Oyun Haberleri

2,5 milyar dolarlık soygunun arkasındaki kripto baronu, mahkemenin kendisini 11.196 yıl hapse mahkûm etmesiyle “Dünyadaki herhangi bir kurumu yönetecek kadar akıllıyım” dedi

A man reaches for dollars that will be forever out of reach.

Artık faaliyet göstermeyen kripto para borsası Thodex’in kurucusu ve CEO’su Faruk Fatih Özer, nitelikli dolandırıcılık, kara para aklama ve organize suç gibi suçlardan dolayı İstanbul’daki bir mahkeme tarafından 11.196 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Kız kardeşi Serap ve kardeşi Güven de suçlu bulunarak aynı cezaya çarptırıldı.

Thodex 2017 yılında kuruldu ve Türkiye’nin devlet para birimi liranın hızlı enflasyon yaşadığı bir dönemde başarıya ulaştı. Türk halkı, özellikle tasarruf söz konusu olduğunda kripto parayı dalgalanan liradan daha güvenli bir seçenek olarak görmeye başladı ve Özer, Türkiye’de bir nevi mali açıdan ünlü oldu. Thodex Nisan 2021’de çöktü ve Özer, kaçmadan önce başlangıçta yatırımcıların parasının güvende olduğunu iddia etti.

Hemen sonrasında Türk polisi düzinelerce Thodex çalışanını tutukladı ve firmanın bilgisayarlarına el koydu. Thodex’in Nisan 2021’de yaklaşık 125 milyon dolar değerindeki Bitcoin’i ABD’nin köklü kripto borsası Kraken’e taşıdığı ortaya çıktı. Bunun üzerine Interpol kırmızı bülten yayınladı ve Özer Arnavutluk’ta bulunarak iade edildi.

Özer, mahkemede “Dünyadaki her kuruma liderlik edecek kadar akıllıyım” dedi. Devlet haber kuruluşu Anadolu Ajansı’nın bildirdiğine göre. “22 yaşımda kurduğum bu şirkette de bu açıkça görülüyor. Eğer bu bir suç örgütü olsaydı bu kadar amatörce davranmazdım.”

Thodex’in çöküşünde kaybedilen paranın toplam miktarı belirsizdir ve tahminler büyük ölçüde farklılık göstermektedir. Mahkemede savcılar 356 milyon lira (2021’de 43 milyon dolar) kayıp tespit etti, ancak diğer raporlar bu rakamın 2 milyar dolara kadar çıktığını gösteriyor ve Chainalytics tarafından yapılan bir araştırma, Thodex’te kaybedilen kripto para biriminin değerini 2,5 milyar dolar olarak ortaya koyuyor. “2021’de halı çekme nedeniyle kaybedilen toplam değerin kabaca %90’ının, sahtekar bir merkezi borsaya, borsanın kullanıcıların para çekme olanağını durdurmasının hemen ardından CEO’su ortadan kaybolan Thodex’e atfedilebileceğini belirtmeliyiz.” o rapor diyor.

Türkiye’de bu uzun hapis cezaları, idam cezasının kaldırıldığı 2004 yılından bu yana yaygınlaştı. İster inanın ister inanmayın, Özer kardeşler kolay kurtuldu: Savcılar bu davayla örnek teşkil etmek için yola çıktılar ve 40.562 yıl hapis cezası istediler. . Özer’in iyi tarafı, iyi hali varsa 5-6 bin sonra çıkacak.

OKU  Maxis, bir sonraki Sims oyununun 'bir MMO olmadığını' açıklıyor

Daha çok oyun haberleri yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.