Sağlık

Zaman sınırlı yemek, kilo vermenize ve organlarınızın sağlığını iyileştirmenize yardımcı olabilir

Zaman sınırlı yemek, kilo vermenize ve organlarınızın sağlığını iyileştirmenize yardımcı olabilir

Pinterest’te paylaş
Yeni araştırmalar, günlük yemeyi sınırlı bir zaman aralığıyla sınırlamanın yalnızca sağlıklı bir kiloyu korumaya yardımcı olmakla kalmayıp aynı zamanda organ sağlığını da iyileştirebileceğini gösteriyor. Portre/Getty Images
 • Yeni bir çalışma, zaman kısıtlamalı beslenmenin (TRF) farelerde gen aktivitesini etkileyebileceğini bulmuştur.
 • Vücutta yirmi iki farklı doku türü etkilendi.
 • Zaman Kısıtlı Yeme (TRE)’nin insan sağlığına çok sayıda olumlu faydası olduğu bulunmuştur.
 • Araştırmacıların bulguları, potansiyel olarak insanlarda terapötik TRE’ye rehberlik etmeye yardımcı olabilir.

A yeni çalışma Cell Metabolism dergisinde yayınlanan bir raporda, insanlarda zaman kısıtlamalı yeme (TRE) olarak da bilinen zaman kısıtlamalı beslenmenin (TRF) farelerde gen aktivitesi üzerinde etkileri olduğu bildiriliyor.

Genel olarak, etkiler kalp, akciğerler, karaciğer, beyin ve bağırsak dahil olmak üzere vücuttaki 22 farklı doku tipinde görüldü.

Çalışma yazarları, “Tüm genlerin neredeyse %80’i, TRF altında en az bir dokuda farklı bir ifade veya ritmiklik gösteriyor” diyor.

Gelecekteki çalışmaların, çeşitli insan hastalık durumlarını tedavi etmek için TRE kullanımına rehberlik edebileceğini öne sürüyorlar.

Zamanlanmış besleme/yeme nedir?

Connecticut’taki Bridgeport Üniversitesi’nde eğitim veren beslenme uzmanı ve yazar Shereen Jegtvig, zaman kısıtlamalı yemenin, günün yalnızca belirli saatlerinde yemek yemeyi ve günün geri kalanında oruç tutmayı içeren yaygın bir aralıklı oruç (IF) biçimi olduğunu açıkladı. zaman

Jegtvig, “Diğer IF biçimleri daha zordur ve ara sıra tam gün oruç tutmayı veya kalori alımınızı gün aşırı yaklaşık 500 ile sınırlamayı içerir.” Dedi.

Çalışmanın baş yazarı Satchidananda Panda, La Jolla, California’daki Salk Biyolojik Araştırmalar Enstitüsü’nde PhD, Rita ve Richard Atkinson Profesörü, TRE’yi kalori alımını 12 ila 18 gün boyunca her gün belirli, düzenli bir süre ile sınırlandırmak olarak tanımladı. hiçbir besinin tüketilmediği saat penceresi.

Panda ayrıca şunları kaydetti: “Yemek zamanlarında enerji alımı konusunda kesin bir sınır yoktur. TRE, belirlenen yemek yeme penceresinin dışında su tüketimine izin verir, ancak bazı durumlarda şekersiz çay veya sade kahve gibi kalorisiz içeceklere izin verilir.

OKU  Uzmanlar neden Ozempic gibi zayıflama ilaçlarının herkesin kullanımına sunulmasını istiyor?

Ayrıca, oruç penceresinin uyku saatlerine ve programlarına göre özelleştirilmesini önerdi.

Panda, TRE’nin (veya hayvan çalışmaları için TRF’nin) en doğru terim olduğunu ekledi çünkü oruç tutan topluluk, zaman kısıtlamalı yemek yeme dışındaki diyetlere atıfta bulunmak için genellikle “aralıklı oruç” veya “IF” terimlerini kullanıyor. [M]Bilimsel çalışmaların çoğu bu terimi kullanır ve meraklı beyinler, hakemli bilimsel yayınlar bulmak için bu terimi aratabilir.”

