Sağlık

yandın mı Nasıl tanınır ve onunla nasıl başa çıkılır?

yandın mı  Nasıl tanınır ve onunla nasıl başa çıkılır?

Pinterest’te paylaş
Uzmanlar, kişisel bakımın tükenmişlik belirtileriyle baş etmenin bir yolu olduğunu söylüyor. Anna Frank/Getty Images
  • Yeni bir kitap, tükenmişliği teşhis etmek ve yönetmek için yeni bir yaklaşım önermektedir.
  • Yazarlar, tükenmişlik semptomlarını tedavi etmekten uzaklaşıp altta yatan nedenlere ve bunların nasıl çözüleceğine odaklanmamız gerektiğini söylüyor.
  • Uzmanlar, tükenmişliğin depresyona ve düşük iş performansına yol açabileceğini söylüyor.
  • Kişisel bakımın tükenmişlikle baş etmenin önemli bir parçası olduğunu söylüyorlar.

Takvim 2022’den 2023’e değişirken, asırlık bir model kendini tekrar ediyor.

Tatilden sonra insanlar genellikle iddialı Yeni Yıl kararları ile hayatlarına ve kariyerlerine geri dönerler.

Hedef belirlemek önemli olmakla birlikte mevsimsel hastalıklar, kısa günler ve genel olarak stres gibi faktörlerin bir araya gelmesi tükenmişliğe neden olabilir.

Yeni basılmış bir kitap – Tükenmişlik: Tükenmişliği ve İyileşme Yollarını Belirlemeye Yönelik Bir Kılavuz – tükenmişlikle başa çıkmak için yeni bir model yaratmak istiyor.

Teşhis ve tedavisinin daha kolay olduğunu ve insanlara yol boyunca kendilerine yardımcı olacak bir dizi araç verdiğini söylüyorlar.

Tükenmişliği modellemenin yeni bir yolu

Çoğu insan tükenmiş hissetmenin ne anlama geldiğine dair sezgisel bir anlayışa sahiptir, ancak klinik teşhis daha kafa karıştırıcıdır.

Yeni kitabın ortak yazarı ve Avustralya’daki New South Wales Üniversitesi’nde psikiyatri profesörü olan PhD Gordon Parker, Healthline’a tükenmişlik üzerine 40 yıllık klinik araştırmaya baktığını ve bunların çoğunun üçlüye dayandığını söyledi. veya “3B” model.

Bu model üç belirtiye bakar: yorgunluk, empati kaybı ve düşük iş performansı.

Kitapta Parker, altta yatan nedenleri ve çözümlerini inceleyen yeni bir model anlatıyor.

“Önce geçerli bir önlem alırız veya teşhisi doğrulamak için bir uzmana danışırız ve böylece depresyon gibi diğer zihinsel durumları veya anemi gibi fiziksel durumları ortadan kaldırırız.” “Sonra tetikleyicileri tanımlayın – [the book has] insanların iş stresi, rol çatışmaları vb. gibi bilinen faktörleri yakalamak ve yapıcı stratejiler tasarlamak için tamamlayabilecekleri bir ek. Ortağınız veya yöneticiniz gibi ilgili kişilerle tartışın. Ardından stresi azaltma stratejileri kullanın; farkındalık ve meditasyon en iyisi gibi görünüyor. Ardından, herhangi bir yatkınlık yaratan kişilik tarzını değiştirin.

OKU  Öğleden sonra veya akşam egzersiz yapmak kan şekerini kontrol etmeye yardımcı olabilir

Parker, bir tükenmişlik döneminden sonra herkesin normale dönmesinin mümkün olduğunu vurgularken, bazıları için önemli değişiklikler gerekebilir.

“Yaşama/çalışma ilişkisine ara vermek ve optimizasyon yapmak yeterli olabilir” dedi. “Birisi tükenmiş olduğunda, tamamen farklı bir kariyere ihtiyaç duyabilir. Temel çıkarımımız, ister tükenmiş ister tükenmiş olun, normal işleyişinize dönmenin mümkün olduğudur.

sadece yandın mı

doktor New York’ta bir klinik psikolog, profesör ve yazar olan Sabrina Romanoff, Healthline’a yaklaşan tükenmişliğin bazı uyarı işaretlerinden bahsetti.

Romanoff, “Karın ağrısı, baş ağrısı ve vücut ağrıları dahil olmak üzere psikomotor semptomların tümü, stresin vücutta nasıl depolandığını anlatıyor” dedi. “Tükenmişlik algı ile ilgili olduğu için kişinin işine bakışını etkiler. Tükenmiş birinin iş ve çevresindeki insanlar hakkında daha alaycı olması muhtemeldir. Buna karşılık, başa çıkmak ve daha da uzaklaşmak için işten uzaklaşabilirler. Tükenmişlik, duygusal enerjiyi tüketebilir ve kişiyi yorabilir.”

Romanoff’a göre tüm bunlar, kişinin daha az yetkin hale gelmesinden değil, görevlerine ve işine ilişkin algılarının olumsuz hale gelmesi nedeniyle iş performansının düşmesine neden oluyor.

Bu, birçok kişiye tanıdık gelen bir duygudur ve sorunlar devam ederse kariyer değişikliğine yol açabilir. Ancak önceden hangi adımlar atılabilir?

Tükenmişlikle başa çıkmanın bazı yolları

Romanoff, çabaların istenen sonuçları verdiği alanların yanı sıra çabaların sonuç vermediği alanları belirlemek için kişinin yaşamının ve kariyerinin bireysel alanlarına bakmanın önemli olduğunu söylüyor.

“Anahtar, kendi algılarınızın sonuçlarını ve başkaları bunu sizin için yapmadığında kendinizi kutlamanın yollarını düşünmektir” dedi.

Yararlı bir başka tavsiye de, gecikmiş hazzın yerine anında haz almanın sonuçlarını göz önünde bulundurmaktır.

“Tükenmişlik hayatınızın diğer alanlarına yayılabilir çünkü genel olumsuz zihniyet, hayatın çaba gerektiren ve hemen tatmin gerektirmeyen herhangi bir alanına uygulanabilir” diye açıkladı. “Fitness ve sağlıklı beslenme gibi şeyler için, gecikmiş hazzı ve dış motivasyonları unutmayın. Ayrıca, arkadaşlarla vakit geçirmek, yürüyüşe çıkmak veya koşucu sarhoşu olmak gibi anlık tatminin sağlıklı kaynaklarına odaklanmanın yollarını bulun.”

OKU  Tip 2 diyabet ilacı semaglutid (Ozempic, Wegovy) gençlerin kilo vermesine yardımcı olabilir

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir