Oyun Haberleri

Zelda: Tears of the Kingdom modları kare hızını 60 fps’ye çıkardı — ancak henüz kullanmamalısınız

Link in Tears of the Kingdom

Acımasız fps limitlerinin kilidini açarsanız, iki kat daha hızlı çalışan bilgisayar oyunları çağını hatırlıyor musunuz? Bugünlerde PC oyunlarının dinamik kare hızlarını desteklememesi nadirdir, ancak geliştiricilerin tam olarak ne kadar (veya ne kadar az) işlem gücü ile çalışmaları gerektiğini bildikleri Nintendo Switch gibi konsollarda daha yaygındır. The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom, 30 fps sınırıyla tasarlandı ve modlar zaten bu sınırı kaldırıp oyunu 60 fps’de çalıştırmak için kandırmayı başardılar… tabi eğer bilgisayarınız bunu kaldırabilirse. Ancak Tears of the Kingdom’ın ilk öykünme durumu göz önüne alındığında, güçlü bir oyun teçhizatı bile Tears of the Kingdom’ı 60 fps’de çalıştıramaz. Tümü zaman.

Ve kare hızı düştüğünde ağır çekime hazırlanın.

Çoğu oyun, oyunun dahili saatini de yavaşlatmadan kare hızındaki düşüşü kaldırabiliyorken, öykünmede bu neden oluyor?

Deneyimli öykünme programcısı Robert Peip, “Genellikle PC oyunları oluşturma hızına bağlı değildir, bunun yerine oyun mantığı, hangi fps’ye ulaşırsanız ulaşın aynı hızda çalışır,” diye açıklıyor. Nintendo 64 çekirdeği geliştirme MiSTER projesi için. Peip, modern oyunlarda bu tür bir yavaşlamayı aşırı durumlarda görebileceğinizi söylüyor – örneğin, 5 fps’nin altına düşerseniz, oyun mantığı muhtemelen normal şekilde çalışamaz – ancak genellikle makul miktarda dalgalanmayı tolere edebilirler.

“Emülasyonda bazen sabit bir fps limiti oluyor, örneğin Breath of the Wild’da fizik için oyun mantığı maksimum 30 fps’ye bağlıydı. Bu yüzden 60 fps için modlara ihtiyaç duyuluyor. 60 fps modunu uyguladığınızda ve ona ulaşamadığınızda , oyun, oyun mantığını yeterince sık güncellemiyor ve oyun yavaşlıyor. Bu, her zaman sabit fps’de çalışan eski 2D oyunlarda daha da mevcuttu.”

Tears of the Kingdom’ı 60 fps’ye modlamakla ilgili tek sorun yavaşlama değil; önceden oluşturulmuş ara sahneler iki kat hızda çalışıyor, çünkü oyun yine belirli bir hızda çalışmayı bekleyecek şekilde programlanmıştı.

OKU  Eğlenceli God of War Ragnarok Klibi Ejderhanın Bir Taşla Gökyüzünden Düştüğünü Gösteriyor

Emülatör geliştiricilerinin şu anda hareket ettiği hızda, optimizasyon yoluyla önümüzdeki aylarda çok daha tutarlı bir 60 fps geçerli olabilir. Ancak daha zamanında çözüm, oyun için dinamik bir çerçeve hızıyla çalışmasına izin veren bir moddur; bu, oyun mantığının 60 fps veya örneğin 37 fps’de tutarlı bir şekilde davranmaya devam edeceği anlamına gelir.

Cuma günü erken saatlerde bir Reddit posteri, Tears of the Kingdom için bir “beta” dinamik FPS modu yayınladı ve kare hızı düştüğünde performansı yumuşatmak için mevcut 60 fps moduyla birlikte çalıştığını iddia etti. Hala yanlış hızlarda oynayan ateş gibi bazı animasyonlar ve hala çift zamanlı olarak çalışan ara sahneler gibi bazı dikkate değer sorunlarla birlikte, hala devam eden bir çalışma. Ayrıca, silahları değiştirirken ekranın kararmasına neden olan 60 fps yamasının garip bir yan etkisini de çözmüyor.

Öykünülmüş oyunlar için bunun gibi modlar, tipik olarak, nasıl çalıştığını değiştirmek için bellekteki belirli değerleri değiştiren bellek yamalarıdır. Bu, bir oyunun dosyalarını değiştirmekten daha hafif bir modlama şeklidir, çünkü tek yapmanız gereken, oyunu yüklediğinizde öykünücünün okuyacağı bir mod klasörüne küçük bir metin dosyası bırakmaktır. Ancak bir bellek yaması oluşturmak, bir oyunun nasıl çalıştığını anlamayı gerektirir; bu da genellikle biraz çalışma ve biraz da deneme yanılma gerektirir.

Peki, Tears of the Kingdom’ın piyasaya sürülmesinden sonra yukarıdaki modlar nasıl bu kadar çabuk geldi? Şey… yapmadılar.

Bu yamaların birçoğu, Krallığın Gözyaşları daha çıkmadan önce geldi ve onlara korsanlıkla rahatsız edici derecede bariz bir bağlantı sağladı. Dinamik fps modunun arkasındaki redditör, Tears of the Kingdom sızdırıldığından beri r/NewYuzuPiracy alt dizinde hackler yayınlıyor ve 60 fps modu da resmi yayınlanmadan çok önce yayınlandı. Bu, söz konusu mod gerçekten bir düzine kod satırı içeren küçük bir metin dosyası olsa bile, her ikisinden de uzak durmak istememe neden oluyor.

OKU  Steam Deck OS 3.4 güncellemesi masaüstü modunu güçlendiriyor

Korsanlıkla olan bu bağlantı, pek çok kullanıcının onları indirmesini engellemeyecek ve artık oyun vahşi doğada olduğuna göre, modları kimin yarattığını ve nasıl yaptığını gözden kaçırmak, hatta fark etmemek bile kolay. Ancak genel olarak öykünme sahnesi için kötü bir görünüm – ve öykünme yoluyla oynamak için görev bilinciyle kendi Tears of the Kingdom kopyalarını bırakan oyuncular için, mevcut modların aynı şekilde, kurallara göre oynayarak yaratılmaması talihsiz bir durumdur.

Artık Tears of the Kingdom çıktığına göre, artık davayla ilgilenen özel mod geliştiricileri var. Yuzu öykünücüsünün sitesinde burada listelendiği gibi, daha önce diğer Switch oyunlarında ultra geniş en boy oranı korsanları, devre dışı bırakılmış dinamik çözünürlük ve kilidi açılmış kare hızları bulmuşlardı. Mevcut 60 fps modunu etkileyen siyah ekran sorunu olmadan dinamik bir kare hızı sağlayan bir mod bulmaları an meselesi olmalı. O zamana kadar, 4K’ya kadar çok umut verici görünen yerel, değiştirilmemiş 30 fps’ye bağlı kalacağım.


Daha çok oyun haberleri yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.