Oyun Haberleri

ABD-Çin teknoloji savaşı gerçekten kızışıyor

Some rainbow wafer up close

PC Gamer her şeyden önce PC oyunlarına ve donanımına adanmış bir web sitesi olmasına rağmen, Çin ile ABD ve müttefikleri arasında tırmanan teknoloji ve çip yapımı anlaşmazlığını ele alıyoruz. İster hayati önem taşıyan çip üretim ekipmanlarının bloke edilmesi, ister belirli AI çiplerinin satışının yasaklanması olsun, kısasa kısas teknolojisi anlaşmazlığındaki bu son hareket, teçhizatlarımız için ne kadar ödediğimizi doğrudan etkileyebilir.

ABD’nin Nvidia’nın en gelişmiş AI çiplerinin Çinli işletmelere satışını yasaklama önerisinin ardından Çin, çeşitli galyum ve germanyum malzeme ve ürünlerinin ihracatına ilişkin yeni kontroller duyurdu. Bloomberg’e göre bu kontroller 1 Ağustos’ta yürürlüğe girecek. Metalleri ihraç eden şirketlerin lisans başvurusunda bulunmaları ve kime satış yaptıkları ve metallerin ne için kullanılacağı hakkında bilgi vermeleri gerekiyor.

Çin Halk Cumhuriyeti Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre denetimlerin nedeni “ulusal güvenliği ve çıkarları korumak”.

Bu metaller, yarı iletkenlerin üretimi için hayati öneme sahiptir. Germanyum, silikonla değiştirilmeden önce erken transistör tasarımının kritik bir bileşeniydi, ancak silikon-germanyum alaşımları üretmek için silikonla birleştirildiğinde yeniden canlanıyor. Diğer şeylerin yanı sıra, yüksek verimli güneş panellerinin, optik fiberin, yüksek yoğunluklu otomobil farlarının ve LCD monitörlerin arka ışıklarının üretiminde de kullanılır.

Bloomberg’e göre dünyadaki galyum üretiminin %94’ü Çin’den geliyor. Galyum, çip üretimi ile çok daha alakalıdır, ancak aynı zamanda cep telefonlarının, kablosuz iletişim ürünlerinin ve özellikle mavi LED’lerin önemli bir bileşenidir.

Bir sonraki makineniz

(İmaj kredisi: Gelecek)

En iyi oyun bilgisayarı: Profesyonellerden en iyi hazır makineler
En iyi oyun dizüstü bilgisayarı: Mobil oyunlar için mükemmel dizüstü bilgisayarlar

Çin, her iki metalin de açık ara en büyük üreticisidir, ancak bu konum, metallerin bolluğundan çok daha ucuz üretim maliyetleriyle ilgilidir. Hallgarten & Co.’nun müdürü Christopher Ecclestone, Bloomberg’e şunları söyledi: “Fiyatları bastırmayı bıraktıklarında, bu metalleri Batı’da çıkarmak aniden daha uygun hale geliyor, o zaman Çin yeniden kendi hedefine sahip oluyor.”

OKU  Astarion'un seslendirme sanatçısı Baldur's Gate 3'ü çalalım

Çin, iki metalin ihracatını engellemese de, bu hareketin daha geniş teknoloji endüstrisi üzerinde nasıl bir etkisinin olacağı henüz belli değil. Yonga üretimi ileriye dönük bir süreçtir ve arz tarafında bir şok olması durumunda önemli bileşenlerin stokları ve rezervleri olacaktır. Ancak bu malzemeler yonga yapımından daha fazlası için kullanılıyor ve önümüzdeki aylarda bazı ürünlerde bazı dalgalanma etkileri ve fiyat artışları olma ihtimali her durumda var.

Emin olabileceğimiz bir şey var: Bu teknoloji savaşının çok daha fazla tırmanma potansiyeli var. AI, kuantum bilgisayarları ve 1nm altı düğümler dahil olmak üzere ileri teknolojiler, ülkelerin paylaşmak istemediği sırlar içerir.

Daha çok oyun haberleri yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.