Zaman kısıtlamalı beslemenin fareler üzerindeki etkileri

Panda, önceki araştırmaların TRF/TRE’yi karaciğerdeki nispeten az sayıda gene bağlamaya odaklandığını, ancak çalışmalarının 22 farklı organ ve beyin bölgesinin yanı sıra genomdaki tüm genleri inceleyerek bu işi önemli ölçüde genişlettiğini söyledi.

Bunu yapmak için Panda ve ekibi, bir kontrol grubu farelerin istedikleri kadar yemelerine izin verirken, diğer bir grubun sadece 9 saatlik beslenme aralığında yemek yemelerine izin verildi.

Tüm fareler, batı insan diyetine benzer bir diyetle beslendi ve hepsine aynı sayıda kalori sağlandı.

7 hafta sonra, araştırmacılar 24 saatlik bir süre boyunca her 2 saatte bir farelerin belirlenen organlarından ve beyin bölgelerinden örnekler aldı.

TRF farelerinin, kontrollere kıyasla hemen hemen tüm dokularda ve beyin bölgelerinde genomik tepkiler gösterdiğini bulmuşlardır.

Panda, “Bu değişiklikler, TRF’nin otofajiyi, mitokondriyal işlevi, DNA hasar onarımını, proteostazı, RNA katlanmasını, yağ asidi oksidasyonunu, glikolizi, glukoneogenezi ve daha fazlasını geliştirdiğini gösteriyor” dedi. “Bu sinyal yolları ayrıca TRF’nin ateroskleroz, böbrek hastalığı, disbiyoz ve çeşitli bağırsak bozuklukları riskini azaltarak fayda sağlayabileceğini öngörüyor.”

Zaman sınırlı yemek, sağlık sorunlarını önlemeye veya yönetmeye yardımcı olabilir

Panda, TRE/TRF’nin halihazırda birçok potansiyel insan sağlığı yararına sahip olduğunu keşfetti.

“[It] Panda, çoklu sağlık koşullarını önlediği, daha iyi tedavi ettiği veya bazı durumlarda tersine çevirdiği gösterildi” dedi.

OKU  Daha yüksek yoğunluklu egzersiz kalp sağlığınızı nasıl iyileştirebilir?

Bu liste aşağıdaki koşulları içerir, ancak bunlarla sınırlı değildir:

 • glükoz intoleransı
 • insülin direnci
 • hipertansiyon
 • dislipidemi
 • Karaciğer yağlanması hastalığı
 • kronik iltihap
 • uyku bozuklukları
 • kardiyak fonksiyonda yaşa bağlı düşüş

Zaman sınırlı yemek yemek de kilo vermeye yardımcı olabilir

Jegtvig, zaman kısıtlamalı yemenin, yemek yiyebileceğiniz süreyi kısalttığı için kilo vermeye de yardımcı olabileceğini ekledi.

“Ayrıca insülin ve iştah hormonu seviyelerini de etkileyebilir, ancak etkinin çoğu muhtemelen kalorileri azaltmaktan gelir, ancak kalori saymak gerekli değildir” dedi.

Jegtvig ayrıca, küçük çalışmaların metabolik sendrom ve kalp hastalığı için risk faktörlerini iyileştirebileceğini öne sürdüğünü, ancak bunun TRE’ye özgü bir şey olmaktan çok kilo kaybının kendisinin bir yan etkisi olabileceğini belirtti.

Jegtvig, TRE veya başka bir IF biçimi uyguluyorsanız, beslenme aralığının sağlıksız yiyeceklerle kendinizi şımartmak için bir fırsat olarak görülmemesi gerektiğini tavsiye ederek sözlerini bitirdi.

“Diyetinizde ara sıra atıştırmalıklar ve ikramlar için yer olması gerekirken, sağlıklı yiyecekler yemek önemlidir” dedi.

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

İlgili yazılar
Sağlık

Dans etmek kilo vermenize ve yağsız kaslar geliştirmenize yardımcı olabilir

Sağlık

Bu anne neden genç kızını Wegovy almaya teşvik etti?

Sağlık

Ozempic, Moujaro ve benzeri ilaçlar pankreas kanseri riskini artırmaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir