Sağlık

Kalp hastalığı: “Keto benzeri” düşük karbonhidratlı diyetler riskinizi ikiye katlayabilir

Kalp hastalığı: "Keto benzeri" düşük karbonhidratlı diyetler riskinizi ikiye katlayabilir

Pinterest’te paylaş
Yeni araştırmalar, keto gibi düşük karbonhidratlı, yüksek yağlı diyetlerin kalp krizi, felç ve tıkanmış arterler gibi kardiyovasküler problem riskinizi önemli ölçüde artırabileceğini gösteriyor. FG Ticaret/Getty Images
  • Yeni bir çalışma, “keto benzeri” diyetler ile daha yüksek kolesterol arasında bir bağlantı buldu.
  • Ayrıca daha yüksek kardiyovasküler hastalık riski ile ilişkilendirilmiştir.
  • Keto diyetindeki insanlar daha fazla doymuş yağ tüketme eğilimindeydi.
  • Beslenme uzmanları bu sonuçların şaşırtıcı olmadığını söylüyor.
  • İnsanların karbonhidratları düşman olarak görmeyi bırakmalarını öneriyorlar.

5 Mart 2023’te Amerikan Kardiyoloji Koleji’nin Dünya Kardiyoloji Kongresi ile birlikte yıllık bilimsel toplantısında sunulan araştırmaya göre, “keto benzeri bir diyet”, daha yüksek LDL kolesterol seviyeleri de dahil olmak üzere olumsuz etkilerle ilişkilendirilmiştir. “kötü” kolesterol olarak.

Ayrıca, kalp krizi, inme ve tıkanmış arterler gibi kardiyovasküler (KV) problemlerin riskinde iki kattan fazla artışla bağlantılıydı.

İnsanların %5’inin keto diyeti denediğini bildiren raporlarla, keto diyetlerinin popülaritesi artıyor. ABD keto diyet ürünleri pazarının 2027 yılına kadar 15,6 milyar ABD doları değerinde küresel bir değere ulaşacağı tahmin edilmektedir.

Önceki arama ketojenik diyetlerin en azından kısa vadede faydalı olduğunu, çünkü kan basıncını, trigliseritleri ve yüksek kan şekerinin bir belirteci olan glise hemoglobini (HbA1c) düşürebildiklerini bulmuştur.

Ayrıca daha iyi HDL seviyeleri, “iyi” kolesterol ve kilo kaybı ile bağlantılıdırlar. Bununla birlikte, ketojenik diyetlerin kardiyovasküler risk üzerindeki uzun vadeli etkileri bilinmemektedir.

LCHF diyetinin KV risk üzerindeki etkisini incelemek

Çalışmanın amaçları doğrultusunda, keto benzeri bir diyet, düşük karbonhidrat (kalorilerin %25’i) ve yüksek yağ (kalorilerin %45’i) içeren bir diyet olarak tanımlandı.

Araştırma ekibi, bu düşük karbonhidratlı, yüksek yağlı (LCHF) diyeti uygulayan 305 kişinin diyetlerini inceledi ve bunları standart bir diyet uygulayan 1.200 kişiyle karşılaştırdı.

Katılımcıların sağlık verileri, UK Biobank adlı büyük bir biyomedikal veritabanından geldi.

Ortalama takip süresi, sigara ve yüksek tansiyon gibi kalp hastalığı için diğer risk faktörleri için yapılan düzeltmelerle yaklaşık 11,8 yıldı.

Verilerin analizi, LCHF diyetindeki kişilerin kardiyovasküler riskin üç göstergesinin daha yüksek seviyelerine sahip olduğunu buldu: LDL, kolesterol ve apolipoprotein B.

OKU  10 Yaşlı Amerikalıdan 1'inde Demans Var: Riskinizi Nasıl Azaltabilirsiniz?

Çalışma yazarları ayrıca aynı kişilerin arteriyel tıkanma, kalp krizi, inme ve periferik arter hastalığı riskinin iki katından fazla olduğunu bulmuşlardır.

Ayrıca, bir LCHF diyeti yiyen kişilerin daha fazla doymuş yağ alımına sahip olduklarını bulmuşlardır.

Göre Amerikan kalp derneğiÇok fazla doymuş yağ yemek, kolesterol seviyelerini yükselterek kalp hastalığı ve felç riskinizi artırabilir.

Beslenme Uzmanları Keto Diyetleri Hakkında Ne Düşünüyor?

Las Vegas, Nevada Üniversitesi’nde Beslenme ve Diyetetik alanında Didaktik Programın program direktörü Samantha Coogan, bu sonuçların “şaşırtıcı değilse bile endişe verici” olduğunu söylüyor.

“Keto ile ilgili sorunlardan biri (ve birçoğu var), birisinin bunu nasıl benimseyebileceğine dair çok belirsiz yönergeler olması ve çoğu kişinin bunu ‘yağlı olduğu sürece istediğiniz herhangi bir tür yağı yiyin’ ‘Düşük ila sıfır’ olarak almasıdır. karbonhidrat” dedi.

Coogan ayrıca, doymuş yağ gibi “kötü” yağlar ile doymamış yağ ve omega-3’ler gibi “iyi” yağlar arasında gerçekten bir ayrım olmadığını söyledi.

Sığır eti, domuz pastırması ve tereyağı gibi doymuş yağ oranı yüksek gıdaların genellikle diyet savunucuları tarafından yoğun bir şekilde teşvik edildiğini açıklamaya devam etti. Örneğin, popüler “Kurşun Geçirmez Kahve”nin yaratıcısı, sabah kahvenize tereyağı eklemeyi savunur.

Coogan, keto diyetlerinin kalp sağlığını düşünmeden kilo vermeye daha fazla odaklanma eğiliminde olduğunu söyledi.

“Gerçek inananların çoğu sorumsuzca ‘sınırsız pastırma’yı teşvik etti” dedi.

The Plant-Powered Dietitian’da kayıtlı diyetisyen, yazar ve blog yazarı Sharon Palmer, Coogan ile bu sonuçların şaşırtıcı olmadığı konusunda hemfikirdi.

“Keto diyetlerinin popülaritesi arttığından ve bu yeme kalıplarıyla ilişkili kardiyovasküler olay vakaları gördüklerinden, birçok beslenme uzmanı ve doktor bu potansiyelden endişe duyuyor” dedi.

Palmer, ketojenik diyetlerin, lif, mineral, vitamin ve fitokimyasal içerikleri nedeniyle kalbi koruyucu olduğunu bildiğimiz tüm bitki bazlı gıdalarda ciddi şekilde kısıtlanma eğiliminde olduğunu belirtti. Ek olarak, ketojenik diyetler genellikle kolesterolü artıran ve arterleri tıkayan doymuş yağ bakımından yüksektir.

OKU  Başta alkol olmak üzere madde kullanımına bağlı kalp kaynaklı ölümler artıyor

Palmer, “Bu bir çifte sorun,” dedi. “İnsanlar kalbi korumaya yardımcı olan yiyecekleri kısıtlıyor ve kalp hastalığını teşvik eden yiyecekleri artırıyor.”

Ketojenik diyete daha sağlıklı bir alternatif

Palmer, “Daha iyi bir diyet, uzun vadede genel sağlık için iyi olandır,” dedi, “ciddi sağlık risklerine neden olan hızlı kilo verme diyeti değil.”

Spesifik olarak, bunun daha bitki bazlı bir diyet olacağını açıkladı.

“Meyve, kepekli tahıllar ve baklagiller gibi yiyecekleri kısıtlamak yerine, onları tabağınızın odak noktası yapın. Palmer, araştırmaların aslında daha fazla bitki bazlı gıda yemenin daha sağlıklı vücut ağırlığıyla bağlantılı olduğunu gösterdiğini söyledi.

Coogan, keto diyetlerinin ciddi karbonhidrat kısıtlaması nedeniyle insanlar için genellikle sürdürülemez olduğuna işaret etmeye devam etti. İnsanlara, “her seferinde sizi yakalayacağı” için, can attıkları şeylerden kendilerini mahrum bırakmamalarını tavsiye ediyor.

İnsanların gün boyunca tutarlı bir şekilde yemek yemelerini ve bunun da metabolizmalarının yavaşlamasını engelleyebileceğini öne sürüyor.

“Kendimizi uzun süre aç bırakmaya çalışırsak, metabolizmamız vücudun ne zaman yakıt ikmali yapılacağı konusundaki belirsizliği telafi etmek için yavaşlayabilir” dedi.

Dengeli beslenme en iyisidir

Tavsiye ettiği başka bir şey de, uygun bir protein, yağ ve karbonhidrat dengesi yemektir.

“Kalorilerin %10-35’ini proteinden (daha fazla kuvvet antrenmanı yaparsanız daha yüksek), %20-30’unu yağdan ve %45-65’ini karbonhidratlardan (daha fazla kuvvet antrenmanı yaparsanız daha yüksek seviye) hedefleyin. eğitim). bir dayanıklılık atleti veya ‘toplu’ giymeye çalışmak; su ağırlığını ‘eğilmeye’/azaltmaya çalışırken alt uç),” dedi.

“Karbonhidratların düşman olmadığını” ekledi.

“Beynin sadece çalışması için günde en az 130 grama ihtiyacı var ve uyanmanın ötesindeki her şey için daha fazlasına ihtiyacı var” dedi.

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

İlgili yazılar
Sağlık

Kalp yetmezliği riskiyle ilişkili göğüs ağrısı ve erektil disfonksiyon için ilaç almak

Sağlık

Dans etmek kilo vermenize ve yağsız kaslar geliştirmenize yardımcı olabilir

Sağlık

Bu anne neden genç kızını Wegovy almaya teşvik etti?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir