Sağlık

Yapay zeka akciğer kanserini tespit etmeye yardımcı olabilir mi?

Yapay zeka akciğer kanserini tespit etmeye yardımcı olabilir mi?

Pinterest’te paylaş
Araştırmacılar, bir yapay zeka programının akciğer nodüllerini daha erken tespit etmeye yardımcı olabileceğini söylüyor. Gorodenkof/Getty Images
  • Araştırmacılar, bir yapay zeka (AI) programının akciğer nodüllerini daha erken tespit edebildiğini bildiriyor.
  • Nadir durumlarda, nodüller akciğer kanseri belirtisi olabilir.
  • Uzmanlar, AI’nın tıpta giderek daha fazla kullanıldığını söylüyor.

AI olarak da bilinen yapay zeka, hayatımızın birçok alanına girdi.

Esasen makinelere insan zekasını taklit eden kararlar alabilmeleri için nasıl öğreneceklerini öğreten AI, her zaman göremeseniz bile her yerde bulunur.

Artık eğitim, ticaret, imalat, finansal hizmetler, telekom, enerji, havacılık ve dronlarda kullanılan AI uygulamaları var.

Ancak yapay zeka için belki de en önemli ve potansiyel olarak oyunun kurallarını değiştiren uygulamalar, sağlık hizmetlerinde, özellikle de kanserdedir.

AI, derin öğrenme stratejileriyle kanser teşhisi ve taraması, tıbbi veri işleme ve kanser taraması için klinik kararlara yardımcı olmak için kullanılır.

Yapay zeka ve kanser teşhisi

Bugün Radyoloji dergisinde yayınlanan bir çalışma, yapay zeka tabanlı yazılımın gerçek dünyadaki bir onkoloji klinik uygulamasındaki etkisini inceledi.

İçinde araştırmacılar, AI’nın göğüs röntgenlerinde akciğer nodüllerinin tespitini “önemli ölçüde” iyileştirdiğini bildirdi.

Akciğer nodülleri, akciğerlerde oluşan anormal büyümelerdir. Sık görülürler ve tipik olarak önceki akciğer enfeksiyonlarından oluşurlar.

Ancak nadir durumlarda akciğer kanseri belirtisi olabilirler.

Akciğer nodüllerini tanımlamak için yaygın tarama yöntemlerinden biri göğüs röntgenidir.

doktor Çalışmanın ortak yazarı ve Kore’deki Seul Ulusal Üniversite Hastanesi Radyoloji Bölümü’nde profesör olan Jin Mo Goo, Healthline’a AI’nın özellikle radyologların yüksek sayıda vakaya sahip olduğu durumlarda akciğer nodüllerini tanımlamak için etkili bir araç olabileceğini söyledi.

“Kanseri daha erken bir aşamada tespit etmek çok önemli bir konudur. Görüntüleme çalışmalarında birçok katı tümör tespit edildiğinden, akciğer kanserindeki pulmoner nodüller gibi potansiyel erken kanserleri daha etkili bir şekilde tespit etmek, kanser hastalarının sonuçlarını iyileştirmede ilk adımdır” dedi.

OKU  Uyku hapları ve bunama riski: bildiklerimiz ve kimlerin risk altında olduğu

Araştırmaya araştırmacılar, Haziran 2020 ile Aralık 2021 tarihleri ​​arasında bir sağlık merkezinde göğüs röntgeni çekilen ortalama yaşları 59 olan 10.476 kişiyi dahil etti.

Katılımcılar yaş, cinsiyet, sigara içme durumu ve akciğer kanseri öyküsü gibi temel özellikleri belirlemek için kendileri tarafından bildirilen bir sağlık anketi doldurdular.

Katılımcıların yaklaşık %11’i sigara içmiş veya sigara içmiştir.

AI ve AI olmayan

Çalışma katılımcıları rastgele olarak iki gruba ayrıldı – AI veya AI olmayan.

Birinci grubun röntgenleri AI destekli radyologlar tarafından analiz edilirken, ikinci grubun röntgenleri AI sonuçları olmadan yorumlandı.

Çapı 8 milimetreden büyük olan katı nodüller veya katı kısmı 6 milimetreden büyük olan yarı katı nodüller eyleme geçirilebilir olarak tanımlandı, yani nodülün akciğer kanseri tarama kriterlerine göre takip edilmesi gerekiyordu.

