Oyun Haberleri

Valve, Dota 2’den 90.000 smurf hesabını yasakladı; ardından ana hesapları da aldı

Dota 2

Valve bu yıl Dota 2 konusunda oldukça sert davranıyor ve sonuncusu, kolay oyunlar oynayabilmek ve çaylakları ezebilmek için ücretsiz oyunda yeni hesap başlatanları hedef alıyor. Valve ayrıca hesapları ana hesaplara kadar takip etti ve bundan böyle “bir smurf hesapla ilişkili bulunan bir ana hesabın, geçici ayarlamalardan davranış puanlarına ve kalıcı hesap yasaklarına kadar çok çeşitli cezalarla sonuçlanabileceğini” söylüyor.

Bilmeyenler için Şirin hesapları, deneyimli oyuncular tarafından uygun bir eşleştirme seviyesinde oynamaktan kaçınmak veya sadece hile yapmak, üzülmek, trollemek ve kalıcı sonuçlar doğurmadan genel olarak zehirli olmak için kullanılan yepyeni hesaplardır.

Rekabetçi, oynaması ücretsiz oyunlardaki birçok oyuncu ve özellikle de mobalar için şirinlik büyük bir sorun oldu. Sizden çok daha yetenekli olan veya oyunu herkes için daha da kötü hale getirmeye çalışan insanlara karşı oynamaktan keyif almak son derece sinir bozucu.

Bu, Valve’ın bu yılki ikinci büyük başarısı; bu yılın başlarında hile nedeniyle bir günde 40.000 hesabı ele geçirdi. Bunu başarmak için Valve, genellikle oyun istemcisi tarafından okunmayan verilere erişen üçüncü taraf yazılımları kullanmak için bir tuzak kurdu: Yalnızca hile yazılımının okuyabileceği gizli veriler oluşturdular ve ardından bunları okuyan hesapları yasakladılar.

Valve o dönemde şöyle demişti: “Hilecilere ve hile geliştiricilere karşı mücadele genellikle gölgede kalsa da, bu örneği görünür kılmak ve bunu konumumuzu netleştirmek için kullanmak” istiyordu. Bu şirin yasağı dalgasının arkasında da aynı motivasyonun yattığını düşünüyorum. Bu kesinlikle profesyonel oyuncular için de geçerli; Mart ayında Valve tüm profesyonel takımı hile yapmaktan yasakladı.

On yıl kadar eski olmasına rağmen Dota 2 hala çok canlı. Bu yılın başlarında, haritayı %40 daha büyük hale getiren devasa bir güncellemenin yanı sıra, onu Dota 3 haline getirebileceğini belirttiğimiz bir takım diğer güncellemeler ve ayarlamalar da yapıldı.

OKU  Call of Duty: Modern Warfare 2 Oyuncuları, Battle Pass İçeriğinin Kilidini Açmanın Uzun Sürmesinden Üzgün

Daha çok oyun haberleri yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.