Sağlık

DEHB olan çocukların çoğu tedavi edilmez, çalışma bulguları

DEHB olan çocukların çoğu tedavi edilmez, çalışma bulguları

Pinterest’te paylaş
Olga Pankova/Getty Images
 • Yeni araştırma, DEHB’si olan birçok çocuğun, özellikle de ebeveynleri tarafından bildirilen DEHB’si olan kızların yönetiminde bir boşluk olduğunu ortaya koymaktadır.
 • Ruh sağlığı uzmanları, ebeveynler, eğitimciler ve sağlık uzmanları için insanları DEHB ve semptomları hakkında bilinçlendirmenin ve eğitmenin önemli olduğu konusunda hemfikirdir.
 • DEHB’nin belirtileri arasında konsantrasyon güçlüğü, hiperaktivite, dürtüsellik ve yönergeleri takip etme sorunları yer alır.

Yeni bir çalışma, dikkat eksikliği/hiperaktivite bozukluğu (DEHB) semptomları olan çocukların çoğunun durum için tedavi görmediğini ortaya koymaktadır.

Çalışma, 9 ila 10 yaş arasındaki 11.723 çocuğu inceledi. Araştırmacılar ebeveynlerden çocuklarının DEHB olup olmadığını belirlemelerini istedi.

Araştırmacılar, ebeveynleri tarafından DEHB teşhisi konan çok az çocuğun ilaç veya akıl sağlığı tedavisi aldığını buldu.

Çoğu çocuk DEHB için tıbbi tedavi görmez

DEHB olan çocukların sadece %26,2’si ayaktan psikiyatrik tedavi görmüştür.

Araştırmacılar ayrıca, yalnızca yüzde 12,9’unun şu anda DEHB ilacı kullandığını ve yalnızca yüzde 34,8’inin her iki tedaviyi de aldığını söyledi. öğrenmekYayınlanan JAMA Ağ OperasıN

Araştırmanın yazarları, gelirin tıbbi tedavi kullanımıyla ilişkili olmadığını buldu.

Sonuçlar, ebeveynleri daha yüksek maaşa ve daha yüksek eğitime sahip olan çocukların, ebeveynleri daha düşük maaşa ve daha düşük eğitime sahip olanlara kıyasla ayakta ruh sağlığı hizmeti alma olasılıklarının daha düşük olduğunu gösterdi.

Ekip ayrıca DEHB ilacının erkeklerde kızlardan daha yaygın olduğunu buldu.

Çocuklarda DEHB tedavisinde bilinçlendirmenin önemi

“Çocuklarda DEHB farkındalığını ve anlayışını artırmaya büyük ihtiyaç var” dedi Dr. Kuzey Carolina’daki New Waters Recovery’de kurul onaylı bir psikiyatrist olan Harold Hong, Healthline’a söyledi. “Bu son çalışma, özellikle DEHB’si olan ve tedavi gören kızlar söz konusu olduğunda, bazı büyük boşlukları ortaya çıkardı.”

Çocukların ihtiyaç duydukları tedaviyi alamamalarının nedenlerinden biri de semptomlar hakkında bilgi eksikliğidir.

Hong, “Maalesef, birçok ebeveynin hangi belirtilere bakacağını veya çocuklarının DEHB gibi bir duruma sahip olabileceğini nasıl anlayacağını bilmediğini düşünüyorum” dedi. “Sonuç olarak, doğru yardımı aramıyorlar veya çocuklarına teşhis koymuyorlar. Ek olarak, kültürel ve sosyoekonomik faktörleri de göz önünde bulundurmalıyız – bazı topluluklar bu tür durumları olan çocukları tespit edip tedavi etme konusunda yeterli donanıma sahip olmayabilir ve onları tedavi edilmeden bırakabilir.”

Uzmanlar, farkındalığı artırmak ve bu tedavi açığını kapatmak için ebeveynlerin, eğitimcilerin ve tıp uzmanlarının üzerlerine düşeni yapmasının çok önemli olduğunu söylüyor.

OKU  Çalışma, COVID-19 aşısının adet döneminizi daha kötü hale getirme olasılığının düşük olduğunu gösteriyor

Hong, “Bu konuda daha fazla araştırma yapılması gerektiğine inanıyorum, ancak aynı zamanda cinsiyete bakılmaksızın tüm çocukların DEHB için uygun bakım ve tedaviyi almasını sağlamak için daha fazla eğitim ve bilinçlendirmenin çok önemli olduğuna inanıyorum” dedi. “Çocuklarımızın ihtiyaç duydukları kaynaklara sahip olduğundan emin olmak için ebeveynler, eğitimciler, tıp uzmanları – bir topluluk olarak birlikte çalışmamız gerekiyor.”

Live Another Day’de psikolog ve toplum danışmanı olan Michelle Giordano, çocukların ihtiyaç duydukları tedaviyi alamamasının birkaç nedeni olduğuna inanıyor.

Giordano, “Bir psikolog olarak, bu çalışmanın gün ışığına çıkardığı DEHB’li çocukların, özellikle de kız çocuklarının bakımındaki yaygın eşitsizliklerden endişe duyuyorum” dedi. “Sonuçlar, DEHB’si olan birçok çocuğun, sosyal ve akademik ortamlarda öğrenme ve başkalarıyla etkileşim kurma yeteneklerini olumsuz etkileyebilecek gerekli tedaviyi görmediğini gösteriyor.”

DEHB’si olan bazı çocuklar, çeşitli nedenlerle ihtiyaç duydukları bakımı alamayabilir. Giordano, bir olasılığın, ebeveynlerin ve diğer bakıcıların DEHB semptomlarından veya mevcut tedavilerden habersiz olmaları olduğunu söyledi.

Ayrıca, ailelerin uygun bakım almasını engelleyen sosyal veya kültürel engeller olabilir.

Ebeveynlerin Bilmesi Gerekenler

Uzmanlar, farkındalığı artırmak ve DEHB’si olan çocuklara yardımcı olacak tedavilere erişimi artırmak için daha çok şey yapılması gerektiğini söylüyor.

Hong, özellikle yetersiz hizmet alan topluluklarda, DEHB ve semptomları hakkında farkındalık yaratmaya ve daha fazla eğitim sağlamaya odaklanmamız gerektiğini söylüyor.

İkinci olarak, DEHB belirtileri gösteren veya DEHB teşhisi konan tüm çocukların tedaviye erişimini iyileştirmek için çaba göstermeliyiz. Hong, bunun daha iyi zihinsel sağlık hizmetleri sağlamayı ve terapi, ilaç, davranış değiştirme planları, yaşam tarzı değişiklikleri ve daha fazlası gibi kaynaklara erişimi artırmayı içerebileceğini söyledi.

Sağlık profesyonellerinin ayrıca, bu hizmetlerin sosyoekonomik durumlarına bakılmaksızın tüm ailelerin erişebileceği bir fiyata sunulmasını sağlaması gerekir.

Hong ayrıca, ebeveynlerin çocuklarının bakımı hakkında bilinçli kararlar verebilmeleri için tıp camiasının mevcut farklı tedaviler hakkında ayrıntılı bilgi vermesinin önemli olduğunu vurguladı.

Giordano, “Bu çalışma, DEHB’si olan çocuklar, özellikle kızlar için tedavinin daha iyi anlaşılması ve erişilebilirliği ihtiyacını vurguluyor” diye açıkladı. “Erişilebilirliği ve eğitimi iyileştirerek, DEHB’si olan tüm çocukların tam potansiyellerine ulaşmaları için ihtiyaç duydukları desteği almalarını sağlayabiliriz.”

OKU  Çocuklarınıza 'Sadece Güvende Olmak İçin' Antibiyotik Vermek Neden Kötü Bir Fikirdir?

DEHB belirtilerini bilin

Hong, “Ebeveynler, çocuklarının konsantre olmakta ve görevde kalmakta güçlük çektiğinin yanı sıra hiperaktivite veya dürtüsellik gibi davranışlar sergilediklerine dair işaretler aramalıdır” dedi.

DEHB’nin diğer önemli belirtileri aşağıdakileri içerebilir:

 • Yönergeleri takip etmede zorluk
 • Görevlere konsantre olma zorluğu
 • sık sık konuşmaları keser
 • hareketsiz oturmakta zorluk çekmek
 • İnsanlar konuşurken sözünü keser
 • doğrudan konuşulduğunda dinlemiyor gibi görünüyor
 • aşırı konuşma
 • Duyguları ve hayal kırıklığı seviyelerini yönetmede zorluk
 • Belirli durumlarda davranışı kontrol edememe
 • dış uyaranlarla (gürültü veya insanlar gibi) kolayca dikkati dağılır.
 • Sürekli dikkat ve konsantrasyon ile unutkanlık gerektiren görevlerden kaçınma

DEHB olan çocuklar için tedavi

DEHB için ilaç ve terapi dahil olmak üzere çeşitli tedaviler vardır. Bir uzman, DEHB’si olan her bir çocuk için en iyi eylem yolunun belirlenmesine yardımcı olabilir.

Hong, “Genel olarak, ilaçlar en sık kullanılan tedavi yöntemleridir çünkü DEHB’nin bazı temel semptomlarının yönetilmesine yardımcı olabilirler” dedi. “Ancak, ilaçlar tek başına DEHB’yi etkili bir şekilde tedavi etmek için her zaman yeterli değildir – yaşam tarzı değişiklikleri, terapi (bilişsel davranışçı terapi dahil), davranış değiştirme planları ve daha fazlası gibi davranışsal müdahalelerle birlikte kullanılmalıdır.”

Giordano, DEHB semptomlarının uyarıcı ve uyarıcı olmayan ilaçlarla yönetilebileceğini, davranışsal tedavinin ise çocuklara sosyal becerileri ve baş etme becerilerini öğrettiğini sözlerine ekledi.

Giordano, “En etkili DEHB terapileri çocuğa ve semptomlarının ciddiyetine göre değişir.” Dedi. “Genel olarak en başarılı strateji tıp, davranış terapisi ve ebeveyn eğitimini birleştirir.”

Uzmanlar, ebeveynlerin de bu durumdaki çocuklara yardım etmenin anahtarı olduğunu vurguluyor. Ebeveynleri eğitmenin, çocuklarına evde destek olmalarını ve davranışlarını daha iyi anlamalarını sağlayabileceği için çok önemli olduğuna dikkat çekiyorlar.

Nihai sonuç

Yeni bir araştırmaya göre, DEHB’si olan birçok çocuk, özellikle de ebeveynleri tarafından bildirilen DEHB’si olan kızlar, ihtiyaç duydukları tedaviyi alamıyor.

Ruh sağlığı uzmanları, DEHB ve semptomları hakkında farkındalık yaratmanın ve başkalarını eğitmenin ebeveynler, eğitimciler ve sağlık uzmanları için kritik olduğunu belirtmektedir.

DEHB’nin belirtileri arasında konsantre olmada zorluk, aşırı aktif ve dürtüsel davranış ve yönergeleri takip etmede zorluk yer alır.

Tedavi birkaç faktör tarafından belirlenir, ancak ilaç ve bilişsel davranışçı terapi yaygın yaklaşımlardır.

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.