Katılımcıların %2’sinde akciğer nodülleri tespit edildi. Analiz, göğüs röntgenlerinde değerlendirilebilir akciğer nodüllerinin saptanma oranının AI yardımı ile (%0,59) AI yardımı olmaksızın (%0,25) göre daha yüksek olduğunu gösterdi.

Araştırmacılar, ileri yaş ve akciğer kanseri veya tüberküloz öyküsü pozitif raporlarla ilişkilendirilirken, bu ve diğer sağlık özelliklerinin AI sisteminin etkinliğini etkilemediğini bildirdi.

Bilim adamları, bu, AI’nın hastalıklı veya ameliyat sonrası akciğerleri olan hastalarda bile popülasyonlarda tutarlı bir şekilde çalışabileceğini gösteriyor.

Akciğer hastalıklarını erken teşhis edin

Goo, çalışmanın AI’nın göğüs röntgenlerini yorumlamaya yardımcı olabileceğine ve meme hastalıklarını, özellikle akciğer kanserini daha etkili ve daha erken bir aşamada tespit etmeye yardımcı olacağına dair güçlü kanıtlar sağladığını söyledi.

Tarama popülasyonunda kanser prevalansı tipik olarak düşük olduğundan, görüntü kılavuzluğunda kanser taraması uzun bir çalışmadır.

Goo, “Bilgisayar destekli tespit ve teşhisin değeri, onlarca yıldır gözden kaçan kanserleri azaltmak için araştırıldı.” Dedi.

“Derin öğrenme teknolojisinin yakın zamanda ortaya çıkışı, geleneksel makine öğrenimi tekniklerinin performansını yalnızca lezyon tanımlamada değil, aynı zamanda lezyon ölçümü ve karakterizasyonunda da geliştirdi” diye ekledi.

OKU  Fentanil aşısı neden opioid salgını için oyunun kurallarını değiştirebilir?

Uzmanlardan AI akciğer kanseri çalışmasına tepki

Dünya çapında 850 bilim insanı ve çalışanı bulunan ve yapay zekayı birden fazla platformda dağıtmaya odaklanan küresel bir şirket olan Dotmatics’in İcra Kurulu Başkanı ve Yönetim Kurulu Başkanı Thomas Swalla bu çalışmaya dahil değildi.

Healthline’a sonuçların yapay zekanın kanser sektöründe neler yapabileceğinin bir başka örneği olduğunu söyledi.

“Yapay zekanın kanser üzerindeki etkisi iki yönlüdür. Swalla, yapay zekayı kullanarak yeni tedaviler bulmak için daha az paraya mal oluyor ve bakıma daha iyi erişim sağlıyor” dedi.

“AI kullanımı tüketiciler için sağlık maliyetlerini azaltacaktır” diye ekledi. “Ve bu, geçmişte başarılı bir iş modeline sahip olmayan kanser ve nadir hastalıklarda daha fazla keşfe yol açacaktır.”

doktor Steven Quay, meme kanseri ve diğer meme hastalıkları için yeni terapötikler ve verme yöntemleri geliştiren bir biyofarmasötik şirketi olan Atossa Therapeutics’in kurucusudur.

Quay, onkolojide yeni bir AI çağının daha yeni başladığını söyledi.

Healthline’a verdiği demeçte, “Artık AI’nın yeni kanser tedavileri ve tedavi yöntemleri geliştirmek için araştırma ile işbirliği yapabileceği bir nokta görüyoruz” dedi. “Yapay zekanın yakında kanser tedavisinde liderliği ele geçireceğini düşünüyorum.”

Quay, AI’yı kanserde kullanmanın yeni yolunun, kendi kendine oynamasına izin vermek olduğunu söyledi.

“Veri setini sağlıyorsunuz ve çalışmasına izin veriyorsunuz ve o da bundan öğreniyor” dedi. “Süreç, ürettiği insan bilgisinin ötesine geçiyor. İnsanların tahmin edemeyeceği bir şekilde çalışır ve bu yaratıcılıktır. AI artık tabandan kanser araştırmalarında da önemli bir rol oynuyor.”

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir