Oyun Haberleri

GPD’nin GPU yuvası, masaüstü benzeri grafikleri M.2 yuvası aracılığıyla Steam Destenize yerleştirmenizi sağlar

GPD'nin GPU yuvası, masaüstü benzeri grafikleri M.2 yuvası aracılığıyla Steam Destenize yerleştirmenizi sağlar

Tamam, bak, bunu gerçekten yapmayacaksın. Ama eğlenceli, eğlenceli bir fikir, görünüşe göre gerçek ve Indiegogo’da kaydolabileceğiniz bir şey, yani gelecekte neyin daha pratik olarak mümkün olabileceğini kim bilebilir. Bu, GPD’den Steam Deck’e takılan harici bir grafik yuvasıdır. Ve Asus RoG Ally ve GPD’nin kendi Win 4’ü dahil olmak üzere diğer oyun el bilgisayarları.

Bu tür şeyleri daha önce Güverte’ye monte edilmiş M.2 adaptörleri ve bir masaüstü GPU ile görmüştük. Ancak GPD G1, Steam Destesi için açıkça tasarlanmamış veya optimize edilmemiş olsa da bundan biraz daha gösterişlidir.

Güverte ile ilgili sorun, elbette, harici bir GPU bağlamanın en verimli yolu olan harici bir USB 4 / Thunderbolt arayüzüne sahip olmamasıdır. Bunun yerine, elde taşınır cihazın dahili M.2 arayüzünden geçmeniz gerekir.

M.2, elbette, öncelikle depolama için tasarlanmıştır. Ancak değiştirilmemiş bir PCIe protokolü kullanır ve tipik olarak bir depolama bağlamında dört şeritli bağlantı sunar. Bu, orta sınıf bir GPU için kesinlikle yeterli bant genişliğidir ve ara sıra performans artışı olan daha yüksek son grafikler için bile tolere edilebilir.

Her neyse, Güverte için GPD G1’i kullanmak, kasayı kırarak açmak, varsa M.2 SSD’yi çıkarmak ve GPD’nin Oculink olarak bilinen M.2 adaptörünü takmak ve ardından G1 harici GPU’yu bağlamak anlamına gelir.

Kablo, Deck’in kasasına dik açılarla yapışır ve esasen arka kapak bağlantısı kesilmiş olarak koşmanız gerekir. Çıktı yalnızca harici bir ekrana yöneliktir. Harici GPU’yu Deck’in yerleşik ekranında çalıştıramazsınız. Oh, ve M.2 SSD’yi çektiğiniz için yalnızca işletim sistemini microSD kartta çalıştırmanız gerekmiyor, aynı zamanda Windows’u da çalıştırmanız gerekiyor, çünkü bütün mesele SteamOS ile uyumlu değil.

Şu anda, GPD G1 GPU yuvasının kendisi, artı M.2 Oculink adaptörü ve bu adaptörü yuvaya bağlayan bir kablo için 697 ABD dolarına bakıyorsunuz. Dock’un kendisi 655 dolar.

OKU  Windows 10'un mevcut sürümü son sürümü olacak

Oh, ve evet, bağlantı birimi bir GPU, AMD’nin Radeon RX 7600M XT’si ile birlikte gelir. Bu temelde aynı 2.048 gölgelendirici sayısına sahip RX 7600 masaüstü GPU’su ile aynıdır.

Başka bir deyişle, mevcut masaüstü GPU standartlarına göre giriş seviyesi şeyler. Her neyse, biz bu satırları yazarken, Dock, kablo ve adaptör paketi için tahmini Eylül sevkiyat tarihine bakıyorsunuz.

Elinizde buhar

Ekranda Elden Ring'den bir görüntünün yer aldığı Steam Deck

(İmaj kredisi: Gelecek, Yazılımdan)

Steam Deck incelemesi: Valve’ın el bilgisayarı hakkındaki kararımız.
Steam Destesi kullanılabilirliği: Nasıl alınır.
Buhar Destesi pil ömrü: Yeni cihazın gerçek pil ömrü ne kadar?
Steam Destesi ne kadar gürültülü? Ve Önemli Diğer testini geçecek mi?
Steam Deck – Öykünme rüya makinesi: En üst düzey emülatör olarak Valve’ın el tipi donanımını kullanma.

Dock, üçlü USB-A bağlantı noktası, bir SD kart okuyucu, bir çift DisplayPort çıkışı ve HDMI 2.1 gibi ek özelliklere sahiptir. Dock’un yedek GPU’larla yükseltilip yükseltilemeyeceği tam olarak belli değil, ancak öyle düşünmüyoruz.

Sonunda, bu oldukça sınırlı çekiciliği olan bir niş ürün. GPD’nin kendi Win 4 taşınabilir oyun PC’si ile çalışmak daha mantıklıdır çünkü bu ünitede Oculink adaptörü yerleşiktir ve bu nedenle yapmanız gereken tek şey kabloyu bağlamaktır. Dock ayrıca USB 4 / Thunderbolt’u da destekler, böylece bunlardan birine sahip herhangi bir elde taşınır cihaz da basit bir kablo bağlantısıyla Dock’a bağlanabilir.

Her iki durumda da, AMD’nin yeni nesil APU’ları geldiğinde muhtemelen onlarla eşleşecek veya onlardan geçilecek düşük kaliteli ayrık grafiklerle baş başa kalırsınız. Yine de, bir Deck veya benzeri bir el bilgisayarı satın alıp onu her şeyi yapabilen bilgisayarınız olarak kullanmayı hayal ediyorsanız, bunun gibi harici bir GPU bunu daha uygun hale getirir ve bir gün bu tür bir çözümün gerçekten de doğru yol olabileceğini hayal edebiliriz.

OKU  Minecraft Player, Super Bowl Onuruna State Farm Stadı'nı Yeniden İnşa Ediyor

Şimdilik pahalı, eğlenceli ama belki de olabileceği kadar rafine bir fikir değil. Yine de fikri beğendik.

Daha çok oyun haberleri yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.