Sağlık

Yaz saatini atlamak neden herkes için daha sağlıklı olur?

Yaz saatini atlamak neden herkes için daha sağlıklı olur?

Pinterest’te paylaş
Tıp uzmanları, her yıl ileri atlamanın insan sağlığına zarar verebileceğini söylüyor. Willie B Thomas/Getty Images
  • Her bahar, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki insanlar Yaz Saati Uygulaması için saatlerini 1 saat ileri alırlar.
  • Bilim adamları, uzun süredir devam eden bu uygulamanın sağlığımız ve güvenliğimiz için zararlı olabileceğini söylüyor.
  • Yaz saati sirkadiyen ritmimizi bozabilir, bizi daha az uyanık ve hastalık veya kazalara eğilimli hale getirebilir.
  • Birçok uyku uzmanı bunun kaldırılmasını istiyor.
  • Bu arada, uyku programınızı saat değişikliğinden önce kademeli olarak değiştirmek, etkiyi en aza indirmeye yardımcı olabilir.

12 Mart’ta, “Amerika Birleşik Devletleri’nin çoğu – Arizona ve Hawaii hariç – saatlerini bir saat ileri aldı. Bu yılın ilerleyen saatlerinde, 5 Kasım’da bir saat “geride kalarak” süreci tersine çevirecekler.

Yaz Saati Uygulaması (DST), Birinci Dünya Savaşı sırasında yakıt tasarrufu sağlamak için ilk kez 1 Mayıs 1916’da Almanya tarafından uygulamaya konan bir uygulamadır. Kısa sürede Avrupa’nın geri kalanına yayıldı ve nihayet iki yıl sonra 19 Mart 1918’de Amerika Birleşik Devletleri’ne ulaştı.

Yaz saati uygulaması onlarca yıldır yürürlükte olduğundan, bilim adamları, sunduğu faydaların insan sağlığı ve güvenliği üzerindeki olumsuz etkisinden daha ağır basabileceğini fark etmeye başladılar.

DST sağlık ve güvenliği nasıl etkiler?

doktor Case Western Reserve Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde uyku tıbbında uzmanlaşmış bir klinik doçent olan Susheel Patil, yaz saati uygulamasıyla ilişkili saat değişikliklerinin, değişikliğe uyum sağlamadan önce genellikle yaklaşık bir hafta boyunca uykumuzu kaçırmamıza neden olduğunu söyledi.

Ancak bu alışma döneminden geçerken sağlığımızı ve güvenliğimizi riske atabilir.

Patil, “Uyku eksikliğinin, yaz saatine geçildikten sonraki hafta araba kazalarında artışa neden olduğu gösterildi ve insan hatasıyla ilgili hasta güvenliği ile ilgili olaylarda yaklaşık yüzde 20 artış olabilir” dedi. .

“Ayrıca, DST, akut kalp krizi insidansı, felç ve atriyal fibrilasyon gibi kalp problemlerindeki artışla ilişkilendirilmiştir” dedi.

doktor UTHealth Houston’daki McGovern Medical School’da doçent ve sirkadiyen ritim araştırmacısı Kristin Eckel-Mahan, bazı çalışmaların bahar değişikliğinden sonraki hafta işle ilgili yaralanmalarda da artış gösterdiğini sözlerine ekledi.

OKU  FDA'ya göre, kafa şekillendirici yastıklar bebekler için tehlikeli olabilir: ebeveynlerin bilmesi gerekenler

Ayrıca, Dr. Oregon Kliniği’nde uyku tıbbı doktoru ve Amerikan Uyku Tıbbı Akademisi (AASM) Kamu Güvenliği Komitesi üyesi Andrea Matsumura, gün ışığından yararlanma saati ile ilişkili mevsimsel zaman değişikliklerini duygudurum bozukluklarına ve ayrıca “siber aylaklığa” ve azalttı. verimlilik.

Yaz saati uygulaması bizi neden bu şekilde etkiliyor?

Uzmanlar Healthline, her şeyin sirkadiyen ritme bağlı olduğunu ve gün ışığından yararlanma saatinin bu ritmi nasıl bozduğunu söylemek için konuştu.

Patil, “Sirkadiyen ritimler, 24 saatlik bir döngü boyunca fiziksel, zihinsel ve davranışsal değişiklikleri düzenleyen vücuttaki doğal, iç döngülerdir” dedi.

Sirkadiyen ritimler, uyku ve uyanıklığın düzenlenmesinde kritik bir rol oynar ve ışığa ve karanlığa maruz kalmamızdan etkilenir.

Gece uyumamıza ve gündüz uyanık kalmamıza yardımcı olurlar.

Patil, “Sirkadiyen bir ritim olmadan, çoğu insanın yaptığı gibi uzun süre uyanma ve uyumayı sürdüremezdik” dedi.

Patil’e göre yaz saati uygulaması sorunlara neden oluyor çünkü insanlar genellikle belirli bir saatte uyanıyor. Etkili bir şekilde daha erken bir zamanda uyanmaya başlamaları gerektiğinde, özellikle de artık eskisinden daha karanlık olduğunda, buPatil, sirkadiyen ritmin hassas dengesinin bozulduğu ve gündüz uykululuğuna yol açtığı anlamına geldiğini söyledi.

“Etki, yerel saat değişikliğine göre Chicago ve Washington, DC arasında uçan bir yolcuya benzer” dedi.

Gün ışığından yararlanma saatinin kaldırılması çağrısı

9 Mart 2022’de, Ev Enerji ve Ticaret Komitesinin Tüketiciyi Koruma ve Ticaret Alt Komitesi, sağlık ve güvenlikle ilgili sonuçları ve rafa kaldırılıp kaldırılmaması gerektiğini tartışmak için bir uzmanlar paneliyle Yaz Saati Uygulaması oturumu düzenledi.

Uzmanlar, gün ışığından yararlanma saatinin kaldırılmasını desteklediklerini söyledi.

Matsumura, kuruluşunun yaz saatini tamamen ortadan kaldırmayı savunduğunu söyledi. Kuruluş, en iyi yolun kalıcı bir standart zaman benimsemek olduğuna inanıyor.

20’den fazla tıp, bilim ve sivil toplum kuruluşu tarafından onaylanan 2020 tarihli bir bildiride grup, standart zamanın doğal sirkadiyen ritimlerimizle daha uyumlu olduğunu ve halk sağlığı ve güvenliği için en elverişli olduğunu belirtti.

OKU  NFL oyuncusu Damar Hamlin kalp durmasından sonra uyandı: Bilmeniz gerekenler

Patil, grupla aynı fikirde.

“Kişisel görüşüm, yaz saati uygulamasının eski olduğu ve kesinlikle uyku veya sirkadiyen dostu olmadığı yönünde. Bu, sorgulanabilir ekonomik faydalarla toplumumuz için sağlık ve güvenlik risklerini artırır. En iyi şey kalıcı bir standart zaman belirlemek olacaktır” dedi Patil.

Eckel-Mahan, gün ışığından yararlanma saatinin sağlık risklerine değmeyeceği konusunda hemfikir olduğunu belirterek, geç “baykuş” kronotipine sahip (geç kalma ve geç kalkma) bazı kişilerin gün ışığından yararlanma saatini hiçbir zaman tam olarak ayarlamadığını gösteren çalışmalara işaret etti.

“Bu, bazı bireyleri metabolik hastalıklar için daha yüksek risk altına sokabilir” dedi.

Gün ışığından yararlanma saatinin etkisini en aza indirin

Bununla birlikte, Amerika Birleşik Devletleri’nde yasalar değişene kadar, birçok kişi Bahar Yaz Saati Uygulaması döneminde uyku yoksunluğu yaşamaya devam edecek.

Uzmanlar, saat değişiminden sonra yorgunluğunuzu azaltmak için bu arada yapabileceğiniz birkaç şey olduğunu söyledi.

Eckel-Mahan, her gün biraz daha erken yatıp biraz daha erken kalkarak programınızı birkaç gün önceden ayarlamanızı öneriyor.

“Bu, melatonin salgılamanızı yavaşça değiştirecek ve aksi takdirde yaşayabileceğiniz ani uyku kaybı saatine uyum sağlamanızı kolaylaştıracak” dedi.

Eckel-Mahan, gıda alımının karaciğer, böbrek ve yağ dokusu gibi periferik sirkadiyen saatlerimizin de önemli bir itici gücü olduğunu söyledi. Ayrıca yemek saatlerinizi değiştirmeye başlayabilirsiniz.

Patil ayrıca, bu sürecin her gecesinde – yaklaşık 7 ila 8 saat – yeterince uyuduğunuzdan emin olmanızı önerir.

Ayrıca, Pazar günü saat değişikliği sırasında ve sonraki birkaç gün boyunca kendinizi parlak ışığa maruz bırakmanızı tavsiye ediyor.

Patil, “Parlak ışığa maruz kalmak sirkadiyen sisteminizi sıfırlayacaktır” dedi.

Matsumura, yukarıdaki noktalara ek olarak, yatmadan bir saat önce ışıkları kısmayı ve ekran kullanımını en aza indirmeyi öneriyor.

Parlak ışık, uyumak için yattığınızda ihtiyaç duyduğunuz şeyin tam tersi olan uyanık olması için beyninize bir mesaj gönderebilir.

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

İlgili yazılar
Sağlık

30 dakikadan fazla uyumak obezite ve metabolik hastalık riskinizi artırabilir

Sağlık

Çalışma, uyku haplarının Alzheimer hastalığına bağlı proteinleri azaltabileceğini gösteriyor

Sağlık

39 dakikalık uyku kaybı bile çocuğunuzun sağlığını nasıl etkileyebilir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir