Sağlık

Çalışma, uyku haplarının Alzheimer hastalığına bağlı proteinleri azaltabileceğini gösteriyor

Çalışma, uyku haplarının Alzheimer hastalığına bağlı proteinleri azaltabileceğini gösteriyor

Pinterest’te paylaş
Araştırmacılar, uyku haplarının Alzheimer riskini etkileyip etkilemediğini bilmek istiyor. Slayt/Getty Images
  • Alzheimer hastalığı semptomlarının ilerlemesini yavaşlatmak için çeşitli ilaçlar reçete edilir.
  • Yeni bir küçük uyku çalışması, uykusuzluk için bir ilacın Alzheimer ile bağlantılı iki beyin proteinini olumlu yönde etkileyebileceğini göstermiştir.
  • Uyku ve Alzheimer arasındaki ilişki karmaşıktır ve daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.
  • Alzheimer hastaları semptomlarını tedavi etmek için uyku hapı kullanmamalı ve endişelerini doktorlarıyla konuşmalıdır.

Yaklaşık 6,7 milyon Amerikalı, bunamanın en yaygın şekli olan Alzheimer hastalığıyla yaşıyor

Şu anda Alzheimer için bir tedavi yoktur – bunun yerine, hastalığın ilerlemesini yavaşlatmak için tedaviler kullanılır. En sık kullanılan ilaçlar beyindeki sinir hücrelerini ve kimyasalları hedef alır.

Fakat, yeni araştırma Yayınlanan Nöroloji Yıllıkları günlük bir ilacın beyindeki Alzheimer ile bağlantılı proteinler olan tau ve amiloid düzeylerini etkileyebileceğini keşfetti.

Küçük çalışma, bir uyku yardımcısı olan suvorexant (Belsomra) alanların bu proteinlerin seviyelerini düşürdüğünü gösterdi.

Çalışma neleri içeriyor?

Araştırma, daha önceki bir araştırmanın sonucu olarak ortaya çıktı. öğrenmekBeynin “uyandırma” kimyasalı olan oreksin’i bloke eden bir ilacın aynı zamanda kritik Alzheimer proteinleri olan tau ve amiloidi de etkilediğini bulan kişi.

“Farelerde yapılan önceki çalışma, bir çift oreksin reseptörü antagonistinin (Çok fazla bu durumda) hem çözünür amiloid beta seviyelerini hem de amiloid patolojisini azalttı” diye açıkladı Dr. Brendan Lucey, Washington Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde Nöroloji Doçenti ve Uyku Tıbbı Anabilim Dalı Başkanı ve çalışmanın ilk yazarı.

Lucey, Healthline’a bu tür bir ilacın insanlardaki Alzheimer proteinleri üzerindeki etkisini araştırmak istediklerini söyledi. Almorexant yerine, başka bir dual orexin reseptör antagonisti olan suvorexant kullandılar.

Bu uyku çalışması iki gece sürdü ve yaşları 45 ile 65 arasında olan ve bilişsel bozukluk belirtisi göstermeyen 38 kişiyi içeriyordu.

Üç gruba ayrıldılar: birincisi plasebo aldı, ikincisi 10 mg dozda suvorexant ve üçüncüsü 20 mg dozda suvorexant aldı.

Akşam 9’da herkes bir hap aldı ve sonra uyudu. Araştırmacılar, spinal musluk prosedürü kullanarak, hapları uygulamadan bir saat önce başlayarak 36 saatlik bir süre boyunca iki saatte bir BOS örnekleri topladılar. Numuneler daha sonra tau ve amiloid seviyelerinin nasıl değiştiğini görmek için analiz edildi.

Daha yüksek dozlarda uyku hapı alan kişilerde Alzheimer ile bağlantılı daha düşük protein seviyeleri vardı.

Daha yüksek bir doz veya 20 mg suvorexant dozu alan katılımcılar, plasebo alanlara kıyasla istatistiksel olarak anlamlı iki farklılık gösterdi.

Karşılaştırıldığında, daha düşük bir doz veya 10 mg Suvorexant dozu alan kişiler, plasebo grubundakilere kıyasla önemli bir fark göstermedi.

5 saat sonra, 20 mg doz alanlarda amiloid seviyeleri %10-20 azalırken, tau proteininin önemli bir formunun hiperfosforile tau adı verilen seviyeleri %10-15 azalmıştı.

24 saat sonra, 20 mg katılımcıların amiloid seviyeleri düşük kalırken, tau seviyeleri arttı. Ancak ikinci gece 20 mg’lık başka bir dozdan sonra her iki protein seviyesi de tekrar düştü.

OKU  Egzersiz beyin sağlığını nasıl iyileştirebilir?

Lucey, “Amiloid-beta ve fosforile tau 181’in (pT181) gün boyunca ne kadar düşük kaldığına şaşırdım” dedi.

Onu şaşırtan başka bir bulgu da, tau’nun bazı biçimlerinin suvorexant’tan hiç etkilenmemiş gibi görünmesiydi. Neden böyle olmuş olabilir?

“Bu potansiyel olarak önemli ancak bu noktada bilmek zor” dedi. “pT181, tau’nun en yaygın fosforile formudur, bu nedenle bir fark görmüş olabiliriz, çünkü tau’nun diğer formlarının ilaç üzerinde düşmesi daha uzun zaman alır.”

“Verilerimiz p-tau farklarını neden gözlemlediğimizi belirtmemize izin vermiyor, ancak bence farklılıklar önemli olabilir. Daha fazla araştırmaya ihtiyaç var!”

Henüz Alzheimer hastalığını tedavi etmenin bir yolu yok

Bu çalışma, Suvorexant’ın Alzheimer proteinleri üzerindeki potansiyel etkilerini daha da geliştirirken, araştırmacılar bunun ilacın demans için geçerli bir “tedavi” veya “önleme” olduğu anlamına gelmediğini vurgulamak istediler.

Lucey, “Bu çalışma, Alzheimer hastalığını önlemek veya geciktirmek için suvorexant ve dual orexin reseptörü antagonistlerinin kullanımını desteklemiyor.” Dedi.

Bunun yerine, “çalışma, ilacın daha uzun bir süre boyunca verildiği ve Alzheimer hastalığının semptomlarını önleyip önlemediğini / geciktirip geciktirmediğini test etmek için ek çalışmaları destekliyor veya haklı çıkarıyor.”

doktor Kaliforniya Üniversitesi Irvine Tıp Fakültesi Nöroloji Profesörü (Adj) Bruce Albala, Suvorexant’ın özellikle 20 mg’lık daha yüksek dozlarda potansiyel yan etkileri olmadığını ekledi.

Healthline’a verdiği demeçte, “Bunlar arasında (ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere) depresan etkiler ve azalmış uyanıklık ve motor koordinasyon ile gündüz bozuklukları yer alıyor” dedi. “Bu tür yan etkiler, halihazırda Alzheimer hastalığına bağlı olarak bilişsel bozukluğu veya bunaması olan kişiler için iyi değil.”

Son olarak, uyku veren bazı ilaçların sürekli kullanımı “uyku mimarimizi” bozabilir, dedi Dr. Arman Fesharaki-Zadeh, Yale New Haven Hastanesi ve Yale Medicine’de davranışsal nörolog ve nöropsikiyatrist.

Healthline’a verdiği demeçte, buna çok önemli olan REM uykusunu bozmak da dahildir – ve bu tür uykuyu yeterince almamak, bunama riskinin artmasıyla bağlantılıdır.

Alzheimer ve uyku arasındaki bağlantı

Uyku ve Alzheimer arasındaki bağlantı karmaşıktır ve bilim adamları, ikisinin nasıl etkileşime girdiğini keşfetmeye devam etmektedir.

“Uyku ve bilişsel performans arasında güçlü bir bağlantı var” dedi Dr. Alex Dimitriu, psikiyatri ve uyku tıbbında ikili yönetim kurulu uzmanı ve Menlo Park Psikiyatri ve Uyku Tıbbı’nın kurucusu.

Örneğin, Healthline’a şunları söyledi: “Uyku eksiklikleri, bilişsel gerileme riskinin artmasının yanı sıra bilişsel yetenekte ertesi gün daha ani bir düşüşle ilişkilidir.”

Ancak Albala, ilişkinin tek taraflı olmadığını kaydetti. “Alzheimer’a bağlı ilerleyici bilişsel bozukluk ve bunamanın normal uyku düzenini bozabileceği uzun zamandır biliniyor. Birçok ilerlemiş Alzheimer hastası gece boyunca uyumakta zorluk çekiyor.”

Fesharaki-Zadeh, beyin proteinleri ile ilgili olarak, “uyku-uyanıklık aktivitesi, yakın zamanda keşfedilen glifatik sistem yoluyla amiloid-β ve tau’nun temizlenmesini etkiler” diye açıkladı.

“[This system] biz uyurken metabolik atık ürünleri beyinden uzaklaştırmaktan sorumludur [and] Glymphatik ağın bozulmuş temizlenmesi, yetersiz uykudan kaynaklanabilir” dedi.

Nihayetinde Fesharaki-Zadeh, “uyku rejiminin etkisi ve Alzheimer hastalığına yakalanma riski hakkında daha bilinçli sonuçlar çıkarmak için daha fazla sayıda katılımcıyla daha büyük çift kör kontrollü çalışmalara ihtiyaç olduğunu” belirtti.

OKU  Enfamil ProSobee Formülü Olası Bakteriyel Kontaminasyon Nedeniyle Geri Çağırıldı: Bilmeniz Gerekenler

Suvorexant, Amiloid ve Tau Proteinlerini Nasıl Etkileyebilir?

Dimitriu, Suvorexant’ın bir uyku yardımcısı olduğunu ve “hem REM uykusu miktarını hem de uyku sürekliliğini iyileştirdiği gösterildi” dedi. “[This] her ikisi de birikmiş toksinlerin atılmasına yardımcı olabilecek daha uzun uyku sürelerine ve potansiyel olarak daha fazla REM uykusuna yol açar.”

Bu toksinler, tau ve amiloid gibi proteinleri içerebilir.

doktor Albany Eczacılık ve Sağlık Bilimleri Koleji’nde eczacılık ve geriatrik farmakoterapi profesörü olan Michael Brodeur şunları söyledi: “Muhtemelen oreksinin modüle ettiği bir tür aşağı akış etkisi vardır. Ancak bunun ne olduğunu kesin olarak söyleyebileceğimizi sanmıyorum.”

Bu değişikliklerden bazılarına neden olan sadece uyku üzerindeki etki değildi. [to proteins] – en azından bu deneyden söyleyebileceklerimize göre.”

Albala, ilişkinin muhtemelen suvorexant’ın uyku üzerindeki tek etkisinin ötesine geçtiğini kabul etti.

“Mevcut makale … 20 mg suvorexant’ın yüksek dozunda havuzlanmış BOS’ta ölçülen düşük amiloid ve fosforile tau oranlarının, deneklerdeki uykudaki bir değişikliğin sonucu değil, ilacın kendisinin sonucu olduğunu kuvvetle önerir. “Bu dozu alan katılımcılar.”

Lucey, Suvorexant’ın kesin etkisinin belirlenmesinin belirsizliğini koruduğunu ve “muhtemelen karmaşık olacağını” belirtti. Orexin’in uyku, metabolizma ve amiloid ve tau’yu etkileyebilecek diğer sistemler üzerinde birçok etkisi vardır. Hangi mekanizmaların dahil olduğunu belirlemek için daha fazla çalışmaya ihtiyaç var.”

Suvorexant nedir?

Suvorexant, yetişkinlerde uykusuzluğu tedavi etmek için reçete edilen FDA onaylı bir ilaçtır. “Hem uykuya dalmaya hem de uykuyu sürdürmeye yardımcı oluyor” dedi Dr. Jennifer Bourgeois, Ecz.D. SingleCare’de.

Brodeur, “Tipik olarak uyku başlangıcını yaklaşık 10 dakika artırır ve uykuyu yaklaşık 30 dakika uzatır” diye ekledi.

O nasıl çalışır?

Bourgeois, “Suvorexant, oldukça seçici bir oreksin reseptörü antagonistidir, bu da bizi uyanık tutan hormonun etkilerini bastırdığı anlamına gelir.” Dedi. “Bu sistemi bloke ederek, suvorexant uyanıklığı bastırabilir.”

Suvorexant şu anda Alzheimer semptomlarını tedavi etmek veya yavaşlatmak için onaylanmamış olsa da, bunama hastalarında uyumaya yardımcı olduğu onaylanmıştır.

Ancak Brodeur’a göre, “herhangi bir uyku yardımı konusunda çok dikkatli olmalıyız, özellikle de bilişsel bozukluğu olan kişilerde. Bu noktada hastaların tedavisinde herhangi bir değişiklik yapmamalı ve önermemeliyiz. [drug]”

Alzheimer için ilaçlar

Alzheimer hastalığı olan veya hastalığın gelişmesinden endişe duyan hastalar, semptomlarını tedavi etmek veya yönetmek için Suvorexant kullanmamalıdır.

Bununla birlikte, demansı tedavi etmek için geliştirilmiş ve onaylanmış başka reçeteli ilaçlar da vardır. Brodeur, iki gruba ayrıldığını açıkladı:

  • kolinesteraz inhibitörleri (donepezil gibi ilaçlar dahil)
  • NMDA inhibitörleri (memantin gibi ilaçlar dahil),

Ayrıca Brodeur, “Aduhelm gibi beta amiloidi etkileyen bazı yeni ajanlar, ilaçlar var” diye ekledi.

Ancak, “klinik çalışmalardan yeni çıktıklarını ve henüz yaygın olarak kullanılmadıklarını” söyledi.

Alzheimer hastalığının semptomları hakkında endişeleriniz varsa, doktorunuzla konuşun.

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

İlgili yazılar
Sağlık

Çalışma, Nefes Çalışmasının Alzheimer Riskini Azaltabileceğini Gösteriyor

Sağlık

Eli Lilly, yeni ilacın Alzheimer hastalığının semptomlarını azaltabileceğini söylüyor

Sağlık

İnmeden kurtulanlar yüksek demans riski altındadır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir