başa çıkabilmem gerektiğini kabul etmem için baskı hissettim. Yaşadığım yalnızlığı, yabancılaşmayı ve bitkinliği tam olarak anlatabileceğimi sanmıyorum.”

Stickney onlardan biri %10 dünya çapında endometriozis ile yaşayan kadın ve kızların

Endometriozis, farklı cinsiyetlerden bilinmeyen sayıda insanı ve nadir durumlarda erkekleri de etkileyebilir. Stickney cinsiyetli olarak tanımlar.

Endometriozis, rahmin iç yüzeyine benzer bir doku rahmin dışında büyüdüğünde ortaya çıkar.

Stickney’nin kişisel hesabı, bu hafta yayınlanan endometriozis tanı ve tedavisi incelemesine eşlik ediyor. Kanada Tabipler Birliği Dergisi.

Endometriozisi Anlamak

hakkında iken 190 milyon Dünyanın dört bir yanındaki insanlar bu durumla yaşarken, uzmanlar endometriozisin hala tam olarak anlaşılamadığını söylüyor.

“Bu hastalık hakkında anlamadığımız çok şey var, buna insanların nasıl ve neden endometriozis geliştirdiği de dahil. Kadın nüfusunun en az yüzde 10’unu etkilemesine ve bu popülasyonda önemli morbiditeye neden olmasına rağmen, tıp fakültesinde göz ardı edilen bir konu” dedi. Kansas Sağlık Sistemi Üniversitesi’nde bir endometriozis jinekoloğu olan Austin Findley, Healthline’a söyledi.

Durum, bir kişinin yaşam kalitesi üzerinde önemli bir etkiye sahip olabilir.

Dr. İncelemenin ortak yazarı ve Kanada’daki British Columbia Üniversitesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Departmanında ve Vancouver, Britanya Kolumbiyası’ndaki BC Kadın Pelvik Ağrı ve Endometriozis Merkezi’nde doktor olan Catherine Allaire.

Endometriozis ağrılı kramplar, ağrılı ilişki, şişkinlik, mide bulantısı, kanama, hazımsızlık, adet dönemleri arasında lekelenme ve kısırlık gibi çeşitli semptomlara neden olabilir.

endometriozis teşhisi

Dünya Sağlık Örgütü Notlar olası semptomların çok çeşitli olması nedeniyle, endometriozis tıbbi personel tarafından bile gözden kaçabilir ve bu da tanıda uzun bir gecikmeye neden olur.

OKU  İyi bir gece uykusu, aşılara verdiğiniz yanıtı iyileştirebilir

“Jinekolog ve jinekolog arasında bile… Genel jinekologsanız ve hamile hastalarla ilgileniyorsanız ve diğer her türlü sorunla ilgileniyorsanız veya normal bir aile hekimine veya normal bir aile hekimine gidiyorsanız, bu teşhisin o kadar farkında olmayacak. Bu, insanların gerçekten düşündüğü bir teşhis değil” dedi. Clara Paik, California Davis Üniversitesi Genel Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü eş başkanı.

Healthline’a verdiği demeçte, “Daha geniş pelvik ağrı ve kronik pelvik ağrı bağlamında, birçok doktor, kadınlarda pelvik ağrı olduğunda bunun aslında bir hastalık süreci değil, daha çok psikolojik bir şey olduğu konusunda yanlış bir kanıya sahip” dedi.

Endometriozis teşhisi kolay değildir. Bazı kılavuzlar semptomlara, fizik muayeneye ve görüntüleme testlerine dayalı olarak klinik endometriozis tanısı koymanın mümkün olduğunu öne sürmektedir.

Ancak American College of Obstetricians and Gynecologists, endometriozisi teşhis etmenin tek kesin yolunun laparoskopik cerrahi olduğunu belirtmektedir.

endometriozis tedavisi

Endometriozis fallop tüplerinde, yumurtalıklarda, vajinada, servikste, vulvada, bağırsaklarda, mesanede, rektumda ve vücudun diğer kısımlarında bulunabilir.

Endometriozis için bir tedavi yoktur ve tedaviler semptomları yönetmeye odaklanır.

Hormonal doğum kontrolü, tedavide yaygın bir ilk adımdır. Endometriozisi gidermek için cerrahi de kullanılabilir.

Amerika Birleşik Devletleri’nde hem ablasyon hem de eksizyon cerrahisi kullanılmaktadır.

Araştırmalar, eksizyon cerrahisinin ağrı semptomlarını azaltmada daha etkili olduğunu ve birçok uzman tarafından cerrahi bakımın altın standardı olarak kabul edildiğini göstermektedir.

Bununla birlikte, birçok kadın hala ablasyon ameliyatı geçirmektedir.

Ablasyon sorunu gerçekten bir engel. Şu anki teknoloji ile gerçekten güncel olan hiç kimsenin, ablasyonun yapılacak doğru şey olduğunu ciddi bir şekilde tartıştığını düşünmüyorum” dedi. Los Angeles California Üniversitesi’nde minimal invaziv jinekolojik cerrahi uzmanı Daniel Ginn, Healthline’a söyledi. “Buradaki nüans… gerçekten yüzeysel hastalık içindir, ablasyon etkili olabilir. Ancak endometriozis ile ilgili her zaman bahsettiğimiz sorun, bir lezyonun buzdağı gibi olabilmesidir. Yüzeysel görünen yüzeyde gördüğünüz aslında olmayabilir. Yani, buzdağının sadece görünen kısmını yakıyorsanız, hala altında ve işlenmemiş olan tüm o pisliğe sahipsiniz.

Endometriozis ameliyatı zordur

Findley, uygun cerrahi teknikler konusunda netlik ve eğitim eksikliğinin sorunlu olduğunu savunuyor.

“Hastalığın kapsamı ve hastaların aldığı ameliyatın kalitesi büyük ölçüde değişiyor” dedi. “Bunu hastalarıma açıklama şeklim, hastalığı kanser gibi tedavi etmeye çalıştığımdır – üreme hedeflerine saygı gösterirken tüm görünür hastalıkları ortadan kaldırıyorum. Bunda gerçekten iyi olmak için, kan damarlarının, sinirlerin ve üreterlerin bulunduğu bölge olan retroperitoneal alana girme becerisinin yanı sıra mesane ve bağırsak üzerinde çalışma becerisi gerekir. Çoğu jinekolog bunu yapamaz ve sadece hastalığı yüzeyden dağlayarak (çıkararak) daha rahat hisseder.

OKU  Yapay zeka akciğer kanserini tespit etmeye yardımcı olabilir mi?

“Kadınların başka seçeneği yok. şuraya getirileceksin: [operating room] Findley, “Hastalıklarını ortadan kaldıramayacakları söylenen ve onları tedavi edebilecek uzmanlara sevk edilmeyen kişilerin sayısı” dedi. “Genellikle düşük kaliteli ameliyat yapan aynı kişi tarafından tekrar tekrar ameliyathaneye getiriliyorlar… Çoğu doktor eksizyon mu yoksa ablasyon mu olduğunu tartışmıyor ve dürüst olmak gerekirse, çoğunun bir fark olduğunun farkında olup olmadığını bile bilmiyorum.” Kendi uzmanlığımla ilgili en büyük hayal kırıklıklarımdan biri. Hastalara, endometriozislerini gidermek için ameliyat olmanın güvensiz olduğu ve bunun güvensiz olmadığı (karmaşık ve zorlu) ancak doktorlarının bu ameliyatı yapamayacağının ve bunun adil olmadığının farkına varmadıkları anlatılır. yardımcı olabilecek insanlara göndermek için.”

Cevapları bulmaya çalış

Stickney için endometriyozdan kaynaklanan ağrı o kadar kötüydü ki, Stickney’nin doktoru histerektomi yaptı.

Ancak bu ameliyat endometriozis için bir tedavi değildir ve işlemden sonra semptomlar geri dönebilir.

“İnsanların, içinde bulunduğum acıdan çok doğurganlığıma odaklandığını hissettim. Hamile kalmakla ilgilendiğimde endometriozisi unutmam ve hamile kalmaya odaklanmam söylendi. Bu imkansız – hamile kalmak endometriozisi iyileştirmez,” dedi Stickney.

“Keşke hiç hamile kalmasam da sorun olmayacağına karar verecek kadar sorumlu ve olgun biri gibi davranılsaydım. Vücutları söz konusu olduğunda hastalar temsili hak ediyor, ”dedi Stickney.

Stickney, dünyanın dört bir yanında her gün acılarına yanıt bulmak için mücadele eden milyonlarca insandan biri.

Ginn, “Pek çok hasta … bir kadına çok mızmız, çok fazla, çok zayıf olduğunu, aslında hayatını çok alt üst eden çok gerçek bir hastalığı varken hiçbir şey yapamayacağını söyleyen ataerkil tutumların kurbanı oluyor” dedi.

Findley, endometriozisi olan kişilerin daha iyi bakıma ihtiyacı olduğunu savunuyor.

“Endometriozisli hastaların aldığı bakım standardında bir değişiklik olması gerekiyor. Endometriozisi olan hastaların daha iyi bakımı hak ettiği hissine sahibim. Hastalıkların teşhis ve tedavisinde daha iyi eğitim ve öğretim almamızla, uzmanlara başvurma konusunda daha istekli olmamızla, yüksek bir şüphe endeksiyle başlamalı ve araştırma için bir öncelik olmalı” dedi.

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir