Sağlık

Saç kökleri artık laboratuvarda yetiştirilebilir: Bunun saç dökülmesi için anlamı nedir?

Saç kökleri artık laboratuvarda yetiştirilebilir: Bunun saç dökülmesi için anlamı nedir?

Pinterest’te paylaşın
Araştırmacılar son zamanlarda bir laboratuvarda in vitro olarak saç köklerini büyüterek bir atılım yaptı. Galina Zhigalova/500px/Getty Images
  • Yeni araştırmalar, bilim adamlarının laboratuvar ortamında in vitro olarak yeni saç kökleri (bir saç telini ve kökünü saran boru şeklindeki gözenekler) oluşturmasını sağladı.
  • Uzmanların gelecekte daha iyi saç dökülmesi tedavileri için yollar açabileceğini söylediği bir gelişme.
  • Ayrıca uzmanlara saç köklerinin genel olarak nasıl geliştiği konusunda daha net bir anlayış sağlayacaktır.

Amerika Saç Derneği, Amerika Birleşik Devletleri’nde yaklaşık 35 milyon erkek ve 21 milyon kadının saç dökülmesinden muzdarip olduğunu bildirmektedir.

Saç dökülmesi günlük yaşamın düzenli bir parçası olsa da – Amerikan Dermatoloji Akademisi Derneği, her gün 50 ila 100 saç dökülmesinin yaygın olduğunu belirtiyor – saçlarda incelme ve kafanızdaki kel yamalar travmatik ve fark edilmesi rahatsız edici olabilir.

Bu endişeleri hafifletmek ve daha kalın, daha dolgun saçları geri getirmek için dermatologlar tarafından reçete edilen veya reçetesiz satılan kanıtlanmış seçenekleri olan kesinlikle yaygın çözümler vardır.

Şimdi, Japonya’dan yapılan araştırmalar, saç dökülmesi tedavileri, hayvan testleri ve genel olarak ilaç taraması için etkileri olabilecek potansiyel yeni saç uzatma yöntemlerine ışık tutuyor.

Bu yeni çalışmada, araştırmacılar bir laboratuvarda in vitro olarak yeni saç folikülleri – saç telini ve kökünü saran boru şeklindeki gözenekler – yarattılar. Uzmanların söylediği bir gelişme, hem daha iyi saç dökülmesi tedavileri için hem de genel olarak saç köklerinin nasıl geliştiğine dair daha net bir anlayış için yollar açabileceğini söylüyor.

A Saç dökülmesi tedavisinde çığır açan gelişme

Yeni araştırma dergide yayınlandı bilimsel gelişmelerYokohama Ulusal Üniversitesi’nden bir araştırma ekibi ile kültürde saç kökleri yaratıyor.

Bir basın açıklamasında, araştırma ekibi bu çalışmanın, giderek artan bir şekilde organın gelişimini desteklemek için yürütülen araştırmaların odak noktası haline gelen “organoid” – bir organın küçük “basit versiyonları” – kültürü yürütme pratiğine odaklandığını açıklıyor. organları ve dokuları daha iyi anlar.

Araştırmacılar, bir embriyonun oluşumu sırasında, cildin epidermal tabakası ile cildin mezenşimi veya bağ dokusu arasında bir dizi mesaj gibi bir şeyin ileri geri gittiğini açıklıyor.

Bu sinyaller, bir organizmanın hücrelerinin vücudun organlarını ve dokularını oluşturmak için bir araya geldiği, morfogenez olarak bilinen bir süreç olan saç köklerinin oluşumunu uyarır. Geçmişte araştırmacıların saç folikülü gelişiminin arkasında ne olduğunu tam olarak anlamalarının ne kadar zor olduğunu ve saç folikülleri için bu morfogenez sürecinin daha önce bir kültür kabında yeniden üretilmediğini belirtiyorlar.

Bu çalışma için, araştırmacılar kemirgen embriyonik hücreleri kullandılar, çünkü araştırmaya göre, “bu, insan kaynaklı hücrelere kıyasla daha kısa saç oluşum süresi, daha yüksek saç indükleyici aktivite ve bulunabilirliklerinden kaynaklanıyor.”

Yokohama Ulusal Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’nde profesör olan araştırma yazarı Junji Fukuda, Healthline’a verdiği demeçte, “Saç üretebilen saç folikülü dokusunun kültür yoluyla elde edilebileceğine şaşırdık” dedi. “Daha da şaşırtıcı olanı, araştırmanın başında %1’den daha az olan saç oluşum olasılığını – 300 hücre kümesinde birinden – bu çalışmada neredeyse %100’e – veya 300 hücre kümesinden 300’üne – çıkarabilmemizdi. “

OKU  Kronik ağrı ve esrar: araştırmalar, opioidleri azaltmanın bazı insanlara yardımcı olabileceğini gösteriyor

Embriyonik hücreler arasındaki bu ileri geri iletişimin yarattığı yapıyı, vücudunuzdaki doku ve hücrelere yapı sağlayan ağ olan “düşük hücre dışı matris konsantrasyonu” aracılığıyla kontrol ederek bu küçük saç köklerini oluşturabildiler. . Basın açıklamasına göre ekip, saç tellerini ve saç köklerini “neredeyse yüzde 100 verimlilikle” büyüttü ve “uzun saç tellerine sahip tamamen olgun saç kökleri” üretti.

Üretilen foliküller 23 günlük kültürde tamamen olgunlaştı ve yaklaşık 3 mm uzunluğundaydı.

Araştırmacılar daha sonra bu morfogenetik süreci ve saç pigmentasyonunu in vitro olarak inceleyebildiler ve bu folikül büyümesini yönlendiren sinyal-sinyal sürecini daha iyi anladılar.

“Sistemimiz, yeni saç folikülü oluşum sürecinin sürekli in vitro izlenmesini sağlıyor. Bu nedenle, saçın nasıl oluştuğunu ve saça belirli dış uyaranlar uygulandığında ne olduğunu daha iyi anlamamıza yardımcı olabilir” dedi. “Ayrıca melanozomlar gibi sürekli gözlemleyebiliriz. [organelles that process and hold melanin pigments] gri saçın nedenlerini anlamak ve onu tedavi etmek için ilaçlar geliştirmek için kullanılabilecek pigmentli ve saça geçirilir.

Saç dökülmesi tedavileri nasıl belirlenir

Bu yeni araştırma, ne olduğuna dair cesaret verici bir resim sunarken abilir Şu anda saç dökülmesi yaşıyorsanız mümkün olabilir, mevcut seçenekler nelerdir?

doktor Peter Young, FDA onaylı, evde verilen tedaviler yoluyla erkek tipi kellik tedavisinde uzmanlaşmış, Keeps’in Tıbbi Direktörüdür.

Japonya’dan yapılan yeni araştırmayla ilgisi olmayan Young, her şeyin saç dökülmenizin türüne bağlı olduğunu söyledi. Bu saç dökülmesini tersine çevirebilir ve yeni saçlar çıkarabilir veya en azından süreci yavaşlatabilirsiniz. Young, doğru yöntemin ne olduğunu bulmak için belirli bir kişinin saç dökülmesinin nedenini bulmanız gerektiğini söyledi.

“Saç dökülmenizin nedenini ve en iyi tedaviyi belirlemek için doktorunuz kapsamlı bir tıbbi öykü alacaktır. Tiroid hastalığı, anemi ve lupus gibi otoimmün hastalıklar da dahil olmak üzere saç dökülmesine neden olabilecek çeşitli koşullara odaklanıyoruz” diye açıkladı Young. “Sağlayıcı ayrıca saç dökülmesine neden olabilecek herhangi bir fiziksel veya duygusal stres etkeni hakkında bilgi alacak ve mevcut ilaçlarınızın bir listesini isteyecektir.”

Ardından, doktorunuz kafa derinizi görsel olarak inceleyecektir. Bunun nedeni, farklı saç dökülmesi türlerinin çıplak gözle farklı şekillerde ortaya çıkmasıdır. Bu tür testlerden sonra altta yatan neden hala belirsizse, doktorunuz bir kan testi önerebilir ve hatta kafa derinizden biyopsi alabilir ve bu örneğe mikroskop altında bakabilir, diye ekledi.

“Saç dökülmesine tiroid hastalığı veya anemi gibi altta yatan bir tıbbi durum neden oluyorsa, saç dökülmesini tersine çevirmek için bu durumu tedavi etmek gerekir. Bazı tansiyon ilaçları gibi saç dökülmesine neden olabilecek birkaç ilaç vardır. Bu ilaçlardan herhangi birini kullanıyorsanız ve saç dökülmesi yaşıyorsanız, doktorunuz sizi farklı bir ilaca geçebilir” dedi.

Ek olarak, “nedeni bilinmeyen saç dökülmesi”nin yamalı bir formu ile karakterize edilen alopesi areata gibi bir durum, saçların aylar hatta bir yıl boyunca “tedavi gerektirmeden kendiliğinden büyümesine” neden olabilir.

saç Şu anda mevcut olan kayıp tedavileri

Young, mevcut kabul edilen tedavilerin ilaçlar, lazerler ve saç restorasyon cerrahisini içerdiğini ekledi. Erkek tipi kellik için en yaygın tedaviler, genellikle Rogaine markasıyla bilinen minoksidil ve Propecia markasıyla bilinen finasterid gibi ilaçları içerir.

OKU  Ayahuasca: Psikoaktif içki zihinsel sorunları giderebilir, ancak yan etkileri vardır

Minoxidil’in sıvı veya köpük şeklinde gelen ve iki güçlü şekilde gelen reçetesiz satılan bir ilaç olduğunu da sözlerine ekledi.

“Topikal minoksidilden ilk sonuçları görmek en az üç ila dört ay ve optimal sonuçları görmek bir ila iki yıl sürer. Faydaları korumak için ilacı süresiz kullanmalısınız. Topikal minoksidilin en yaygın yan etkisi kafa derisi tahrişi, kaşıntı veya kızarıklıktır” diye ekledi. “Bu, köpük formülasyonunda çözümden daha az sıklıkla görülür. Bazı hastalarda istenmeyen yüz tüyleri çıkabilir.”

Minoksidil dışında finasterid, saç dökülmesinden muzdarip erkekler için reçeteli bir haptır. Bu ilacı alan birçok kişi yeni saç büyümesini veya mevcut saç dökülmesinin yavaşladığını fark edecektir. Ayrıca sizin ve sağlayıcınızın sizin için işe yarayıp yaramadığını anlamanız birkaç ila birkaç ay sürebilir. Faydaları korumak için almaya devam etmeniz gerekebilir.

“Finasterid’in nadir görülen yan etkileri arasında erektil disfonksiyon ve cinsel dürtü azalması sayılabilir. Doğum kusurlarına yol açabileceğinden, hamile olan veya olabilecek kadınların ezilmiş veya kırılmış haplara dokunmaktan kaçınmaları önemlidir” diye ekledi.

Young, saç ekimi veya saç ekimi söz konusu olduğunda, bir dermatolog veya kozmetik cerrahın, saçlı derinin bir kısmından mevcut saçları çıkaracağını ve saç derisinin incelmekte olan bir kısmına nakledeceğini söyledi. Bu genellikle başın tacıdır. “İstenen iyileşme seviyesini elde etmek için tipik olarak birden fazla cerrahi seansın gerekli olabileceğini ve prosedürün çok pahalı olabileceğini” ekledi.

Young, “Düşük seviyeli lazer tedavisi birkaç yıl önce FDA tarafından onaylandı ve hem erkeklerde hem de kadınlarda kalıtsal saç dökülmesinin tedavisinde yardımcı olabilir” dedi.

Saç büyümesi ve ötesi üzerindeki etkiler

Bu yeni araştırma, saç oluşumunun ardındaki süreçleri daha iyi anlamamıza katkıda bulunmak için geniş kapsamlı etkilere sahiptir.

Young, Healthline’a, bu çalışmanın “saç folikülü gelişimi konusundaki mevcut anlayışımıza” eklemede önemli olduğunu ve “saç dökülmesinin tedavisinde gelecekte faydalı uygulamalara sahip olabileceğini” söyledi.

Fukuda, araştırmasının genel olarak ne anlama geldiği sorulduğunda, sonuçta, “ilaç adaylarının saç büyüme durumuna göre taranabilmesi” nedeniyle, geliştirdikleri sistemin “geleneksel yaklaşımdan daha doğru sonuçlar vermesi” gerektiğini söyledi. bir kültür plakasındaki hücreler.”

“Yenileyici saç ilacı uygulaması için, yöntemimiz saç köklerini ekimden önce saç milleri ile hazırlar, bu da hücrelerin veya hücre kümelerinin deriye naklinden sonra saç köklerinin hazırlandığı yönteme kıyasla saç yenilenme verimliliğini büyük ölçüde artırabilir. Yaklaşımımız şu anki saç ekimine benziyor” dedi.

Bu araştırma, saç büyümesinin ötesinde rejeneratif tıbbın diğer alanları için çıkarımlara sahiptir.

Fukuda, kıl folikülünün in vitro olarak rejenere edilmiş bir mini organ olduğu göz önüne alındığında, ekibinin çalışmasının sonuçlarının, bu erken aşamalarda rejeneratif potansiyellerini en üst düzeye çıkarmak için “hücrelerin ilk dizilişini” düzenleme konusunda “önemli bir bakış açısı” sunduğunu söylüyor. embriyonik gelişimden yararlanır.

Bu araştırma açıkça kemirgen hücrelerine odaklanmış olsa da, bir sonraki adım bu süreci insan hücrelerini kullanarak modellemek olacaktır.

İlgili yazılar
Sağlık

Ozempic saç dökülmesine neden olur mu? Neden Bazı İnsanlar Fazla Kilo Veriyor?

Sağlık

Günde 1 Soda İçmek Saç Dökülmesi Riskinizi Gerçekten Artırabilir mi?

Sağlık

Saç dökülmesi için topikal finasterid: ne kadar işe yarıyor?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir